Pred tri a pol rokmi pri rozhovore vtedajšieho moderátora TA3 Braňa Závodského s vtedajším premiérom Dzurindom vyšlo najavo, že Dzurinda prišiel na rozhovor s poznámkami o samotnom Závodskom:
Moderátor Závodský formuluje svoje otázky často nejasne, splieta v otázke rôzne veci, uvádza nepresné fakty a východiská, ba niekedy ani nevie, ako otázku dokončiť. Zároveň je posadnutý 'skupinkami', situuje sa do polohy 'občana, ktorý nevie, čo si má myslieť'... Jeho prejav je však navonok neagresívny.
Šéfredaktor .týždňa Štefan Hríb to následne v komentári naivne nazval eštebáckymi spôsobmi. Hoci je celkom prirodzené, že na mediálny výstup či rozhovor je treba sa pripraviť, tak ako to robia novinári pri otázkach, tak ich respondenti pri odpovediach. Sú samozrejme otázky, na ktoré by mali byť (vždy rovnaké a rýchle) odpovede, ale zase vymyslieť zaujímavú metaforu, analógiu, či ponúknuť výstižné štatistiky si vyžaduje poctivú prípravu. A hlavne vedieť, s kým a o čom sa idem rozprávať.
Práve interné dokumenty Microsoftu, ktoré náhodou vyšli najavo, odkrývajú typy informácií, ktoré firmy (či ich PR firmy) zaujímajú pri kontakte s médiami. Na novinára amerického mesačníku o technológiách Wired sa v Microsofta pripravili aj takto :
-z akého média je novinár, ako tam o Microsofte písali naposledy
-posledné zverejnené články novinára
-kariéra novinára
-charakteristika novinára (volá sa Fred V.)
Fred’s stories tend to be a bit sensational, though he would consider them to be balanced and fair. His writing style tends to be narrative using anecdotes and/or behind the scenes looks to tell his story. He doesn't rely much on quotes. In speaking with him, you'll want to use examples to illustrate points and create color.
-ako robí rozhovory
Fred can be a little tricky in interviews. He looks deeply for any dirt around whatever topic he is focused on and generally is tight lipped about the direction he will take for his stories, sometimes even misleading you to throw you off. It takes him a bit to get his thoughts across, so try to be patient. Be careful not to lead him down a path you would prefer to avoid. He is generally friendly, knows Microsoft quite well, and tends to start off his discussions with softball questions, but they progressively get deeper and deeper until he unearths something he finds interesting. Be careful of his approach.
-ako pracuje
Fred has said he follows this process when reporting: he gets the data, he thinks on it, he writes the top level, figures out where the holes are, and then he continues to report to raise his comfort level as he dives deeper into writing the story. He also likes talking to other industry influentials, competitors, as well as current and former Microsoft executives/employees for their perspective.
-aké odkazy chce Microsoft presadiť do článku
-kto iný sa zrejme objaví v článku, a koho treba odporučiť (s pozitívnymi referenciami o Microsofte)
-zoznam očakávaných otázok novinárov, a vhodných odpovedí
Píšem o tom, pretože sa mi zdá užitočné pre čitateľov vedieť, čomu novinári môžu čeliť, obzvlášť ak ide o veľké rozhovory so šéfmi firiem. Poznanie pozadia a podmienok žurnalistiky pomáha lepšie rozumieť tomu, čo vidíme na obrazovke a čo čítame v novinách.
(via Romenesko)
Šéfredaktor spravodajstva STV o Surkošovej: Ján Šmihula mi poslal dnes reakciu na moje otázky ohľadom redaktorky STV, ktorá prispieva do správ reportážami aj o práci našej diplomacie, pričom sama je manželkou vysokého diplomata v USA. Šmihula napísal:
Ľubica Surkošová je dlhoročnou redaktorkou spravodajstva Slovenskej televízie, ktorá si v súčasnosti – kvôli povinnostiam manžela v zahraničí - čerpá neplatené voľno. ( Jej manžel je generálny konzul SR v New Yorku. ) Keďže, Slovenská televízia nemá v Spojených štátoch svojho vyslaného redaktora a v rámci pružnosti i skvalitňovania spravodajstva máme záujem aj o aktuálne udalosti v tejto krajine, príležitostne pripravuje pre STV reportáže. Texty prechádzajú pred odvysielaním bežnou kontrolou, ako aj v prípade iných redaktorov spravodajstva a Slovenská televízia za ne preberá zodpovednosť. Pani Surkošová nepripravuje pre STV ani komentáre ani analýzy, ani príspevky výhradne zamerané na pôsobenie slovenskej diplomacie v USA a preto jej postavenie s prácou pre spravodajstvo STV nevnímame ako konflikt záujmov.
Sme si samozrejme vedomí toho, že to nie je ideálne riešenie a preto nevylučujeme, že v blízkej budúcnosti bude do spravodajstva STV z USA prispievať buď spolupracovník alebo vyslaný redaktor.
Eufemizmus týždňa: Príspevok o stavbe amerického radaru v ČR moderátor Markízy zahlásil:
Kabinet premiéra Mirka Topolánka dnes oficiálne odštartoval rokovania o umiestnení americkej radarovej základne v Česku. Rozhodnutie však zatiaľ nie je definitívne. Vládne strany sú rozhádané a navyše česká verejnosť nie je úplne presvedčená o výhodách takéhoto kroku.
V príspevku potom reportér Martin Maruniak (správne) oznámil:
Podľa posledného dnes zverejneného prieskumu verejnej mienky.. dve tretiny Čechov samotné umiestnenie radaru v Česku naďalej rezolútne odmieta.
Takže naozaj, inak povedané, verejnosť nie je úplne presvedčená...
Infografika dňa: K príspevku o živnostníkoch STV v správach použila infografiku so židovským veriacim... Ouch! Posielam Bohumilovi ... Rovnaká infografika bola potom použitá aj v nasledujúcom príspevku o návšteve židovského politika v Žiline.