HN mali v lete skvelú predpoveď o vývoji kurzu dolára

Spoľahli sa na štyroch analytikov a urobili dobre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - fotobunny)

V strede júla tohto roku vyšli Hospodárske noviny na titulnej strane s takouto predpoveďou:

Obrázok blogu


Americký dolár už lacnejší nebude, Hospodárske noviny, 15.7.2008, Matej Kubinec
Na jeseň by mal dolár zdražieť oproti euru aj korune.

O tri dni podobný článok:

Nakupovať v USA sa oplatí, no čas sa kráti, Hospodárske noviny, 18.7.2008, Filip Obradovič

V článkoch sa novinári HN spoľahli na analytikov Silviu Čechovičovú a Mareka Gábriša z ČSOB, Máriu Valachyovú zo Slovenskej sporiteľne a Vladimíra Vaňa z Volksbank. Ako vidno z grafov vývoja kurzov dolára za ostatný rok k dnešnému dňu, HN zatiaľ urobili veľmi dobre. Takmer na deň vystihli dno kurzu dolára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
zdroj: openiazoch.sk
zdroj: openiazoch.sk 


Obrázok blogu

Zdroj: Oba grafy Openiazoch.sk

Veľmi slušnú predpoveď malo aj SME, a to mesiac skôr ako HN:

Dolár je už blízko dna, SME, 7.6.2008, Viera Fidlušová
Z dlhodobého hľadiska je nákup dolára v súčasnosti dobrou investíciou

Klobúk dole!


Od Topola k Ficovi: Marianna Onuferová zo SME sa dnes vracia k prípadu „pivo1,“ a tiež k zneužívaniu názorov bývalého spolutvorcu dôchodkovej reformy Martina Thomaya v argumentoch premiéra Fica:

Premiér na potvrdenie svojho názoru, že filozofia druhého piliera stojí na podvodoch, vytiahol aj časť z príspevku ekonóma Thomaya, ktorý bol zverejnený v Hospodárskych novinách v marci 2003.

Fico však nie je prvým, ktorý tieto Thomayove slová použil do argumentov proti 2.pilieru.

Podľa analytika Radičová nehovorí pravdu
joj.sk – 3.3.2008
autor: Braňo Ondruš

...podľa analytika, ktorý niekoľko rokov pracoval pre pravicové think-tanky a bol tiež v Kaníkovom „reformnom“ tíme je to nezmysel. Demografický problém sa takto vyriešiť nedá.
... V článku Demografický problém a kapitalizačný systém, ktorý vyšiel v čase prvých príprav dôchodkovej reformy v denníku Hospodárske noviny, M. Thomay upozorňuje, že...
... „Demografický problém nie je možné vyriešiť zavedením kapitalizačného systému. Ani systém povinnej kapitalizácie totiž nie je imúnny voči starnutiu populácie.“

Demografický problém a kapitalizačný systém
Slovo (SK) - 5.3.2008
autor: Jakub Topol

SkryťVypnúť reklamu
Článok s názvom Demografický problém a kapitalizačný systém uverejnil v denníku Hospodárske noviny. Martin Thomay sa v ňom pridáva na stranu tých, ktorí tvrdia, že nám naozaj hrozí demografická kríza...
... Demografický problém nie je možné vyriešiť zavedením kapitalizačného systému. Ani systém povinnej kapitalizácie totiž nie je imúnny voči starnutiu populácie,“ uvádza v článku Martin Thomay.

Demografický (samozrejmý) nezmysel
Slovo (SK) - 22.10.2008
autor: Braňo Ondruš

[Thomay] už v roku 2003 na stránkach Hospodárskych novín poprel mýtus o vyriešení demografického problému Kaníkovou dôchodkovou reformou.
...
M. Thomay v článku Demografický problém a kapitalizačný systém píše: „... Demografický problém nie je možné vyriešiť zavedením kapitalizačného systému. Ani systém povinnej kapitalizácie totiž nie je voči starnutiu populácie imúnny."

Pilier stojaci na podvode
SME (Názory) – včera, 5.11.08
Autor: Robert Fico

Filozofia II. piliera stojí na podvodoch. Pravicový analytik M. Thomay varuje, že „zavedenie povinného kapitalizačného systému nie je riešením demografického problému. V skutočnosti žiaden dôchodkový systém nie je imúnny voči starnutiu“.

Thomaya ako argument proti 2.pilieru teda opakovane používa pseudonym Jakub Topol v týždenníku Slovo (Thomaya rád citoval aj v minulých rokoch), respektíve Braňo Ondruš, exmoderátor správ TV Joj, od augusta šéf tlačového odboru predsedu vlády.

Keďže Topolove/Ondrušove texty sa vyznačujú slabou argumentačnou logikou, vytrhávaním citátov z kontextu či pochybným etickým prístupom, akvízíciou Ondruša si na Úrade vlády celkom pekne zavarili.

PS Fico v tom včerajšom názorovom článku v SME po citovaní piva1 píše, že „A toto zistil reálny sporiteľ v apríli, keď o finančnej kríze nikto netušil.“ Neskôr v texte cituje aj bývalého šéfa americkej centrálnej banky Alana Greenspana, využívajúc jeho citáty na podporu argumentu o zlyhávaní trhu a súkromných firiem. Kebyže chcel Fico Greenspana citovať aspoň trochu poctivo, musel by čitateľom uviesť, že v apríli síce o finančnej kríze nikto netušil, ale istý Alan Greenspan už mesiac predtým vyhlásil, že Amerika môže byť v najhoršej finančnej kríze od druhej svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Update 7.11: Dokonca sám Robert Fico v TA3 dňa 6.4.2008, teda deň pred pivom1 a v čase, keď podľa neho o kríze nik netušil, osobne o kríze hovoril divákom:

...je tu moment, s ktorým sme nerátali v roku 2006, keď sme o eure rozhodovali. Je to moment obrovskej finančnej krízy, ktorá dnes prichádza už aj do Európy. A práve na summite, ktorý som absolvoval v sobotu a v piatok večer v Londýne, ktorý zorganizoval britský premiér Brown, táto téma absolútne dominovala. Dominovala téma ako sa budeme brániť proti dôsledkom tejto krízy, ktorá likviduje finančný trh... Euro zavádzame preto, lebo si myslíme, že nás dokáže lepšie ochrániť pred dôsledkami finančnej krízy, ktorá tu je.

PPS SME sa na pivo1 pýtal na Úrade vlády:

Na otázku, či premiér sám číta príspevky diskutérov, alebo mu tento konkrétny našiel niekto z jeho ľudí, sme včera z Úradu vlády nedostali odpoveď.

Mám si tipnúť, od koho to prišlo?

Propaganda, nie téma dňa: Utorňajší rozhovor Petra Bielika z TA3 s predsedom vlády je ďalším dobrým príkladom, ako televízie, ktoré pozývajú premiéra bez oponenta robia službu jemu, ale nie verejnosti. Téma cien a postavenia štátu v SPP je intenzívne diskutovaná už viac ako dva mesiace, ale moderátor bol pripravený ako keby o tej téme počul prvýkrát tento týždeň. V diskusii sú kľúčové tri otázky:

SkryťVypnúť reklamu
  • ceny – ak pre SPP radikálne stúpla oproti minuloročným predpokladom nákupná cena (korelovaná s ropou), ako je možné pri zákaze krížových dotácií nedovoliť SPP zvýšiť cenu aj pre svojich zákazníkov? Prečo v okolitých krajinách kvôli rope zdražujú a u nás nie? Ako to, že máme z okolitých krajín okrem Ukrajiny v priemere najlacnejšie ceny plynu pre domácnosti?

  • hospodári štát v slovenských podmienkach lepšie ako súkromní akcionári? Čo Duckého zmenky? Čo takmer skrachované elektrárne pred ich privatizáciou? Prečo SPP po privatizácii hospodári výrazne lepšie ako pred ňou? Je to len pre liberalizáciu cien plynu? Ak mal SPP riadený zahraničnými súkromnými investormi v roku 2007 zisk 17 mld Sk, mal by naozaj taký zisk aj vtedy, ak by bol riadený štátom, ako to tvrdil premiér?

  • právne následky – SPP sa predsa predal s tým, že ho budú po privatizácii riadiť investori napriek menšine akcií. Za to právo si aj zaplatili, inak by bola cena takmer určite nižšia. A zrazu ho majú čiastočne stratiť bez akýchkoľvek právnych následkov? Nie je to porušenia ducha právneho štátu?

Bielik nič nepovedal k prvým dvom otázkam, a k tretej len nekonkrétne symbolicky. Jedinou dobrou, hoci nie takou podstatnou otázkou bolo, prečo vláda nepomáha znížiť náklady na plyn adresne chudobnejším, a nie plošne pre všetkých. Aj tu však Bielik nechal Fica hovoriť o údajnej arogantnosti SPP neoželieť zisk 200 miliónov Sk a divákom nepovedal, že SPP hovorí o inom čísle - o strate viac ako miliardy pre tento rok.
Účasť oponenta z SPP, z opozície či ekonomického analytika by divákom určite dala šancu dostať k téme lepší balík informácií, ako im ju sprostredkoval tento „rozhovor.“

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu