Gabriel Beer z TRENDU kritizuje Fica neférovo

Šéfreportér TRENDU Gabriel Beer v komentári „Vari to nemyslí vážne “ na adresu premiéra píše:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Myslí to vážne? Túto otázku si treba položiť takmer po každom vystúpení premiéra Roberta Fica. Znova o tom presvedčil pri svojom koncoročnom vystúpení v Jaslovských Bohuniciach. Odstavenie elektrárne označil za začiatok obdobia energetickej závislosti Slovenska od cudzích zdrojov. Premiér verí, že turbíny štátnej jadrovej elektrárne sa ešte rozkrútia.

 ...Podstatné je to, že matematika stavbe jadrových zdrojov súkromnými investormi v súčasnej Európe nepraje. Prejavy Ficových energetických spolupútnikov o obrovskom oživení jadrovej energetiky vo svete treba brať s rezervou.
Jadrové elektrárne sa stavajú v podstate len v Číne, Indii, Iráne, Rumunsku a Rusku. Prím hrajú momentálne ruskí a indickí dodávatelia technológií. Nové objednávky na reaktory neprichádzajú ani z tradičných bášt – USA a Veľkej Británie.
Z vyspelých krajín majú reaktory vo výstavbe iba v Japonsku, v Európe možno nájsť stavbu iba vo fínskom Olikiluote3. Európski dodávatelia technológie Areva a Siemens pritom už dnes vedia, že na dodávke pre Fínov nezarobia. Vinou kontraktu, ktorý bol uzatvorený najmä preto, aby vôbec bol. Aby sa politikom typu R. Fico dalo vysvetľovať, že jadrová energetika má pred sebou ďalší mohutný nádych.

Komentárové zahmlievacie, fakticky nedefinovateľné barličky typu „v podstate“ a „obrovský“ či „mohutný“ Beerovi pomáhajú vyvrátiť Ficove úvahy. Až tak, že korektne nepomenuje situáciu vo svete. Za celý minulý rok samotní reportéri TRENDU aspoň vo 4 rôznych článkoch spomenuli oživenie diskusie o stavbe jadrových elektrární, vrátane bohatých krajín. Naposledy v článku „Lákavý boom jadrovej energetiky“ z 23.novembra:

...Spojenie GE a Hitachi by malo firmám pomôcť pri získavaní zákaziek na stavbu elektrární. Tie sa pre vlády stávajú čoraz zaujímavejšie pre rastúce ceny fosílnych palív. Podľa odhadov Hitachi by v nasledujúcich dvoch dekádach mala pribudnúť vo svete najmenej stovka nových jadrových elektrární. Dvadsaťpäť by ich mali do roku 2020 postaviť v USA, z nich by chceli GE a Hitachi dodávať aspoň tretinu. Veľký rozmach jadrovej energetiky sa očakáva aj v Číne a Indii.

Britský týždenník The Economist pred mesiacom a pol napísal ($) zhruba to isté, čo už minimálne rok – že vlády po celom svete menia pohľad na nevýhodnosť jadrovej energie, lebo práve tá matematika sa začína meniť v jej prospech. Spomína Austráliu, Britániu aj USA, ale aj pomalý obrat v Európe:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
A shift in Australia's stance is a sign of the times: all over the world governments are rethinking the politics and economics of nuclear power...In many parts of the world the mood is shifting in favour of nuclear energy—often because other responses to climate change seem harder... Elsewhere in the world so many nations are either building new plants, or thinking about it, that energy analysts are speaking of a nuclear renaissance. New reactors are being built in 13 countries. Governments in others, like Britain and America, want to make it easier to start new plants. Several European states are slowing down plans to phase out nuclear power. Asian ones, whose nuclear appetite never faded, plan ever more reactors.

Kým Beer spomína, že v súčasnosti jadrové reaktory stavia „v podstate“ 5 krajín, a ďalšie dve akože, The Economist píše o 13ich, ktoré rovno menuje aj lobistická skupina jadrovej energie. Beer má v komentáre aj dobré postrehy (otázky možného lacnejšieho dovozu, efektívny manažment a regulácia), ale z Fica robí jadrového maniaka neférovo.

Koľko je pravoslávnych?: Michal Lehuta mi napísal o príspevku Natálie Babincovej v sobotňajších správach Markízy:

v prispevku o pravoslavnych vianociach sa spominalo, ze na svete je 300 mil pravoslavnych, a hned ze vacsina je v Rusku. Rusko ma asi 142 milionov obyvatelov, tak vacsina pravoslavnych nemoze zit v Rusku. Ku koncu prispevku este povedali ze v Rusku zije 200 milionov pravoslavnych :)

Wikipedia hovorí o najpravdepodobnejšie 220 miliónoch pravoslávnych veriach na svete, v Rusku z populácie 142 miliónov má ísť o asi 77 mil.veriacich.

Komentár k hokejovej juniorke: Čitateľ ma upozornil na nijako neoznačený komentár Mateja Hajka vložený do športového spravodajstva STV v piatok večer, rovno ako prvý príspevok správ.

Samotný komentár by mi v správach nevadil, keby bol aj tak uvedený moderátorkou či tak označený podtitulkom – naopak, komentárov na výkony športovcov je stále málo. Ale zmiešavanie spravodajstva hore dole s názormi je neprofesionálne.

Konflikty záujmov ekonomických expertov: Martin Filko na blogu eTRENDU sa pozrel na pozadie a nepriznané konflikty záujmov ekonómov z INESS, SAV a Nadácie F.A.Hayeka. Aj SPW sa bude konfliktom viac venovať v nastávajúcich týždňoch vrámci pohľadu na najviac citovaných expertov v médiách.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu