
Je už jasné, že moderátor De Facto Daniel Krajcer sa v utorňajšej prezidentskej debate sekol so svojou pamäťou o kauze Gaulieder - čím nepriamo pomohol jednému z kandidátov. Čakal som, že po dôkladnom overení si skutočností včera Joj divákom v správach povie, ako to vlastne bolo a kto teda v diskusii klamal. Mali na to celý jeden deň. Ale ani Joj ani Krajcer sa k tomu vôbec nevyjadrili, a dnes je už moratórium, čiže do prvého kola to už na pravú mieru ani nedajú. Takto si predstavuje náš top moderátor vlastnú zodpovednosť voči divákom?
SME a Pravda dnes ukazujú, ako sa tá minulosť dala ľahko overiť aj za jeden deň.
Expert watch: Marek Zgalinovič z STV v utorok v príspevku „Kríza: Pomôcť by mohli aj netradičné trhy“ zabudol overiť slová našich znalcov krízy:
Globálna finančná a hospodárska kríza napriek celosvetovému úsiliu vyhráva a prehlbuje sa, vyhlásil premiér Robert Fico. Prepadáva sa najmä export našich výrobkov do zahraničia. Na zahraničný obchod je pritom na Slovensku naviazané každé tretie pracovné miesto. Pomôcť by mohli úplne nové trhy pre našich exportérov. Otvárať by ich mali ministerstvá hospodárstva a zahraničných vecí.
Marek ZGALINOVIČ, redaktor
--------------------
Tradičné trhy v západnej Európe sú pod tlakom hospodárskej krízy v útlme. Výrobcovia preto musia hľadať inde.
Ľubomír JAHNÁTEK, minister hospodárstva SR /nominant strany Smer-SD/
--------------------
Ministerstvo hospodárstva identifikuje teritóriá, kde sa predpokladá nižší negatívny dopad globálnej finančnej krízy a preveruje sa možnosť dynamizácie exportu slovenských výrobkov práve do týchto teritórií.
Marek ZGALINOVIČ, redaktor
--------------------
Ekonómovia, aj samotní podnikatelia vidia perspektívy najmä v Ázií.
Pavol KÁRÁSZ, analytik Slovenskej akadémie vied
--------------------
Krajiny také, ako Čína, India, Malajzia predstavujú budúcnosť svetovej ekonomiky v tomto tisícročí.
Vladimír SOTÁK, predseda Klubu 500
--------------------
Turecko, Čína a India, nakoniec aj Pakistan, Kórea, Japonsko, ale aj štáty bývalého Sovietskeho zväzu a Rusko investujú.
Aké sú ale predpovede rastu HDP? Ekonomiky Číny aj Indie by mali tento rok rásť tempom 5-6%, to sedí. Pakistan ale len asi ako my (+1,2%), nič moc. A Malajzia (-0,3%), Turecko (-1,5%), Rusko (-2%), Kórea (-5,9%) či Japonsko (-5,3%) práve nevyzerajú ako tutovky, kde sa práve teraz dá ísť expandovať v snahe vyhnúť sa kríze.
Ktorá správa je dôležitejšia?: Prípadová štúdia na hodinu žurnalistiky. Zoraďte správy podľa dôležitosti, teda ktorá má väčší dopad na verejnosť a na krajinu:
1. Chystá sa prepúšťanie 240 ľudí v dvoch firmách na Horehroní. Ľudia prídu o prácu zhruba do štyroch mesiacov.
2. Vďaka dvom novým investíciám s vládnou podporou by malo na východe Slovenska nájsť prácu 250 ľudí, a to postupne do roku 2011. Do konca tohto roku sa má vytvoriť 140 miest, zvyšok v ďalších dvoch rokoch.
Tak ktorú uprednostníte?
Ak ste v STV, tak samozrejme druhú. Dokonca z nej urobíte hlavnú správu dňa, príspevok č.1, a máte v nej ministra hospodárstva aj premiéra. A nespomeniete, že pracovné miesta sa vytvoria v priebehu troch rokov. No a tú prvú spomínanú správu zaradíte v poradí na štvrté miesto.
PS Editori BBC písali o podobnej dileme pred mesiacom.