Ako je to s tým odporom Rusov k Západu podľa Procházkovej?

Petra Procházková pre SME sa vo svojom sobotňajšom článku veľmi nezhostila úlohy podať výsledky prieskumu ruskej verejnej mienky vecne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Napísala:

Rusi sa necítia byť Európanmi. Vyplýva to z výskumu verejnej mienky, ktorý si objednalo bruselské informačné centrum EÚ - Rusko. Ani odborníci nečakali, že 71 percent Rusov sa vôbec nepokladá za Európanov. Len 20 percent sa domnieva, že Rusko patrí k európskej kultúre.
Dôvody odporu Rusov k Európe, kde časť ich územia leží, sú rôzne.
... Dnes Rusko vyjadruje k Západu odpor až pohŕdanie, na druhej strane je zavalené výdobytkami západnej civilizácie. Nechuť dnešných Rusov, presnejšie štvrtiny z nich, je spôsobená obavami zo straty finančnej a ekonomickej nezávislosti. Hrôzu z prenikania západnej kultúry má 15 percent. Sedem percent sa bojí politickej expanzie Európy do Ruska.
... Tretina Rusov je hlboko presvedčená, že západné demokracie a kultúra sa pre Rusko nehodia, že existuje akási špecifická „ruská cesta“.
... Rusko je dnes krajinou, ktorá trpí postimperialistickým syndrómom. Časť obyvateľov sa uchyľuje k teórii nadradenosti ruského národa, z čoho vyplýva xenofóbia, náboženská i rasová neznášanlivosť.

Zaujal ma ten zamaskovaný prechod od necítenia sa Európanomzrazu k odporu k Európe v úvode, a tak som pátral po prieskume. Samotný zadávateľ mimovládka EU-Rusko centrum má o prieskume len krátku správu, tak som si vypýtal podrobnejšie údaje priamo od prieskumnej agentúry Levada Center, ktorá zmienený prieskum robila. Z nich vyplýva (v získanej prezentácii nie sú obsiahnuté kompletné výsledky) trochu iný obraz názorov Rusov na Západ, ako ho prezentoval článok SME (odpor až pohŕdanie...):

Kľúčová otázka o videní Západu: Myslíte si, že západná demokracia a západná kultúra je pre Rusko...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

%

Nutná

3

Možno z nej mnoho získať

45

Nevhodná

30

Škodlivá

12

Neviem

10


Procházková citovala tu zhruba tretinu s odpoveďou nevhodnosti (pridala nálepku o „hlbokom presvedčení" o nevhodnosti), ale už nie, že takmer polovica Rusov má opačný názor. Celkovo je zaujímavé, že väčšina autorkou citovaných čísel s nepriateľským názorom sú vlastne menšinové čísla.
Áno, 45% respondentov na ďalšiu otázku povedalo, že pre Rusko je EÚ potenciálnou hrozbou, ale zase 37% to odmietlo, a zvyšok nevie. A na otázku, ako sú európske krajiny vnímané v Rusku, bolo prvých 5 zo 7ich možných odpovedí pozitívnych či neutrálnych (top odpoveď bola „ako susedia a partneri, s ktorými treba rozvíjať a posilňovať vzťahy“) a dve negatívne možnosti skončili celkom na konci.
Záver z článku, že väčšina Rusov sa necíti Európanmi, teda podľa prieskumu zakrýva vlastne rozdelenú spoločnosť so zmiešanými pocitmi vo vnímaní Európy/Západu a jej hodnôt. Nehovoriac o tom, že používanie slovíčok odpor, nechuť, pohŕdanie veľmi nepatrí do výbavy vecného opisu prieskumu, a nedá sa určite zamieňať so slovami nesúhlas, hrozba či vnímanie.

