Deti vnímajú a cítia, čo sa deje okolo nich

Každý z nás sa počas života dostane do rôznych situácií, ktoré potrápia našu frustračnú toleranciu, nedajú nám spávať a oberajú nás o energiu. Snažíme sa nezaťažovať okolie, no podávanie informácii o sebe neprebieha len verbálne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Často nám oveľa viac napovie práve komunikácia bez slov. Vieme, že správanie iných nemusí mať súvis s našou osobou, sme len v zlom čase na zlom mieste. My to vieme spracovať, vieme sa odosobniť. Čo je pre nás dospelých samozrejmosťou, pre deti nemusí byť. Deti si verbálnu i neverbálnu komunikáciu vysvetľujú po svojom. Všetko čo sa deje v ich okolí si môžu vzťahovať na seba a to im môže ublížiť. Deťom netreba všetko „vešať na nos“, aj tak veľa veciam nerozumejú. Stačí im však vysvetliť, že to, čo sa deje s ocinom, či maminou sa ich netýka. Deťom treba dávať najavo, že problémy, do ktorých sa dostali, či už vplyvom nejakej závislosti, konfliktov, či finančnej situácii, neovplyvní ich lásku k nemu. Viac ako slovo je pre ne cennejší pocit bezpečia a lásky. Ak toto dieťaťu nedáme najavo, môže si začať získavať pozornosť nevhodným spôsobom, alebo naopak stiahne sa, čo môže mať negatívny dopad na jeho psychiku .

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V našom centre sa stretávame s rôznymi typmi detí. Prichádzajú k nám deti, ktoré sú viac či menej problémové. Pri hre a aktivitách, ktoré s nimi realizujeme, sa snažíme zamerať na neverbálne prejavy detí, lebo práve tie môžu byť bránou do prežívania dieťaťa. Našou dlhodobou víziou je pracovať s rodičmi týchto detí a viesť ich k harmonickému fungovaniu v rodine, čo pri našej cieľovej skupine nie je ľahké. Dieťa je obrazom fungovania rodiny a našou snahou je ho poznávať.

 Viac o našej činnosti sa dozviete na našom FB alebo www.ispokojnost.sk. 

 Mgr. Eva Kubíková

Spokojnosť n.o.

Spokojnosť n.o.

Spokojnosť n.o.

Bloger 
  • Počet článkov:  98
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme nezisková organizácia, ktorá pôsobí v oblasti sociálnej práce v regióne Hornej Nitry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu