SPW: Ropa má k rekordom ďaleko, vyšplhala sa na rekord

„Ropa má k rekordom ešte ďaleko,“ informoval titulok Hospodárskych novín včera. Už dnes je pár centimetrov pod týmto titulkom online prilepená aktuálna správa Cena ropy dnes v noci dosiahla nové historické maximum.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Podobne dnešný hlavný článok dňa HN oznamuje, že

Za drahšími palivami stojí americká ropa, ktorá sa v stredu vyšplhala na absolútny rekord 75,40 dolára za barel....

Samozrejme prvý článok od Mateja Demeša rozprával o porovnávaní historických cien po odrátaní inflácie, druhý čisto o nominálnych hodnotách. No práve tie prvé sú podstatné, lebo vyjadrujú vzácnosť daného tovaru vzhľadom na ostatné tovary. A podľa vzácnosti sa rozhodujeme. Teoretický príklad: za rok sa zdvojnásobia všetky ceny v ekonomike, vrátane ceny práce, no cena ropy stúpne len o polovicu. Ropa je zase rekordne drahá, a všetky ostatné ceny tiež. No v skutočnosti je ropa menej vzácna, relatívne lacnejšia ako pred rokom. Tak by to vnímal každý spotrebiteľ. Reči o rekorde by vysielali zlé signály pre ekonomické rozhodovanie.

Hoci s ďaleko menším rozdielom, to je aj dnešná situácia, jednak pri rope no aj pri cene benzínu u nás. Sú nominálne rekordné od septembra minulého roku. Po hrubom prepočte je ten nárast rekordu asi 10násobne pod rastom celkovej cenovej hladiny. Podobne aj platy rastú rýchlejšíe. Inými slovami, benzín už bol na Slovensku aj vzácnejší (relatívne drahší), ako je dnes. A to médiá vo svojom „rekordnom“ spravodajstve vôbec nespomínajú.

PS Je škoda, že dobrú prácu jedného redaktora poprú noviny hneď na druhý deň. Inak Demeš v tom svojom článku písal práve o médiách...:

Napriek tomu, že médiá hovoria o najvyššej úrovni v histórii, skutočná výška cien je však najvyššia iba v nominálnom vyjadrení.

PPS Dnešný hlavný článok HN „ Drahší benzín sme nemali “ je okrem toho písaný ledabolo:

Plná nádrž sa v týchto dňoch môže rovnať prázdnej peňaženke, za pohonné látky sme totiž ešte nikdy neplatili viac. Po stredajšom zdražení priemerne o 30 až 40 halierov je tak 50-litrová nádrž o dve stovky drahšia než pred troma mesiacmi.

Teda tých extra 200 korún teraz rozhoduje, kedy je peňaženka prázdna?

A ďalej v texte:

Niektoré Európske vlády sa snažili rast cien stlmiť nižšími daňami, no nie vždy to pomáha: V Maďarsku dokonca ceny prelomili rekordy aj napriek nedávnemu zníženiu DPH na palivá.

To neznamená, že zníženie daní nepomohlo, možno tie nominálne rekordy sú teraz nižšie ako by boli bez zníženia daní.


Titulok dňa: „ Vláda prehĺbi rozpočtovú dieru ,“ informovali včera na prvej strane HN. Článok ale počítal len s predvolebnými sľubmi koaličných strán, a viaceré už teraz nie sú aktuálne. Titulok mohol počkať na programové vyhlásenie vlády.


Strašenie odchodom personálu: „ Z Gemera odišli desiatky lekárov a sestier,“ informuje titulok Pravdy k článku Štefana Rimaja. Ten na úvod píše:

Takmer dvadsať lekárov a päťdesiat zdravotných sestier odišlo za posledný rok z rimavskosobotskej nemocnice. Stalo sa tak po tom, čo ju do správy získala nezisková organizácia Nemocnice a polikliniky, ktorá zaviedla viaceré úsporné opatrenia vrátane zníženia platov.

Riaditeľ nemocnice ale vzápätí v článku vysvetľuje:

„Migrácia existuje smerom von i do nemocnice, ale dôležité je, že personálne sme v súčasnosti, s výnimkou chýbajúceho traumatológa, stabilizovaní. V apríli 2005 pracovalo u nás 608 ľudí, v súčasnosti máme 595 zamestnancov," poznamenal Hirjak.

Takže stav za posledného roka a štvrť je -13 zamestnancov. Titulok aj úvod je o odchode desiatok, respektíve takmer 70tich. Možno ich nahradili upratovači či manažéri, ale možno nie, novinár to čitateľovi nezistí. Ak ich nahradili iní lekári a sestry, tak potom má byť reč o fluktuácii, no nie o veľkom odchode (respektíve príchode...čo tak titulok „Do Gemera prišli desiatky lekárov a sestier“?). A keď by už bola reč o fluktuácii, oplatilo by sa porovnať ju s inými nemocnicami či firmami, či je vôbec o čom písať.


Názorové odtiene: Na prvej strane ekonomickí novinári SME informujú :

Prioritou ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka sú zahraničné investície....
....v otázke prípadného spätného odkúpenia podielu Yukos Finance v Transpetrole slovenskou vládou má jasno. "Môj názor je, že by sa to malo odkúpiť."

V rozhovore SME s Jahnátkom vyznel jeho názor oveľa opatrnejšie:

Aký máte názor na problém so 49-percentným podielom Yukosu Finance B.V. v Transpetrole?

Transpetrol je druhá vec, ktorú bude treba veľmi rýchlo dokončiť, lebo sú tam termíny, ktoré treba stihnúť. Práve dnes (vo štvrtok - pozn. red.) som dával pokyny na ministerstve, aby sme zhodnotili situáciu. K Transpetrolu zaujmeme stanovisko v pomerne krátkom čase.

Myslíte si, že by bolo najlepším riešením, aby Slovensko odkúpilo podiel Yukosu v Transpetrole naspäť?

Ak chcete počuť môj osobný názor, ja by som sa k tomu prikláňal.

Nerozumiem, prečo novinári dávajú do uvodzoviek vymyslený, navyše priostrený citát. Prečo nestačí preformulovať slová ministra?

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu