Dobrý deň. Podľa popisu Vaša žiarlivosť už prekračuje mieru bežnej, normálnej žiarlivosti, pri ktorej človek občas prepadá nedôvere, ale dokáže sa ešte ovládať. Je dobré, že si Vy sám uvedomujete svoj problém, čo predstavuje prvý a veľmi dôležitý krok. Vďaka nemu je možné, aby ste so svojim problémom mohli začať niečo robiť.
Ak sa opäť ocitnete v „žiarliveckej“ situácii, určite ovládnite aspoň nutkanie vychádzať s Vaším podozrievaním navonok, aby ste sebe i partnerke nespôsobili na verejnosti rôzne nepríjemnosti, čím by ste jej mohli sťažiť spoločenské či pracovné uplatnenie. Pokúste sa naučiť mlčať v situácii, keď sa Vám tlačia zlé, podozrievavé slová na jazyk. Ak pocítite žiarlivosť a nutkanie správať sa nevypočítateľne, agresívne, radšej vyjdite z miestnosti, najlepšie pod nejakou zámienkou, aby ste nespôsobili sebe ani jej problémy.
Ako súčasť vlastnej práce na sebe by ste si mali rozšíriť obzor Vašich citov, myšlienok, aby partnerský vzťah nebol až príliš veľkou dominantou vo Vašom živote. Rozšírte okruh známych, nájdite si nových priateľov, koníčky, rôzne záľuby, aby partnerský vzťah nebol až takým jednoznačným stredom Vašich myšlienok. Dovoľte aj iným témam prenikať do Vašej mysle, aby aspoň trochu vytesnili Vašu ústrednú myšlienku .
Vaša žiarlivosť môže súvisieť aj s Vaším nižším sebavedomím, ktoré Vás môže zneisťovať, keď sa zjaví potencionálny konkurenčný partner. Kúsok sebavedomia by Vám mohla prepožičať partnerka tým, že vyzdvihne Vaše klady, pochváli Vás, veď určite má prečo, ak si Vás vybrala za partnera.
Treba však podotknúť, že niekedy extrémna, patologická žiarlivosť môže byť aj prejavom začínajúceho duševného ochorenia, ktoré môže prepuknúť aj po banálnej príhode, alebo bežnom ochorení iného druhu. V tom prípade je nutná liečba, v ktorej sa treba zamerať na celkové liečenie duševného stavu, symptómov. Po ich vyliečení by sa mali stratiť aj prejavy žiarlivosti. Je možné po dohode s lekárom užívať psychofarmaká na zníženie úzkosti, venovať sa psychoterapii či autogénnemu tréningu.
Mgr. Renáta Botková/ psychológ