Nezamestnanosť na Slovensku podľa úradných štatistík klesá. Ľudí, ktorí sú bez práce dlhšie ako rok však neubúda. V súčasnosti je ich okolo 170 tisíc, čo je viac ako polovica všetkých nezamestnaných.
Čísla Ústredia práce za apríl 2004 vykazujú číslo dlhodobo nezamestnaných ako 164 tisíc, celkovo je nezamestnaných 315 tisíc. Porovnanie situácie za apríl v predchádzajúcich rokoch ukazuje na jasný pokles počtu takýchto osôb, oproti roku 2002 o tretinu.
Rok (stav k aprílu) | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 |
Dlhodobo nezamestnaní (v tisícoch) | 248 | 225 | 203 | 184 | 164 |
Zdroj: Ústredie práce
Ako som podrobnejšie vysvetľoval pri podobnom prešľape v Pravde v januári, o neklesaní či dokonca stúpaní (podľa toho aké obdobie porovnávame) možno hovoriť akurát pri pomere počtu dlhodobo nezamestnaných k celkovo nezamestnaným. To číslo ale len hovorí, že nezamestnanosť, vrátane tej dlhodobej, je stále menším problémom v spoločnosti, akurát v rámci tohto menšieho problému je väčším fenoménom dlhodobá nezamestnanosť, preto má zmysel sa na ňu teraz viac sústrediť.
Zveličený americký rekord: Markíza v nedeľu pri banskom nešťastí v USA informovala, že
Päť amerických baníkov prišlo o život v uhoľnej bani v štáte Kentucky....Ide o najhoršie banské nešťastie v USA od roku 1989.
To teda ťažko, v tomto roku pred týmto nešťastím už zahynulo 26 amerických baníkov, najviac naraz 2.januára vo West Virginii, spolu 12.
Ten rok 1989 platí iba pre samotný štát Kentucky (štát so 4 miliónmi obyvateľov)
Metafora dňa: Hospodárske noviny nám včera hneď v prvom odstavci hlavného článku dňa oznámili:
Zatvorenie šamorínskeho závodu Samsonite... môže spustiť lavínu odchádzajúcich investorov.
To už ako môže Samsonite spustiť tú lavínu? Že si aj iní zahraniční investori u nás zrazu spomenú, že na Slovensku mzdy rastú a že sú aj ďaleko lacnejšie krajiny? Samsonite asi príčinou možného odchodu ďalších nebude, možno tak prvým príznakom nejakej inej príčiny. A teda ani spúšťačom lavíny.
PS Juraj Kantorík z Pravdy urobil včera na tému odchodu veľmi zaujímavý rozhovor s jedným developerom. V čom konkrétne sa dá a v čom sa nedá Slovensko porovnávať s Rumunskom či Ukrajinou?
Titulok dňa: " Investícia do bývania sa vždy oplatí," oznamuje Pravda v prílohe Bývanie. Na titulok ma upozornil čitateľ.
Ekonomický nezmysel a poplašná správa v jednom. Prečo vydavateľ Pravdy nepredá noviny a neinvestuje do bývania??