V utorok vydala agentúra AFP fotku

s textom:
Staršia iracká ženaukazuje dva náboje, ktoré podľa nej zasiahli jej dom po raziikoaličných síl v Sadr City, bagdadskej štvrti obývanej najmä šiítmi.
Americkí blogeri rýchlo obvinili AFP z propagandy, keďže si hneď všimli, že ukazované náboje predsa neboli vystrelené, nanajvýš zasiahli jej dom po hode rukou:) Pani dostala od blogerov prezývku "Magic Bullet Lady."
AFP následne text opravila a neskôr fotku stiahla aj zo stránky Yahoo, kde ju pôvodne blogeri zachytili.
PS Pre laikov, takto vyzerá vystrelená a nevystrelená munícia.
(via Romenesko)
Kedy sa Markíza vráti k svojim papierovým buchtám?: Zhruba pred mesiacom Markíza odvysielala v správach reportáž "Papierové buchty " (správa č.2 v linke, od 2:32):
Marianna ĎURIANOVÁ, moderátorka
--------------------
Obrovský škandál spôsobilo v miliardovej Číne odhalenie televízneho reportéra, ktorý zistil, že do ich národného jedla pridávajú namiesto mäsa rozmočený kartón. Redaktor bol so skrytou kamerou priamo u výrobcu a falošnú zmes aj ochutnal.
redaktor
--------------------
Čínske diétne jedlo - parená buchta plnená chutným mäsom. V tamojšej kuchyni tradičné a populárne rovnako ako hamburger v Amerike. Miestny reportér však zistil, že istý podvodník vyrába väčšiu časť plnky z obyčajného odpadového kartónu.
Pred pár dňami čínske médiá a potom svetové priniesli správu ( informovali o tom aj medialne.sk/SITA), že ten reportér sa priznal, že si to celé vymyslel, a súd ho už aj odsúdil. Aj keď sú obavy, či jeho priznanie nebolo vynútené, aj tak je smutné, že Markíza sa k tej reportáži nevrátila. Nevadí, že ten „obrovský škandál“ bol asi výmyslom novinára?
Štatistiky o utopeniach: Michal Piško v SME píše :
Slováci nie sú zodpovední plavci, na väčšine vodných plôch ich nestrážia plavčíci a pomerne často pri jazerách pijú. Výsledkom je, že sa u nás ročne utopí viac než stovka ľudí, zväčša mužov.
... Podľa vodných záchranárov patrí Slovensko v počte utopených na počet obyvateľov k najhorším v Európe. Prezident Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža Igor Baran hovorí, že u nás i v Čechách sa dokonca vzhľadom na počet obyvateľov utopí viac ľudí ako v mnohých prímorských krajinách.
Je to naozaj tak? V článku žiadne porovnávacie údaje nie sú. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na štatistickej stránke NationMaster.com k roku 2004 sme zo 60tich svetových krajín boli v počte utopených na obyvateľa na 27.mieste (1.miesto je najviac utopených), takže žiadny extrém. Spomedzi európskych krajín nás výrazne predbehli všetky tri pobaltské krajiny, ale aj Fíni, Moldavci a Rumuni, a tesne aj Chorváti, Slovinci a Švédi (tesne za nami sú Česi).
Na vlastnej stránke WHO sú prístupné čísla (.xls) podľa dostupnosti za roky 2001-02 za oveľa viac štátov, tam sme zase v rebríčku vyššie, ale stále s veľkým odstupom za pobaltskými krajinami, ale aj Bieloruskom, Moldavskom či Rumunskom.
Pokiaľ ide o porovnanie s prímorskými krajinami, v utopeniach sú popri Rusku a pobaltských štátoch na tom najhoršie karibské štáty a Afrika. My sme od nich ďaleko. Ale ešte ďaleko lepší ako my sú Taliani, Španieli či Portugalci. Pohľad na čísla robí z utopení trochu menší problém, ako ho vykresľuje SME bez čísel.