Podnikanie v SR: podľa rebríčka pokles, médiá oznámili vzostup

Spätný pohľad na mediálnu prezentáciu jedného z hlavných rebríčkov kvality podnikateľského prostredia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Koncom septembra vydala Svetová banka správu Doing Business 2008 o podmienkach podnikania v 178 krajinách sveta, ako to robí už od roku 2004. Je to prestížny rebríček, ktorý meria kvalitu podnikania podľa vybraných indikátorov – dopadov štátnej regulácie na otvorenie firmy aj jej skončenie, zamestnávanie ľudí, obchodovanie či platenie daní. Skončili sme na 32. mieste . Viaceré slovenské médiá sa výsledkom venovali:

Na Slovensku sa podniká ľahšie ako v Česku, Katarína Šutarová, Pravda , 26.9

Slovensko v rebríčku oproti minulému roku poskočilo o štyri priečky hore na 32. miesto.

Slovensko je stále atraktívne, Ľuboš Jančík, SME , 27.9.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vyššia dostupnosť úverov a rýchlosť registrácie majetku na katastroch však zo Slovenska robí krajinu, ktorá má v celosvetovom meradle veľmi dobré prostredie pre podnikanie. V hodnotení Svetovej banky sme na 32. mieste na svete. Vlani sme boli trochu horší, zmenila sa však aj metodika.

Východ zlepšuje podmienky podnikania , Dana Pálková, HN, 27.9

Slovensko si viedlo celkovo úspešne. Od hodnotenia na rok 2007 sa posunulo o štyri miesta dopredu, ešte väčším skokanom však bolo Maďarsko, ktoré aj vďaka reformám v sledovanom období poskočilo oproti predchádzajúcemu hodnoteniu zo 66. miesta na 45. miesto.
Napriek tomu, Slovensko, aj keď podľa správy v období od apríla 2006 do júna 2007 neuskutočnilo žiadne významnejšie reformy, skončilo v rebríčku (32. miesto) ďaleko pred ostatnými štátmi z Vyšehradskej štvorky. Za Maďarskom skončila na 56. mieste Česká republika, ktorá klesla o štyri miesta a Poľsko sa posunulo o jednu priečku na 74. miesto. Česko pritom skončilo za prvou päťdesiatkou napriek viacerým reformám za ostatný rok či už na pracovnom trhu alebo aj pri urýchlení zakladania firmy.

Správa plná paradoxov , Tomáš Velecký (komentár), HN, 27.9

Správa je zaujímavá tým, že sledovala legislatívne kroky vlád. A tu si ľavicový kabinet premiéra Fica počínal úspešne. Počas prvého roka jeho vládnutia Slovensko poskočilo o štyri miesta. Prekvapenie? Ani nie, vláda sa na bojisku prvých dvanásť mesiacov len rozhliadala a nemala čas bojovať proti tvorbe súkromného kapitálu.

Doing Business 2008: SR postúpila na 32. miesto , Ján Žgravčák, TA3, 1.10

Svetová banka každoročne zverejňuje hodnotenie krajín sveta podľa toho, ako ľahko sa v tom-ktorom štáte podniká. Slovensko sa v tomto roku dostalo na tridsiate druhé miesto zo sto sedemdesiatich ôsmich hodnotených krajín
...Je to postup o štyri priečky.

Jediný Ľuboš Jančík napísal o varovaní z úvodu štúdie Doing Business, že sa medziročne zmenila metodika, ani on však nevypustil nepodstatnú informáciu o zlepšení. Zmena metodológie v tomto prípade znamená, že hodnotenie pohybu krajín sa nebude dať robiť porovnaním starého rebríčku s novým. Ekvivalentné medziročné porovnanie sa dá spraviť len ak sa starý rebríček prepočíta novou metodológiu, čím získame porovnateľné výsledky za oba roky. Svetová banka to aj spravila, ako ma upozornil čitateľ. Slovensko sa medziročne v skutočnosti v poradí podľa Svetovej banky nezlepšilo o 4 miesta, ale zhoršilo o jedno miesto.

Obdobne naši susedia. Česi neklesli „napriek reformám“, a Poľsko nestúplo, ako to porovnávali HN, ale presne naopak Česi v rebríčku stúpli o 5 miest a Poliaci ako jediní z V4 poklesli. Maďari nestúpli o 21 miest, ale o 6. Tomáš Velecký z HN si v komentári zdôvodnil „neprekvapivé“ rebríčkové zlepšenie Slovenska, teraz už len treba nájsť argument na neprekvapivé zhoršenie.

V zásade to nie sú superdôležité posuny, hoci obrat v znamienku pohybu v rebríčku sa dá pekne využiť v argumentácii. Ale čo raz napíšem by malo presne sedieť. A vždy porovnávať porovnateľné veci, na čo si obzvlášť (okrem zmeny počtu krajín) treba dávať pozor v každoročne opakovaných rebríčkoch.

PS Pre budúci rok oznamujú autori správy opäť zmeny v metodológii.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

107 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu