Správy o rozdelení bohatstva vo svete mali viacero zveličení

Články Pravdy či SME o štúdii o vysoko nerovnomernom rozdelení svetového bohatstva od jedného ekonomického inštitútu OSN obsahovali viacero skreslení - smerom k zveličeniu rozdielov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Pravda s použitím Reuters napríklad informovala :

Planéta Zem patrí hŕstke vyvolených. Až 40 percent majetku v súkromných rukách vlastní len jedno percento dospelých ľudí. Polovica obyvateľov sveta má pritom k dispozícii len jedno percento bohatstva. Obrovskú nerovnosť medzi bohatými a chudobnými ukázala štúdia Univerzity Spojených národov.
... „Situácia vo svete sa dá ilustrovať na príklade, keď si zoberieme desaťčlennú skupinu, v ktorej má jeden človek 99 dolárov a ostatní deviati sa delia o dolár," vyhlásil Anthony Shorrocks, riaditeľ Svetového inštitútu pre výskum ekonomického rozvoja.

V prvom rade štúdia neskúmala, komu patrí naša planéta. Ako uvádza Pravda hneď v druhej vete, ide o súkromné bohatstvo. Ako ma upozornil Jakub Šturc, samotná štúdia vychádzala najmä z prieskumov vlastníctva domácností k roku 2000. Teda vlastníctvo štátov ale ani súkromných nadácii by sa v štatistikách neobjavilo. V chudobnejších krajinách je vlastníctvo štátu a jeho firiem rozsiahlejšie, stačí si spomenúť na energetiku.

Nie som si istý, či "hŕstka vyvolených" je celkom priliehavý popis tej, ako nižšie v článku Pravda informuje, 37-miliónovej skupiny ľudí. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvláštny je ten citát od Shorrocksa (ktorý aj SME). Ak má jeden z 10ich sumu 99 dolárov zo 100, preložené do percent to znamená, že 10% populácie má 99% bohatstva, a 90% zvyšnej populácie zase jedno percento bohatstva. Lenže oficiálne čísla štúdie, ktorú citujú aj Pravda i SME, predsa hovoria niečo iné. Že 10% populácie vlastní 85% bohatstva, nie 99%, a že 1% bohatstva má k dispozícii najchudobnejších 50% - teda nie 90%. Ten príklad nerovnosť zveličuje.

Pravda tiež uvádza, že v Afrike žije 14% percent svetovej populácie, no vlastnia spolu 1% svetového súkromného bohatstva. Aj táto informácia zveličuje nerovnosť. Štúdia totiž porovnáva bohatstvo len dospelých, nie celých populácií. V rozvojom svete je viac nedospelých ako v tých bohatých. Starší majú prirodzene viac bohatstva ako mladší. Podľa tabuliek štúdie je napríklad podiel dospelých na populácii v najbohatších krajinách zhruba 75%, kým v najchudobnejších štátoch, vrátane afrických, je to okolo 50%. Teda ak, tak treba porovnávať len podiel afrických dospelých na celosvetových dospelých a ten porovnať s podielom na svetovom bohatstve.

PS Ak chcete hrubo porovnať v globále výšku svojho príjmu (teda nie bohatstva) oproti celému svetu, skúste túto stránku (tip eTrendu). S priemerným slovenským príjmom mi vyšlo, že menej zarába zhruba 86% ľudí sveta. Ide o prepočet bez parity kúpnej sily.


Zase tie kontroly flákajú: Kolega Dušan Zachar ma upozornil na záver článku Kvety Fajčíkovej zo SME o návštevách Slovákov na poľské trhy:

SkryťVypnúť reklamu
Slováci uprednostňujú zóny s oblečením, potravinárskym tovarom a nábytkom. V prívesných vozíkoch si odvážajú sedacie súpravy v cenách od osemtisíc korún či plastové okná za veľmi výhodné ceny.
Cez hranice prejdú bez problémov. Zriedka niekto skontroluje, čo v autách z Poľska vezú.

Ako kto by už mal kontrolovať tovar, veď snáď platí bezcolný pohyb (legálneho) tovaru? A aj keby niekto kontroloval, komu to môže vadiť?


Obvinenia dňa: V STV správach v utorok som sa tiež dopočul:

Litvinenko zomrel v Londýne na otravu rádioaktívnym polóniom. Zo svojej smrti obvinil vládu prezidenta Vladimíra Putina, čo však Moskva poprela.

Tipujem, že zo svojej smrti zrejme nikoho obviniť nestihol, možno tak z otrávenia či pokusu o vraždu.

PS Reportérka SME Monika Žemlová kritizuje Správy STV za slabú prácu na téme, ktorej sa sama tiež venuje.


Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu