Bruselská dopisovateľka SME o učebnici histórie zavádzala

Historička Marína Zavacká (pozri nedávny rozhovor s ňou) ma upozornila na pekný príklad nepoctivej žurnalistiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Kateřina Šafaříková v SME napísala v sobotu o myšlienke spoločnej európskej učebnice histórie:

Slovenskí školáci by sa mali bifľovať dejiny Európy zo špeciálnej učebnice - úplne rovnakej, v akej by listovali Česi, Francúzi, Íri alebo Rumuni. Navrhuje to nemecká ministerka školstva Annette Schavan. Jej myšlienku okamžite skritizovali napríklad Briti.

Zavacká poznamenáva: "okamzite v prvej vete sa hovori v suvislosti s novou ucebnicou o BIFLOVANI. ved kto by sa chcel biflovat, ze? fuj."

... Briti nápad označili za ‚typickú byrokratickú prešpekulovanosť‘. Hovorca britských konzervatívcov Graham Brady v denníku Daily Telegraph vyhlásil, že za nijakých okolností nesmú ‚stratiť kontrolu nad vzdelaním svojich detí‘.

Zavacká: "KTO su v tejto suvislosti "Briti"? ucitelia? politici? nacionalisti? ... az v dalsom texte cituju vyjadrenie hovorcu britskych konzervativcov, (teda opozicie - mensiny) ktory vsak hovori, ze nechcu stratit kontrolu nad vzdelanim svojich deti ... (co nie je uplne relevantny argument)."

G.Š. – Ten citát „Britov“ o typickej byrokracii je v skutočnosti tiež od toho hovorcu Bradyho, hoci to autorka čitateľom nepovie. Deň pred Šafaříkovej článkom v SME vyšiel obdobný článok na Euobserver.com s tým kompletným citátom Bradyho. A ako proti učebnici protestujúcich označuje Britov – konzervatívcov a euroskeptikov...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
... Aj keby všetci ministri kývli, historici sa na rovnakom výklade jednej historickej udalosti nemusia zhodnúť. Ukázala to už existujúca spoločná učebnica dejín pre nemeckých a francúzskych študentov, ktorá vyšla vlani. Knihu napísalo päť nemeckých a päť francúzskych historikov, rovnaká je však len z 80 percent.

Zavacká: Sice sa nemusia zhodnut, ale mozu. Ciste matematicky, nie je 80% uspech a nie neuspech?

navyse,
- je to debata v style "knihu som sice necital, ale myslim si ... "
- nikde nie je povedane, kolko hodin z celkoveho kurikula by tej ucebnici malo byt venovane , resp. ze by bola doplnkovym textom
- ake temy by spracovavala (lebo ide vzdy o didakticky vyber)
- kazda ucebnica je navyse vzdy len doplnovy zdroj k vlastnemu vykladu ucitela
- popri nej by sa stale pouzivali ucebnice narodnych dejin, aj teraz mame pre ZS dva paralelne zosity na svetovky a slovenske dejiny a robime s nimi subezne. Bola by len tretia.
- prezentuje sa to ako cosi UMELO spajajuce jednotlive narodne dejiny, pritom Europa MA svoje spolocne dejiny ... a dokonca existuje aj dnes x medzinarodnych ucebnic europskych dejin, len nemaju peciatku EU.


Bánov western o detektore lži: Opak fenoménu , keď je pre novinárov ťažko byť férovým voči tým, ktorých nemajú radi či im neveria, je problém, ako novinárov niekedy opúšťa nadhľad, keď píšu o ľuďoch, ktorým veľmi dôverujú. Reportáž o testovaní ľudí odsúdených v prípade Cervanová na detektore lži od Andreja Bána z .týždňa je pekným príkladom toho druhého fenoménu. Reportáž je písaná štýlom westernu (známy ju označil za rozprávku), kde príde jeden statočný kovboj a odhalí ostatným, ako je to s tou pravdou:

