„ Kontrola označovania cien dopadla katastrofálne ,“ hlási napríklad titulok SME v článku zo zdrojov SITA:
Kontrola označovania cien tovaru dopadla pre obchod veľmi zle.... Nedostatky v označovaní tovaru platnými alebo jednotkovými cenami zistila inšpekcia v 75 % sledovaných prevádzok. Inšpektori v máji skontrolovali 693 prevádzok, z toho 305 veľkých obchodných reťazcov a 388 ostatných.
Podobne Markíza :
Kontrola SOI na jednotkové ceny dopadla katastrofálne. Až 75% kontrolovaných obchodov má vážne nedostatky. Niekde túto cenu vôbec neuvádzajú, v ďalších ju zase vypočítali nesprávne.
Či STV:
Vo väčšine našich predajní sa stále nedozviete koľko stojí kilogram či liter daného tovaru. Niektorí naši obchodníci ani dva roky po vstupe do EÚ neuvádzajú jednotkové ceny. SOI zistila, že až 75% skontrolovaných prevádzok malo cenu zle napísanú, alebo ju nemalo vôbec.....Zo 693 kontrolovaných prevádzok až 520 malo nedostatky.
Ako vysvetľuje správa SOI, nedostatky zistili u tých 75% prevádzok, čo navštívili. Čo médiá už nespomenuli je, že SOI skontrolovala skoro 89 tisíc druhov tovaru, a z toho malo problém niečo cez 22% , teda zhruba každý 5. druh. To je celkom iná káva ako medializované 3/4. Práve tá pätina je ďaleko bližšia bežnému riziku nájdenia nedostatku pre spotrebiteľa, ak počítame, že SOI nakupovala tie základné spotrebné tovary zhruba reprezentatívne (veľká vzorka obchodov i tovarov by to mohli naznačovať.) Ak je vzorka málo reprezentatívna, z výsledkov sa celkovo dá odvodiť ešte menej, vrátane tvrdení o katastrofe.
Tých 22% je konkrétne znamená 20% tovarov bez označenia jednotkovou cenou, a 2,2% so zle vypočítanou cenou (SOI uvádza 2,7%, čo je počet zo sumy, ktoré jednotkovú cenu mali, teda nie zo 100% kontrolovaných výrobkov, preto je ich číslo vyššie).
Za pozornosť inak stojí aj kopa subjektívnych slovíčok (v ich textoch mnou zdôraznených ), ktoré problém zveličujú. Okrem toho v Markíze Danica Kleinová po moderátorskom úvode o 75%-tách hneď z celej správy vypichla príklady zle vypočítaných jednotných cien, uvedených v správe SOI – oba pochádzajú z jedného obchodu v Košiciach. Takéto problémy, ako som to vyššie prepočítal, malo niečo cez 2% prekontrolovaných tovarov...
Anton Molnár z STV uviedol v príspevku presný počet kontrolovaných prevádzok (693), ale počet obchodov s prevádzkami zrazu zaokrúhlil hore na 520 (presne 516). Celkovo mal ale tému, ak zabudneme na zveličovanie, najlepšie spracovanú, zašiel do obchodu a sám aj našiel problémový tovar, a tiež spomenul, že obchody mali už dva roky na zavedenie vyhlášky o jednotkových cenách.
Dostanú sa SF a KSS do parlamentu?: Médiá síce oproti minulosti posilnili reportáže z volebných mítingov, ale stále by sa mi žiadalo urobiť viac. Otázka KSS – prečo nezájsť do ich silných regiónov a pozisťovať atmosféru v tých obciach, či ich bývalí voliči ostanú s KSS, prípadne či sú s nimi menej spokojní a uvažujú o ďalších stranách. Užitočné by mohlo byť aj zájsť na mítingy SF a zisťovať zmenu atmosféry po personálnom konflikte, ako ich voliči uvažujú, či ich je na mítingoch menej ako pred 2 týždňami, čo hovoria na možné prepadnutia hlasov.
10. jún 2006 o 17:56
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 555x
SPW: Kritika zlých cenoviek v obchodoch je zveličená
Z ostatných zistení Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) použili žurnalisti len jedno: 75% kontrolovaných prevádzok malo v uvádzaní tzv. jednotkových cien (cena na kg či liter) nedostatky. Podrobnejšie čísla však hovoria o ďaleko nižšom riziku pre spotrebiteľov.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(7)