V úvode článku sa píše:
O približne 40-tisíc korún príde mamička, ktorá v januári budúceho roku odíde na tri roky na materskú dovolenku a dovtedy si na dôchodok šetrila aj v druhom pilieri.
Ak poslanci a prezident odobria vládne zmeny v sociálnom poistení, od roku 2008 totiž kabinet Roberta Fica prestane za asi 150-tisíc ľudí platiť na penziu do súkromných dôchodkových spoločností.
Podobne o tých okradnutých 40 tisícoch je to v infografike v tlačenej verzii Pravdy. Ale je to len polovica toho, čo sa stane. Celá informácia mala znieť – zmenou zákona by mamičky prišli o tie peniaze v druhom pilieri, ale naopak by sa im zvýšil dôchodok z prvého piliera. Či to bude 40 tisíc, či menej alebo viac je samozrejme otázne, nedá sa to teraz dobre odhadnúť (čo platí v menšej miere aj pre druhý pilier). Ale hlavné je, že tie platby poistného sa len presunú z jedného piliera do druhého, nie že o ne čerstvé mamičky a ďalšie skupiny prídu. Predtým to pre ne bolo s príspevkami takto - 9% prvý, 9% druhý pilier, po novom, ak to prejde, to bude 18% prvý pilier. Článok Pravdy to aj neskôr naznačuje, citujúc ministerku práce:
Štát bude platiť odvody v plnej výške do prvého piliera.
ale autorka to nepovie na drevo, a nevysvetlí, že sa tak vlastne zvyšuje pre dané osoby dôchodok z prvého piliera.
Update: A rovnako zle zmenu vysvetľovali včera STV aj Markíza. Prvý pilier je predsa už teraz zásluhový. Vyššie platby doň automaticky znamenajú vyššie nároky v dôchodku.
PS Vanda Vavrová z Pravdy v komentári zas opakuje tú dezinformáciu o nebezpečenstve slovenských ciest v kontexte Európy.
Reality pri Bratislave: SME zo zdrojov TASR ukazuje, ako nepísať správy:
Obce v okolí Bratislavy ponúkajú záujemcom väčší počet pozemkov na stavbu rodinných domov. S ponukou rastie aj cena, lebo záujem ľudí stavať vlastné príbytky v okolí hlavného mesta je veľký.
Napríklad v Stupave sa oproti minulému roku zvýšil počet pozemkov až štvornásobne. „V tom istom období v roku 2006 bolo 30 ponúk na predaj pozemkov za priemerné ceny 2900 korún za štvorcový meter a tento rok to bolo 120 ponúk za 2800 korún, “ ilustruje číslami stupavský stavebný boom Martin Lazík z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Podobnú situáciu možno sledovať v obciach Borinka a Marianka v blízkosti Bratislavy. V Borinke sa za rok zvýšila ponuka voľných pozemkov z 26 na 60. S počtom pozemkov rástla v Borinke aj ich cena, keď k minuloročným priemerným 2400 korunám za štvorcový meter treba prihodiť štyri stovky. V susednej Marianke cena za jeden štvorcový meter vzrástla za rok v priemere o 600 korún
Takže ako príklady máme tri miesta – Stupava, Borinka a Marianka. Stupava, ďaleko najväčšia z troch, ukazuje rast ponuky, ale pokles cien. Borinka ukazuje rast ponuky aj cien. Marianka ukazuje rast cien, o zmene v ponuke nič nevieme.
Článok sa s pestrosťou sveta netrápi ani náhodou, vyhovuje čiernobiele videnie.
Dovolenka: Blog si opäť vyberá dovolenku, tentokrát na týždeň.