SkryťVypnúť reklamu
Ospalá zimná sobota. Mierne unavený Patrick Coffey poodhrnie záves na okne. Iba včera priletel zo San Francisca, rozdiel deväť hodín však znáša statočne... Coffey sa im predstavuje. V istej chvíli povie: „Pravda je vždy jednoduchá, to iba lož je zložitá.“ Vtedy sa prvýkrát usmejú. Vidno na nich úľavu. Po chvíli pochopia, že polygraf nie je nástroj na usvedčenie luhárov. Naopak, slúži na pomoc pravdovravným. Beďač s Lachmanom, ale aj Stanislav Dúbravický s Františkom Čermanom - všetci štyria vidia pred sebou chlapíka s pohľadom prenikajúcim do mozgu. V kovbojských čižmách z krokodílej kože a s masívnym prsteňom takmer na každom prste. Nikto si ma nekúpi, nie som na predaj, usmeje sa a hovorí im: „Vaša krajina mi prejavila veľkú pohostinnosť. Som presvedčený, že existuje jediný spôsob, akým túto moju prácu slovenská verejnosť prijme - urobím to bez nároku na akýkoľvek honorár...“
Povie však ešte čosi, čo ich presvedčí úplne. „Nie som tu iba kvôli vám, ale aj kvôli sebe. Je to súčasť mojej dohody s Bohom. Pozrite sa,“ ukáže na svoju pravú ruku a naznačí, že nedávno bola bezvládna. „Pred rokom som ochrnul na polovicu tela. Na následky mozgovej porážky som takmer umrel. Bože, ak mi pomôžeš, budem ja pomáhať ľuďom, vravel som mu. A prežil som.“ O deň neskôr mi podá ruku. Jej stisk je pevný.
Tento nepodkupný kovboj s notebookom a hadičkami je možno posledný záchranca odsúdených.
...

Nominácia na žurnalistickú Zlatú malinu... Pritom práca na prípade je samozrejme pre spoločnosť super prínosná. Škoda tej formy.

Kto útočí na zákonník práce: Firmy zaútočili na zákonník,“ znel hlavný titulok HN včera k článku Karola Svozila a Petra Apolena. Jozef Toman ma upozornil na viaceré problémy, vyberám najzaujímavejšie:

"titulok - Firmy, tj. zamestnavatelia totiz v sucasnej dobe nekritizuju Zakonnik prace, ale navrhy na jeho zmenu, kym titulok evokuje nazor, ze firmy nie su spokojne so sucasnym Zakonnikom prace, co nie je pravda, prave naopak, firmy obhajuju sucasne znenie Zakonnika prace (aj ked samozrejme s istymi vyhradami).

Novela, nie novy zakonnik - ...hned v prvej vete clanku: " Nový pracovný kódex sa včera po pripomienkach vrátil na ministerstvo práce doslova zbombardovaný " sa nas autori "snazia" presvedcit, ze ministerstvo planuje prijat celkom novy Zakonnik práce (novy pracovny kodex). Uvedene pomenovanie je nespravne, kedze Ministerstvo práce planuje len novelizovat sucasny Zakonnik práce.

K bodu dva patri aj veta: „ rezort Viery Tomanovej napríklad odmieta posunúť účinnosť Zákonníka z 1. júla o pol roka, ako chceli zamestnávatelia “. Problem je v tom, ze Zakonnik práce je v sucasnosti ucinny, tj. nemozno hovorit o posuvani ucinnosti Zakonnika práce, ale posunuti ucinnosti navrhovanej novely. V dalsom texte uz autor clanku pracuje so spravnym nazvom navrh novely.

Pracovny pomer – Veta v clanku „ Ich únia zásadne nesúhlasí ani s obmedzovaním dobrovoľných nadčasov a so zákazom prijať do pracovného pomeru živnostníka“ je pravnym nezmyslom. Kedze zmluvnymi stranami v pracovnom pomere moze byt len zamestnanec a zamestnavatel neviem si predstavit, akym sposobom by vobec ministerstvo zakazalo prijat do pracovneho pomeru zivnostnikov, kedze ani v sucasnosti zivnostnici nie su zamestnavani v pracovnom pomere."

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu