Psychológ radí: Hádky pred deťmi

„Dobrý deň, ja a môj muž sa často hádame, kričíme a stane sa, že niekedy lieta aj kuchynský riad. Ventilujeme sa tak. Máme však dcérku a neviem, že ako to celé môže vnímať ona. Často je totiž svedkom našich hádok.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dobrý deň. Výmeny názorov sú súčasťou nášho života, teda aj nášho rodinného života. Nevyhneme sa im. Hádka sama o sebe je vo vzťahu prospešná. Prostredníctvom nej si môžete uvoľniť svoje emócie, napätie či vyjadriť svoju nespokojnosť. Dôležité však je byť konštruktívny a udržať si aj v hádke nadhľad, čo podľa vášho listu nie je u vás jednoduché. Je to však veľmi dôležité a o to viac, pretože máte dcérku a ona vždy vníma čo sa deje aj keď to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé. Vaša partnerská hádka by mala zostať len medzi vami- partnermi, dieťa by do nej nemalo byť zaťahované. Ak je totiž vaša dcérka svedkom takejto nezhody, musíte si uvedomiť, že vás vidí a deti sa učia aj prostredníctvom pozorovania. Keď vaša dcérka vidí vašu agresívnu komunikáciu je isté, že to zanechá stopy nielen v jej dušičke, ale aj v správaní. Tak isto nie je dobré, ak si z nej robíte v takejto situácii poslíčka, ako napríklad: „odkáž svojej mamičke“ alebo „povedz prosím ťa ocinovi, že...“ Vaša dcérka je týmto nútená rozhodnúť, kto je zlý a kto dobrý. Môže jej to dokonca spôsobiť aj dlhodobý stres, tiky na tvári a podobne, najmä v prípade ak je vaša dcérka často svedkom toho, ako po sebe kričíte. Podľa toho, čo píšete, sú prejavy vášho správania pri hádkach dosť prudké. Dcérka v takýchto situáciách môže ako väčšina detí prežívať neistotu a strach. Stáva sa aj to, že sa deti utiahnu do seba a veľmi citlivo potom reagujú aj na malé zvýšenie hlasu. Uvedomte si, že to čo vaša dcérka vidí u vás, považuje za normu, čo sa môže neskôr prejaviť aj v jej živote. Ak sa však budete snažiť aj pri hádke myslieť konštruktívne, dieťa sa môže naučiť, že hádka môže viesť k dohode. Pri takomto otvorenom konflikte sa učí, že život nie je vždy harmonický, že občas sa objavujú aj problémy, ktoré treba riešiť. Veď v hádke ide predsa hlavne o to, aby ste k nejakému riešeniu dospeli a preto je dôležité, čo svojmu dieťaťu svojim správaním predostierate. Hnev je normálnou súčasťou emocionálneho života každého z nás. Zlý býva len spôsob, akým svoj hnev často dávame najavo ako bežné hádky a spory v rodine riešime.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mgr. Renáta Botková/ psychologička

Spokojnosť n.o.

Spokojnosť n.o.

Bloger 
  • Počet článkov:  98
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sme nezisková organizácia, ktorá pôsobí v oblasti sociálnej práce v regióne Hornej Nitry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu