SPW: Černákovmu Slovanu dane nik neodpustil

Po včerajšej Pravde a STV sa dnes SME chytá témy futbalový Slovan, majiteľ Černák a dane. Materiál Ľuboša Jančíka a Miroslava Bukova je síce zatiaľ k téme najkvalitnejším príspevkom (vrátane súvisiacich článkov), ale ostáva zmätočný a nedotiahnutý, ako ma upozornil čitateľ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Štát odpustil futbalovému klubu Slovan Bratislava nedoplatky na daniach za 84 miliónov korún z príjmov z reklamy, predaja hráčov a televíznych práv. Týka sa to rokov 1999 až 2002. Slovan, ale aj iné kluby fungovali v tomto čase ako občianske združenia.
Podľa denníka Pravda odpustenie Slovanu vybavil exminister hospodárstva a člen SDKÚ Ľudovít Černák. Po jeho zásahu zmenilo Daňové riaditeľstvo metodické usmernenie a daniari uznali námietku, že spomínané príjmy sú oslobodené od dane.

Prvá vec je, že k žiadnemu odpusteniu daní či ich nedoplatkov podľa zverejnených argumentov nedošlo. Odpustiť sa dá niečo vinníkovi, ale daniari predsa teraz tvrdia, že chybu spravili oni sami a že tie dane ani nemali vyrúbiť v prvom rade. Teda nie odpustenie daní, ale zrušenie údajne neoprávneného výberu daní. (Uznávam, Pravda cituje samotného Černáka so slovom odpustenie, ale vecne to predsa nesedí, tak by sa novinári mali držať faktov).

Druhý problém je špekulácia, či Černák niečo vybavil po straníckych/kamarátskych linkách. V SME to Černák popiera, a tak sa denník aspoň hmlisto odvolá na Pravdu, podľa ktorej on to "odpustenie" vybavil. Samotná Pravda však na tvrdenie o klientelizme nemá dôkazy. Jej článok akurát tvrdí, že to Černák zariadil, a že sa s úradníkmi stretával, ale to je veľmi široký pojem: zariadiť sa dá aj pod stolom, ale aj tak, že prídem so zadokladovanými tvrdeniami, že sa daniari mýlili. Prečo sa SME opiera o nedoloženú indíciu Pravdy ? Možno sa ukáže, že bude pravdivá, ale zatiaľ nič nemáme.

Chaos v SME vyvolávajú protichodné argumentácie daniarov a zástupcov športových klubov mimo Slovana. Daniari tvrdia, že dane vrátia aj ostatným podľa rovnakých pravidiel, aj keď už sú akciovky, a zástupcovia sa práve sťažujú, že prečo len Slovan a nie oni. Prečo dávajú novinári inú informáciu svojim čitateľom a inú zástupcom klubov na komentovanie?

K téme by sa určite hodili výroky nezávislých daňových poradcov či právnikov, čo hovoria na zmenu metodiky daniarov, či to dáva zmysel, a tiež pozrieť sa na zodpovednosť v Daňovom úrade: ako je možné, že sa zle vysvetľoval zákon?


Záhadné plynutie času v umení: K článku Jany Brondošovej z TRENDU o investovaní do umenia je uverejnený tento graf:

Hodnota umeleckých diel rastie
(Artprice Global Index prepočítaný podľa hodnoty diel v USD)

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguPRAMEŇ: Artprice

Zaujímavé je, že nerovnomerné časové úseky sú na grafe zobrazené rovnomerne, čiže celý vývoj indexu je skreslený. Pri dodržaní rovnomernosti by bol ten prepad indexu určite dlhší a postupnejší...
Inak ešte hodnotejší by bol graf, keby s indexom umeleckých diel bol porovnaný za rovnaký čas nejaký akciový, či komoditný index, aby sme videli aj alternatívy.Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu