Ceny ropy v súčasnosti ovplyvňuje viacero faktorov, dajú sa však pomerne presne predpovedať na isté obdobie dopredu. Stačí poznať cenu termínovaných kontraktov, tzv. futurov.
Napríklad cena kontraktu ropy Brent na január 2007 je stanovená na 72,46 dolára za barel (159 litrov). Je to cena, za ktorú si obchodník kúpi ropu s dodávkou v tomto mesiaci. Ide teda o januárový kontrakt, obchodník si kúpi ropu, ktorá bude fyzicky k dispozícii v januári 2007.
... Od cien kontraktu sa odvíja aj okamžitá, tzv. spotová cena. Je to cena za "okamžitú" ropu, s ktorou sa obchoduje na "spotových" trhoch. Na aktuálnom trhu obchodník, napríklad rafinéria, kupuje ropu, ktorá sa dá odobrať ihneď. Spotová cena závisí od ceny futurov. "Čím bližší je termín expirácie kontraktu, tým viac sa cena kontraktu blíži spotovej cene," vysvetľuje Jiří Šťastný z pražskej brokerskej firmy Colosseum.
Z dlhodobejšieho hľadiska spotové ceny kopírujú ceny termínových kontraktov, alebo sa len málo líšia. Keďže tie sú známe, dá sa dopredu očakávať, za akú priemernú cenu sa bude predávať ropa v budúcnosti. Napríklad je veľmi pravdepodobné, že v decembri môže obchodník kúpiť barel ropy na spotovom trhu za cenu blízku 72,22 dolára...
Naozaj? Ak by to tak bolo, tak potom trhoví hráči by veľmi dobre vedeli odhadovať budúce udalosti typu hurikánov, vojen, objavov nových ložísk či stability režimov producentov ropy. Samozrejme to trh dobre nevie, a preto ceny futures skáču hore-dole po prijímaní nových a nových informácií o možnom budúcom stave. Tie prichádzajú každý deň, každú minútu. Napríklad spomínaný kontrakt na december tohto roku – v decembri minulého roka mal trh očakávania na 60 dolárov za barel, začiatkom marca zhruba 65, pred mesiacom už skoro 78 dolárov, a dnes okolo 74. To všetko teda bolo v danom dni to „veľmi pravdepodobné,“, že aká bude cena ropy tento december.
Futures kontrakty sú odvodené od spotových cien, nie naopak. Sú informáciou o očakávaniach trhu, ale len pri zachovaní všetkých očakávaných udalostí budú aj naplnené, keď nadíde ich čas. To sa sotva kedy stane. Koniec koncov, podobne ako v iných oblastiach života. Samozrejme, čím kratšia doba neistoty (future na mesiac dopredu oproti pol roku dopredu), tým vyššie šance, že výsledok bude podobný odhadu trhu. Článok by bol zaujímavejší, keby sme aj vedeli, ako dobre trh háda budúcnosť v závislosti od jej vzdialenosti.
Zaujímavé je aj použitie citátov dvoch expertov v článku. Ten prvý je v už citovanom odseku, tu je ten druhý:
Ceny kontraktov investori určili podľa svojich očakávaní. Potvrdil to aj Marcel Vlna z komoditnej spoločnosti Fimex: "V cene sú už premietnuté všetky očakávania investorov."
Autor teda použil dve univerzálne poučky, ktoré ale nijako nepotvrdzujú jeho tézu.
Čajové mediálne príbehy o voľbách bez dôkazov: Vladimír Jancura z Pravdy napísal v utorok namiesto spravodajského článku svoj vlastný, ničím nepodložený komentár z prvej strany:
Voliči sa rozhodujú pomalšie, ako by si to politici želali. Stále nevie, komu dá svoj hlas, každý piaty z tých, čo určite pôjdu voliť. Medzi ostatnými je ich ešte viac, ale kampaň oslovuje najmä presvedčených, a tak sa míňa účinkom. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu MVK pre Pravdu. Prieskum sa uskutočnil od 16. do 22. mája na vzorke 600 osôb. Koncom apríla si bolo úplne istých svojím výberom 28 percent opýtaných. Za mesiac predvolebnej kampane sa podiel tejto voličskej kategórie zvýšil iba o šesť percent.
Naozaj sa voliči rozhodujú pomalšie, ako by si politici želali? Nič také z prieskumu samozrejme nevyplýva, primyslel si to autor sám, dokonca ani žiadny oslovený expert v článku sa k tomu nevyjadruje. A pochybujem, že si politik želá, aby sa voliči rýchlo rozhodli, hlavné snáď je, aby sa rozhodli pre jeho stranu, nie rýchlo a nech aj pre inú....
Jancura tiež vsúva do suchých faktov komenatatívne slovo iba (6 percent). A prečo nie až? Opäť sa k tomu nik nevyjadruje, autor neuvádza porovnanie s inými voľbami, na základe čoho sa dá povedať, že voliči sú pomalí?
Podobne bolo vo včerajšom článku SME „ Kto chce voliť podľa hodnôt, má to ťažké“ viac cítiť snahu vymyslieť do volieb nejaký príbeh za každú cenu, prípadne podsúvať vlastnú agendu redakcie. Horšie to už bolo s dôkazmi pre ten príbeh.
Ak sa chce volič rozhodnúť pre niektorú stranu podľa hodnôt, má ťažkú voľbu.
Hoci politici tvrdia, že ich volebné programy stoja na hodnotách, politológ Miroslav Kusý po ich preštudovaní hovorí, že sú "viac pragmatické ako hodnotové".
Morálne a filozofické hodnoty, o ktoré ide, v programoch podľa Kusého "bohužiaľ, nevidieť".
...
Prevažná väčšina strán sa podľa Kusého akoby prestala zaujímať o problematiku ľudských a menšinových práv. Národnostné menšiny spomína z väčších strán iba SMK. O rómskej menšine sa síce strany zmieňujú, ale podľa Kusého bez koncepcie.
Strany sa buď málo, alebo vôbec nevyjadrujú ani k tretiemu sektoru, ktorý je dôležitý pri rozvoji občianskej spoločnosti.
Článok hneď od začiatku preberá názor Kusého, akože má Kusý automaticky pravdu. Ten v úvode neposkytne nič konkrétne, aké asi hodnoty mu chýbajú v programoch (inak, pragmatickosť nie je hodnota?). Na záver článku predsa len sa vyjadrí, že mu ide o ľudské a menšinové práva. Zástupcovia strán však poskytujú množstvo príkladov hodnôt vo svojich programoch (rodina, solidarita, rovnosť šancí, vzdelanie), podobne ich nachádza sám autor článku Stupňan vo svojej analýze . Napriek protitvrdeniam a faktom sa článok postaví na jednu stranu.
Párky balené do SME : Emo Beška ma upozornil na pochybné závery z utorňajšieho článku Daniela Vraždu o testovaní párkov „Test: párky zdraželi, lepšie nie sú .“
Beška píše: Príspevok hovorí o tom, že dvoje spišské párky od Taurisu, ktoré otestoval Štátny veterinárny a potravinový ústav nemali požadovanú kvalitu, pretože v nich bola prímes hydinového mäsa. Obsah článku však nekorešponduje s nadpisom, keďže sa po A) dozvedáme len o nekvalitných párkoch od firmy Tauris. Čiže takýto prieskum nie je dostatočne reprezentatívny, keďže nehovorí o párkoch iných firiem. A po B) príspevok neobsahuje porovnanie so stavom v minulosti. Ťažko teda možno povedať, či sú tieto párky lepšie alebo horšie ako boli v predchádzajúcom období.
2. jún 2006 o 18:30
Páči sa: 0x
Prečítané: 2 607x
SPW: SME pozná ceny ropy na dlhú dobu dopredu
„Ceny ropy sú dlhodobo predvídateľné,“ informuje vo svojej analýze Henrich Offermann zo SME. Vysvetľuje, ako na to:
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(10)