Druhý najcitovanejší politológ STV mal problémy s plagiátorstvom

Pätina skrípt prorektora UCM Martina Klusa je len mierne upravenou kópiou päť rokov staršieho textu. Pôvodný zdroj uvádza tak, ako keby bol len inšpiráciou jeho práce.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (255)
M.Klus spolupísal volebný program SaS, a pred rokom za ňu kandidoval v župných voľbách za poslanca. Tento rok v komunálkach kandidoval ako nezávislý, tiež neuspel.
M.Klus spolupísal volebný program SaS, a pred rokom za ňu kandidoval v župných voľbách za poslanca. Tento rok v komunálkach kandidoval ako nezávislý, tiež neuspel. (zdroj: www.strana-sas.sk)

V roku 2007 vydala Vysoká škola v Sládkovičove skriptá Verejná politika - Priestor, Efektívnosť, Nástroje, Nové výzvy od Martina Klusa, vtedy odborného asistenta na Univerzite Mateja Bela, pracujúceho na svojej docentúre. Väčšina kapitoly 6 „Nástroje verejnej politiky“, teda 1/5 hlavného textu knihy, je len mierne upravenou kópiou štúdie na rovnakú tému v Manuáli pre tvorbu verejnej politiky, ktorý v roku 2002 vydala mimovládka SGI pod vedením súčasného poslanca Miroslava Beblavého. Kapitolu "Nástroje verejnej politiky" v Manuáli napísala absolventka New York University a vtedy spolupracovníčka SGI Katarína Staroňová.

Klusova kapitola začína takto (str.77):

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verejná politika využíva rôznorodé metódy a nástroje za účelom dosahovania vytýčených cieľov. Sú to vlastne prostriedky, ktorými sa nositeľ moci - aktér verejnej politiky, pokúša uviesť svoje koncepcie, stratégie a zámery do praxe tak, aby skutočne fungovali a dosiahli vopred stanovený cieľ. Musí pritom brať do úvahy nielen to, aký problém chce tým-ktorým nástrojom riešiť, ale i to, aký konkrétny nástroj respektíve kombináciu rôznych nástrojov bude v danom prípade najvhodnejšie použiť. Kľúčovosť takéhoto rozhodnutia spočíva v tom, že práve vhodný výber a prípadná kombinácia nástrojov verejnej politiky, má zásadný dosah na kvalitu, a teda efektívnosť realizovanej verejnej politiky. Každý z týchto nástrojov má svoje výhody aj nevýhody, a preto je nevyhnutné, aby aktéri verejnej politiky tieto dôsledne poznali.
Na výber pritom majú z celej škály nástrojov. „Od právnych a ekonomických až po organizačné, od reštriktívnych po motivačné, ako aj nástroje s veľkou či malou mierou zaangažovanosti vlády, štátu, miestnej samosprávy a iných aktérov".49 (vid Graf č. 2)... Každý z vybraných nástrojov pritom môže zodpovedať snahe o dosiahnutie iných cieľov vo verejnej politike (užitočnosti, hospodárnosti, prerozdelenia, rovnosti).

SkryťVypnúť reklamu

Manuál od SGI (str.77):

Obrázok blogu

Každý z nástrojov verejnej politiky má svoje výhody i nevýhody, preto každý štátny zamestnanec, politik, ale i mimovládny analytik musí zvažovať, pomocou akého nástroja sa najlepšie a s najmenšími negatívnymi účinkami dosiahne vytýčený cieľ .... Nástroje verejnej politiky sú prostriedky, ktorými sa nositeľ moci pokúša uviesť svoje koncepcie, stratégie a zámery do praxe tak, aby skutočne fungovali a dosiahli vopred stanovený cieľ. To znamená, že sa rozhoduje nielen o tom, aký problém treba vyriešiť a či sa v tomto probléme angažovať, ale i o tom, či bude svoje rozhodnutia presadzovať prostredníctvom jedného nástroja alebo kombináciou rôznych nástrojov a napokon i o tom, aký typ nástroja je najvhodnejšie použiť. Vybrať si možno z celej škály nástrojov, od právnych a ekonomických až po organizačné, od reštriktívnych po motivačné, ako aj nástroje s veľkou či malou mierou zaangažovanosti vlády, štátu, miestnej samosprávy a iných aktérov (viď obrázok 1) ... Každý nástroj verejnej politiky zodpovedá iným cieľom, akými sú napríklad rovnosť či rovnoprávnosť, spravodlivosť, účinnosť, prerozdelenie v rámci spoločnosti, zodpovednosť voči verejnosti, zmena správania sa občana, zmena hodnôť občana či iný cieľ.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci Klus prebral viaceré časti, zdrojuje na originál len necelú vetu (pozn.49). Vytvoril tak štandardný dojem, že je pôvodným autorom textu, ktorý nie je v úvodzovkách. A v ďalšom texte 24-stranovej kapitoly je to ešte horšie. Hoci ide väčšinou o doslovné skopírovanie, žiadne úvodzovky týkajúce sa Staroňovej práce tam už nie sú, nehovoriac o tom, že na prebratie tak veľkého textu nemal Klus ani súhlas autorov. Na nich sa odkazuje len v poznámkach na konci knihy, najmä v poznámke č.50: „Upravené a doplnené podľa Beblavý (ed.) (2002) Manuál....“ Takýmto štýlom by si teda hocikto mohol zobrať cudzí text, vložiť do neho poznámku "upravené podľa" a vydať pod svojim menom.