SkryťVypnúť reklamu

PS Ak už tak v SME na Procházkovej lipnú, čo tak urobiť pre ňu osobitný stĺpček a nemiešať jej tradične komentatívne správy so zahraničným spravodajstvom ostatných autorov. A uviesť niečo o samotnej Procházkovej a (žurnalistickom) pozadí agentúry Epicentrum do rubriky informácií o novinároch píšúcich v SME.

A inak, hoci je to pri poslednom vývoji v Rusku, ako i vlastnej skúsenosti Prochádzkovej v Čečensku pochopiteľné, aj tak je jej neschopnosť prinášať aj nejaké neutrálne či pozitívne články o živote v Rusku pre obraz slovenských čitateľov ochudobnenie. Čo je, do menšej miery, všeobecne problém zahraničného spravodajstva našich médií o hociktorej krajine.

SkryťVypnúť reklamu


Právne povedomie Reportérov: Marek Poracký ma upozornil na dve hrúbky v reportáži STV Reportérov, o ktorej som včera písal v inej súvislosti. Katarína Začková v úvode do príspevku Lýdie Kokavcovej o správaní policajtov k vodičke povedala:

Ona chcela radšej zaplatiť pokutu, no policajt si jej správanie vysvetlil ako podplácanie. Bežný dopravný priestupok sa tak v priebehu niekoľkých minút zmenil na hrozbu dvoch až piatich rokov vo väzbe.

Prvou chybou je používanie pojmu väzba. Za korupciu samozrejme hrozia roky vo väzení (odňatie slobody), väzba je „trestno-pravny institut, ktorym sa obvineny na zaklade rozhodnutia sudu docasne zbavuje osobnej slobody za ucelom jeho zaistenia na ucely trestneho konania (Ivor, Zahora).“
Druhou chybou je tá sadzba, upozornil ma Poracký, a urobila ju aj Kokavcová priamo v reportáži. 2-5 rokov je totiž za prijímanie úplatku, no za podplácanie sú maximálne 3 roky. Citujem Trestný zákon :

a/ Prijimanie uplatku § 328 TZ Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo pre inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok, aby konal alebo sa zdržal konania tak, že poruší svoje povinnosti vyplývajúce zo zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až päť rokov.

b/ Podplácanie § 332 TZ Kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne úplatok alebo ho sľúbi inému, aby konal alebo sa zdržal konania tak, že poruší svoje povinnosti vyplývajúce zo zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie, alebo z tohto dôvodu priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne alebo sľúbi úplatok inej osobe, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.


Ľavicovosť a rast: Ján Štieber ma upozornil na tabuľku k včerajšiemu článku Radka Kuruca a Lenky Polkovej v Hospodárskych novinách. Tabuľka „Politika verzus rast ekonomiky“ porovnávala rast HDP v 4.švrťroku 2006 a ľavicovosť/pravicovosť vlády v tom období v danej krajine.

Najvyšší rast má kombinácia na Slovensku – ľavicová vláda a 9,5%. Akýkoľvek ekonóm by novinárom vysvetlil, že – ak už teda berieme prepojenie vládnej politiky a ekonomického rastu – že spojenie Ficovej vlády a rastu v 4.štvrťroku je nelogické, lebo ten rast je v drvivej väčšine výsledkom práce predchádzajúcej vlády, keďže výsledky sa zvyknú prejaviť tak rok, dva, tri po zmene politiky vlády.
Druhý problém je, že taká Británia aj Slovensko majú označené vlády ako ľavicové, no v mnohom je Blair bližší Dzurindovi ako Ficovi. A pravidlá fungovania britskej ekonomiky sú určite bližšie pravicovej ako ľavicovej strane na Slovensku.
Tretí problém je, že pre Rakúsko je označený typ vlády "ľavica plus pravica". To je ale pravda až od vymenovania vlády minulý mesiac, v 4.štvrťroku ešte dosluhovala v podstate pravicová koalícia ľudovcov a dvoch skupín slobodných, v podobnom zložení už od roku 2000.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu