Prvá strana dnešných Hospodárskych novín:

Chýba tu časová os. Je to vývoj kurzu za včera, za týždeň, za ostatný rok?
SME, dnes:
Pre každý rok je uvedenájedna hodnota, takže vidíme medziročné zmeny. Ale pre obdobie 2006-2007 sú tamuž hodnoty dve, zrejme snaha ukázať posledný negatívny vývoj (na ktorý upozorňuječlánok), inak by sme videli len rastúci vývoj aj za rok 2007. Ale taktozase graf skresluje, lebo sa zdá, ako keby v prechádzajúcich rokochnedochádzalo k výkyvom počas roka, čo vôbec nie je pravda. Lepšie bolonespájať medziročný vývoj dokopy s polročným(?) v jednom grafe.
a TREND, 16.10:
V treťom prípade je to podobné ako v tom druhom – tiež sa porovnáva neporovnateľné. Medziročný vývoj sa celkom na konci v jednom a tom istom grafe porovnáva len s prvým polrokom 2007. Graf je tak na prvý pohľad zavádzajúci – straší prudkým poklesom, pričom skutočná zmena bude zrejme nárast (ak za druhý polrok príde zhruba polovica návrhov na vklad za celý rok).
Indikátor ekonomického sentimentu: Tomáš Halán zo SME píše:
Hoci slovenská ekonomika rastie na európske pomery obrovským tempom, optimizmus v názore na jej ďalší vývoj klesá. Takzvaný indikátor ekonomického sentimentu tento mesiac klesol na najnižšiu hodnotu od minuloročných volieb. Prieskum nálad ukazuje, ako si manažéri a bežní spotrebitelia predstavujú vývoj v ich firmách a domácnostiach. Významný je tým, že naznačuje budúci vývoj, nielen konštatuje, čo sa už stalo.
Hlavnými dôvodmi pesimistickejších odhadov sú silná koruna a kroky súčasnej vlády.
Sú tu dve zaujímavé otázky: Nakoľko je vôbec ten indikátor dôležitý pre predpoveď skutočného vývoja ekonomiky? A ako vieme, že ide aj o vládne kroky?
K prediktívnej sile indikátora mi napísal jeden z mediálne často citovaných bankových ekonómov:
Naša skúsenosť je, že skôr nízku, preto ho nikto v bankách nesleduje.
Minulý rok sa na túto vec pýtali analytikov aj v HN (29.6.2006):
Finančné trhy indikátor ignorujú
... Na Slovensku mu však zatiaľ trhy ani analytici nepripisujú veľkú dôležitosť. "Nesledujeme to preto, že tento ukazovateľ nemá veľkú váhu a neovplyvňuje ani finančné trhy. Na rozdiel od Spojených štátov alebo Nemecka nemá ani veľkú tradíciu," konštatuje Čechovičová. "Na Slovensku platí, že aj najsledovanejšie ukazovatele ako HDP či zahraničný obchod majú často obmedzenú silu pohnúť kurzom koruny či úrokovými sadzbami. Preto neprekvapuje, že indikátory dôvery, ktoré v predstihu signalizujú vývoj týchto základných veličín, trhy skôr ignorujú," dodáva Pavol Ondriska, analytik ING d. s. s.
SME k tomu v článku nič nemá, pritom ten indikátor vyťahuje na prvú stranu a robí z jeho poklesu veľkú vec...hmmm.
K otázke vládnej zodpovednosti: to, že pôjde skôr o globálne faktory, naznačuje vývoj v iných krajinách EÚ (pozri nápadnú podobnosť grafov). Áno, aj pre priemer EÚ platí, že teraz aj oni mali pokles na najnižšiu hodnotu od času slovenských volieb... A poklesy sú hlavne v maloobchode a u spotrebiteľov, čo ukazuje na komodity, a teda palivá, potraviny, prípadne silnú menu (euro, koruna).
O spojení vlády a indikátora tiež nesvedčí vývoj v prvej polovici roka, keď bola veľká debata aj o Zákonníku práce, aj od dôchodkoch či vyvlastnení zdravotných poisťovní:
SME, 30.5.2007
Nálady v slovenskej ekonomike sa zlepšili. Podľa údajov Štatistického úradu sa indikátor ekonomického sentimentu v máji v porovnaní s aprílom zvýšil o 1,6 na 108,4 bodu. „Medzimesačný rast ovplyvnil najmä pozitívny vývoj indikátora v priemysle a službách,“ skonštatoval úrad s tým, že medziročne indikátor ekonomického sentimentu vzrástol o 3,5 bodu a oproti dlhodobému priemeru o 7,9 bodu. V priemysle dokonca dosiahol indikátor dôvery najvyššiu hodnotu od začiatku jeho zisťovania, teda od roku 1993.
Žeby až teraz zrazu firmy a ľudia Fica prekukli? Možné to je, ale SME viac stavia na želanom ako skutočnom vývoji, mám ten dojem.
PS V HN (zo zdrojov ČTK) o indikátore píšu:
V porovnaní s desiatym mesiacom minulého roka bola dôvera nižšia o 1,5 bodu a oproti dlhodobému priemeru klesla o 4,4 bodu.
Štatistický úrad ale oznamuje :
Medziročne sa indikátor ekonomického sentimentu znížil o 1,5 bodu a oproti dlhodobému priemeru bol o 4,4 percentuálnych bodov vyšší.
Mediálny úlovok týždňa: Súvis spotreby chladničky a letného času bol odhalený v reportáži TA3 – upozornil ma na to Filip Hanker:
Ľubomír STRAKA, moderátor
--------------------
Noc zo soboty na nedeľu bude trvať o hodinu dlhšie. Teda aspoň matematicky - čaká nás totiž prechod na zimný čas. Ručičky hodín by sme si teda mali posunúť späť - z tretej hodiny rannej na druhú. Pridávanie a následné uberanie jednej hodiny už síce nemá takmer žiadne opodstatnenie, ale napriek tomu platí.
Blanka DÓKOVÁ, redaktorka
--------------------
Pôvodným zámerom posúvania času dvakrát ročne bolo šetrenie elektrinou. V súčasnosti to však už nemá takmer žiaden efekt.
Ján ORLOVSKÝ, hovorca Západoslovenskej energetiky
--------------------
Vlastne tá spotreba energie dnes už je iná, z hľadiska zaťaženia inými spotrebičmi. Dnes napríklad chladnička, ktorá je vyrobená dnes, má o polovicu menšiu spotrebu ako tá, ktorá bola vyrobená v osemdesiatom roku.
Kde tu je logika stavby príspevku?
Nobelova cena za mieroekológiu: Zaujímavé, že viacerí kritizujú udelenie tohtoročnej Nobelovej ceny za mier e pre Gora plus IPCC už len preto, že je to cena pre mier a nie pre ekológiu. Dobre. Ale aj tak sa mi zdá, že keby cenu vyhral povedzme Lomborg, tento argument by sa nevyťahoval. V roku 2004 totiž Nobelovu cenu za mier vyhrala ekologička (kampaň sadenia stromov) Wangari Maathai . Kde boli súčasní kritici?
Komoditný analytik watch:
Ropa by nemala útočiť na nové maximá, SME , 5.9.2007
Ceny ropy v posledných dňoch opäť rástli. Včera poobede sa barel londýnskej ropy Brent obchodoval za 74,81 dolára. Barel americkej ľahkej ropy WTI sa predával za necelých 74 dolárov.
Za rastom cien ropy stojí podľa analytika Fimex Capital Michala Májeka silný pokles zásob ropy v USA, s čím trhy nepočítali.
...
„Predpokladám, že cena ropy by sa v najbližších dvoch až troch mesiacoch mala oslabiť hlbšie pod úroveň 70 dolárov za barel,“ povedal Májek.
SME po ani nie dvoch mesiacoch, dnes
Ceny ropy prelomili ďalšiu rekordnú hranicu 93 dolárov za barel (159 litrov).