SkryťVypnúť reklamu

Graf a tabuľky Klus nezdrojuje ani len odkazmi priamo v texte, ale až ako vysvetlivky na konci knihy. Jedna celostranová tabuľka odpísaná od Staroňovej nemá zdroj vôbec.

Originál Staroňovej:

Kópia Klusa:Doc. PhDr. Martin Klus, PhD dnes učí na katedrách politológie Univerzity sv. Cyrila a Metoda a Univerzity Mateja Bela, a na katedre verejnej politiky na Vysokej škole v Sládkovičove. Je aj prorektorom UCM pre zahraničné styky, vzťahy s verejnosťou a edičnú činnosť.

Klus mi na otázky odpovedal, že šlo o neúmyselné pochybenie a že po výčitkách od Staroňovej sa už v roku 2008 za neštandardné citovanie (spôsobené vraj aj „šibeničným termínom“) v mailoch hneď ospravedlnil a ponúkol jej nápravu:

Ak som Vám...spôsobil akúkoľvek ujmu na duševnom vlastníctve, tak som samozrejme pripravený aj na verejné ospravedlnenie či materiálnu satisfakciu,“ napísal Staroňovej. „Napriek „všetkému“ nižšie i vyššie uvedenému, dovoľte mi vyjadriť nádej „vzájomného pochopenia“ a dokonca prípadnej spolupráce v budúcnosti.“

Pre SPW Klus zopakoval:

v žiadnom prípade som nemal úmysel čokoľvek plagiovať... Po upozornení na nesprávne citovanie v tejto publikácii som sa autorom citovanej/parafrázovanej publikácie za moju chybu ospravedlnil a publikáciu Verejná politika bezodkladne stiahol a zamedzil akejkoľvek jej ďalšej verejnej distribúcii.

Lenže to sa nestalo, lebo aj tento rok bola Klusova kniha súčasťou odporúčanej literatúry pre štyri jeho predmety na Vysokej škole v Sládkovičove (Verejná politika I., Komparácia verejných politík I. a II., Nástroje, formulácie implementácie a evaluácie verejnej politiky I.) a jeden predmet na UMB (Aktéri verejnej politiky). Minulý rok to boli na UMB ďalšie dva predmety (Vybrané otázky verejnej politiky, Verejná ekonomika). Ani pri jednom z týchto predmetov nie je medzi odporúčanou literatúrou Staroňovej Manuál, ktorú Klus pri vysvetľovaní prešľapu označil za "mimoriadne vydarenú publikáciu."

Minulý rok tieto Klusove skriptá Fakulta politických vied UMB vykázala aj v zozname publikačnej činnosti svojich vyučujúcich. Tento rok zase Klus odkazuje na túto svoju knižku ako zdroj svojho príspevku v odbornom recenzovanom časopise.

Ako to teda so stiahnutím knihy je? Klus vysvetľuje pokračujúce citovanie knihy snahou škôl zlepšiť si imidž pri akreditácii:

To, že sa ešte donedávna vykazovala, súviselo s pridelenými ISBN a záujmom
VŠS, ktorá ako iste viete je v procese akreditácie... Môžem Vás ubezpečiť,
že je v mojom vlastnom záujme aby táto knižka čo najskôr zmizla z "povrchu
zemského" keďže si v jej rámci uvedomujem moje pochybenie a aj preto, by
už v dohľadnom čase mala vyjsť nová verzia, v ktorej budú samozrejme
všetky podobné nedostatky odstránené. Apropo nemali by ste čas a chuť
napísať do nej niečo v súvislosti s kapitolou masmédiá :) .

Martin Klus je doteraz v tomto roku druhým najcitovanejším politológom spravodajských a publicistických relácií STV s viac ako šesťdesiatimi vystúpeniami. Komentuje kroky slovenských politikov, ich profesionalitu a morálku. Verejnoprávna televízia cituje viac len ďalšieho politológa z UCM Petra Horvátha. Ten je podľa .týždňa či SME tiež z plagiátorstva vážne podozrivý.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu