Hlavný komentátor Pravdy Dag Daniš včera označil ministra Kašického za babráka. Napísal :
Kašický urobil školácku chybu už v marci, keď vymenil riaditeľa VOP Nováky - a nahradil ho jeho zástupcom. Aj človek s biednymi skúsenosťami musí vedieť, že za veľké „prúsery" zodpovedá vždy celé vedenie firmy, nielen riaditeľ. Kašický to buď nevidel, alebo nechcel vidieť. A vybral si tú najhoršiu zo všetkých možností: vysunul dopredu technického riaditeľa VOP Jána Lasaba. Človeka, ktorý zodpovedal za poriadok a bezpečnosť. A ktorý je dnes, celkom zákonite, trestne stíhaný. Za to, že jeho „poriadok" jedného dňa -vybuchol. Až tak, že celý podnik rozmetalo na trosky. Keby bol Kašický aspoň trochu zorientovaný a prezieravý, vedel by, že technický riaditeľ bude medzi prvými obvinenými.
Ak ho napriek tomu posotil do najvyššej funkcie, mohli byť za tým len dve veci. Buď bol naozaj taký naivný... alebo - čo je ešte horšie - konal premyslene a účelovo. Aby dal vedeniu VOP priestor a čas na „upratovanie". A zakrývanie stôp a špiny.
V podobnom duchu dnes píše komentátor SME Marián Leško:
Hoci doteraz nikto nevie, prečo v delaboračnej hale VOP Nováky došlo k výbuchu, z rozsahu tragédie bolo od prvej chvíle jasné, že nastala reťazová reakcia, lebo sa detonácia preniesla na ďalšie pracoviská a sklady. Kto je zodpovedný za prvotný výbuch, nie je známe, ale to, kto je zodpovedný za to, že sa preniesol ďalej a spôsobil spúšť takého rozsahu, bolo známe od začiatku: za dodržanie obložnosti, za to, aby havarijný výbuch nemohol spustiť reťazovú reakciu, zodpovedá vedenie podniku.
Je preto nepochopiteľné, že minister Kašický dva týždne po tragédii vymenoval za generálneho riaditeľa človeka, ktorý bol v čase výbuchu technickým riaditeľom a šéfom pyrotechnickej komisie podniku. Keďže minister vedel, že sa „príliš veľké množstvo munície a rôznych elementov nachádzalo na mieste, kde sa nemali nachádzať“, vedel dosť, aby do funkcie riaditeľa nevymenoval osobu, ktorá už z titulu svojej funkcie bola za tento stav spoluzodpovedná.
Našim top komentátorom bolo teda vraj už na začiatku jasné, že to menovanie nového generálneho riaditeľa bola chyba, a zrejmé aj to, že ten človek bude medzi obvinenými. Super postreh – ale ani Leškovi ani Danišovi to nestálo za komentár v čase, keď to bolo pre spoločnosť a pozostalých obetí najdôležitejšie – v týždni, keď Kašický to menovanie urobil. Alebo hocikedy v čase, keď bol nový riaditeľ vo funkcii. Vtedy možné zahladenie stôp a nevyšetrenie zodpovednosti za výbuch zrejme za pár riadkov nestálo.
Teraz po 4 mesiacoch, keď už polícia toho človeka obvinila, a sám minister ho hneď na to odvolal, tak zrazu píšu obaja komentátori, aký je ten minister babrák.
A čo tak trochu sebareflexie?
Matematické princípy?: „Premiér tvrdí, že priemerne nemáme 20-tisíc. Má pravdu,“ znie titulok k článku Ľuboša Jančíka zo SME zo včera. Viacerí čitatelia ma upozornili na tento odsek v článku:
Matematické princípy hovoria, že priemer sa týka iba malej skupiny ľudí a pod priemerom sa vždy nachádza väčšia časť sledovanej množiny ako nad ním.
Je to veľmi zlá formulácia: matematické princípy práveže nič také nehovoria. Je to čisto praktická skúsenosť pri premennej s názvom príjmy obyvateľstva. Podobne matematické princípy nič nehovoria o tom, či domáce družstvá majú lepšiu bilanciu ako hosťujúce, pre vysvetlenie sa treba spoliehať na iné predpoklady, matematika s tým nič nenarobí.
PS Pred dvoma týždňami Jančík vysvetľoval to číslo 20 tisíc ako očakávaný priemer platov za tento rok. Z toho kontextu jasne vyplývalo, že premiér pravdu nemá.
Predaj hudby online: Marián Glaubic ma upozornil na pochybnú správu v článku Michaely Paštekovej vo včerajších Hospodárskych novinách:
Internet na prvom mieste
Medzinárodná federácia fonografického priemyslu (IFPI) zverejnila pred pár dňami výročnú správu o tržbách a stave hudobného priemyslu za rok 2006. Potvrdila to, čo je jasné už dlhšie - viac peňazí míňame za sťahovanie hudby než za kúpu fyzických nosičov. Do mobilných telefónov a počítačov si minulý rok stiahli poslucháči hudbu za viac než dve miliardy dolárov. Tento rok by sa mala suma vyšplhať takmer na 2, 5 miliardy.
Žalostnejší je predaj tradičných hudobných nosičov. Pokles ich predaja až o 11 percent (a teda na 17, 5 miliardy dolárov) prekvapil aj výkonného riaditeľa IFPI Johna Kennedyho: "Zatiaľ čo digitálne predaje rástli podľa nášho očakávania, fyzické predaje poklesli viac ako sme čakali." Aj tento fakt zapríčinil, že celkové tržby hudobného trhu klesli v predchádzajúcom roku na 19,6 miliardy dolárov a teda až o päť percent. Peniaze do nahrávacieho priemyslu tak prúdia predovšetkým z digitálnej hudby.
Ak 2mld je viac ako 17,5mld, tak je internet naozaj na prvom mieste...Inak nie, ako píše aj samotná federácia IFPI. Predaj online rastie, ale tvorí zatiaľ len 10% celkového predaja.
Čo čitatelia našli na sme.sk: Jakub Šturc mi napísal k titulku k správe TASR "Z dosiaľ uvoľnených bytových jednotiek na Jégého aleji bude 41% patriť Španielom":
Uzatvorených je 218 rezervačných zmlúv, z toho 32 s cudzincami. Najväčší záujem sme zaznamenali zo strany Španielov. Z cudzincov, ktorí podpísali zmluvy, bolo 41 % Španielov, 25 % Angličanov a 22 % Čechov.
Šturc píše: „Takze v skutocnosti bude patrit Spanielom len cca 6% z doteraz rezevovanych bytov, je to zhruba 13 bytov (podla toho ako zaokruhlovali).“Tomáš Tibor Blažko číta správu TASR „Čína popravila exšéfa úradu pre bezpečnosť potravín.“:
Bol uznaný za vinného z prijatia úplatkov od ôsmich spoločností vo výške najmenej 6,5 miliardy jüanov (vyše 21 miliárd Sk).
Ako píšu všetci ostatní, šlo o úplatky v miliónoch, nie miliardách.
Tomáš Tibor Blažko číta správu Ivana Kahanca na mobil.sme.sk „Za používanie elektronických zariadení v aute budú možno pokuty. V USA“:
... Pokuty za používanie elektronického zariadenia budú od 50 do 600 dolárov (1750 až 21-tisíc korún). Cieľom zákonodarcov je zvýšiť bezpečnosť na cestách. Aj napriek tomu však počas šoférovania vodiči na Slovensku často telefonujú s mobilom na uchu, alebo píšu SMS správy.
Blažko: „Potvory slovenske stale kaslu na americke pokuty, bohvie do akej sumy ich este budu ignorovat.“