Glendová boduje, SME a Vilikovský boli vedľa

Hoci forma kritiky hovorkyne vlády je typicky pod úroveň, v kľúčovom bode sa sťažuje oprávnene

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)
Obrázok blogu
(zdroj: vlada.gov.sk)

V sobotu vyšiel na názorovej strane SME článok spisovateľa Pavla Vilikovského, ktorý kritizoval zmýšľanie Roberta Fica o význame vzdelania. Vilikovský je jedným zo zhruba dvoch desiatok publicistov, ktorí majú vyhradené pravidelné miesto v SME na strane Názory (a ku ktorým nie je povolená online diskusia čitateľov). Článok Vilikovský postavil na Ficových výrokoch:

Premiér Robert Fico navštívil pred časom jedno z odborných učilíšť a vo svojom príhovore k učňom vyslovil pozoruhodnú, hoci nie celkom novú myšlienku. Nemám už takú dobrú pamäť, aby som ho vedel citovať doslova, ale zmysel bol ten, že kým učni sú soľou krajiny, lebo svojou prácou budú vytvárať hodnoty, o tých, čo sa hromadne hrnú do gymnázií, ťažko povedať, načo sú na svete, lebo nijaké skutočné, hmatateľné hodnoty nevytvoria.
Ak premiér pri stretnutí s učňami povzbudzuje a dvíha ich sebavedomie zdôrazňovaním významu, aký bude mať ich budúca práca pre slovenskú ekonomiku, treba ho za to pochváliť. Nemal by to však robiť tak primitívne, znižovaním významu inej práce, a vlastne vzdelania vôbec.

Aj mňa pri čítaní úvodu zarazilo, že autor sa oháňa slabšou pamäťou, pritom kvôli Ficovým slovám píše celý článok. To je tak prípustné v živej diskusii, no vyzerá to amatérsky v článku, kde je dosť času na overenie. Úrad vlády príhovory premiéra pravidelne publikuje na svojej stránke, sú v prehľadnom archíve. Alebo sa stačilo spýtať v redakcii SME, kde by to v archívoch ľahko overili. A samozrejme, čudujem sa aj editorovi SME, že niečo také v článku nechal. Fakt majú čitatelia SME toľko času, aby čítali a rozmýšľali nad vecami, čo možno ani nie sú pravdivé?

Úrad vlády na článok kriticky zareagoval. V stanovisku si splietol Vilikovského s komentátorom SME a Vilikovského slová vydával akosi za slová SME. Okrem toho však k samotnej podstate Silvia Glendová napísala:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Predseda vlády SR Fico nikdy neurobil žiadne vyhlásenia, na základe ktorých by ho niekto mohol obviniť, ako je uvedené vyššie. Je šokujúce, že mienkotvorný denník SME sa opiera pri svojich obvineniach o slabú pamäť. Dňa 19. apríla 2007 tlačové agentúry TASR a SITA vydali správy z návštevy predsedu vlády SR na medzinárodnej súťaži praktických zručností a odborných vedomostí v učebnom odbore murár 2007. Denník SME tieto správy odignoroval a vymyslel si svoju vlastnú príhodu, ktorá mu zapadá do politického boja s vládou Fica.

TASR cituje reakciu šéfredaktora SME Matúša Kostolného:

"Fejtón O vytváraní hodnôt a najväčšej z nich nepísal komentátor denníka SME, ale jeden z najlepších súčasných slovenských spisovateľov Pavel Vilikovský. Tlačový odbor Úradu vlády nepochybne vie, aký je rozdiel medzi spravodajskými a publicistickými žánrami. Fejtón je jedným z nich. Z jeho definície vyplýva, že to je veľmi subjektívny žáner, v ktorom sa autor snaží pozerať na zdanlivo nevýznamné veci novým pohľadom. Pavel Vilikovský je v tejto disciplíne majstrom. Toľko k chýbajúcej objektivite vo fejtóne Pavla Vilikovského," povedal pre TASR Kostolný, ktorý tak reagoval na dnešné vyhlásenie Tlačového odboru Úradu vlády.

Teda je to reakcia na chybnú formu kritiky, no nie na podstatu. Respektíve, Kostolný navodzuje zmienkou o fejtóne dojem, že o faktoch sa tam ani nedá baviť, lebo to je taký žáner. Škoda takej reakcie, lebo z prečítania Vilikovského článku je jasné, že ak sú Ficove slová skutočne prekrútené, článok či fejtón je o ničom.

Čo teda Fico učňom podľa agentúr z apríla povedal? Citujem zo správy agentúry SITA:

Vláda bude podporovať učňovské vzdelávanie, pretože tieto profesie v súčasnosti štát veľmi potrebuje. Povedal to dnes premiér Robert Fico pri svojej návšteve 14. ročníka medzinárodnej súťaže Murár 2007 na Strednom odbornom učilišti stavebnom v Nitre. Svojou účasťou chcel podľa svojich slov ukázať, že aj tento typ vzdelania má pre Slovensko obrovský význam a že si váži žiakov, ktorí sa rozhodli pre tieto smery. „Budeme podporovať túto formu vzdelania, pretože učňovské školy sme akoby v posledných rokoch zaznávali. Všetci hovoríme o gymnazistoch, chodíme na vysoké školy, ale gymnazista ani vysokoškolák nám nepostaví činžiak alebo nám neurobí vodovodné potrubie,“ povedal Fico.

Na stránke úradu vládyu je zverejnený (zo zvukového záznamu prepísaný) príhovor premiéra:

Priznám sa, že v posledných rokoch bolo učňovstvo ako keby zaznávané – venovali sme veľkú pozornosť gymnáziám, venovali sme veľkú pozornosť rôznym obchodným akadémiám a zrazu sme zistili, že na Slovensku je veľký počet škôl, ktoré nám produkujú rôznych odborníkov, často v úvodzovkách, ktorých nikto nepotrebuje. Mal som možnosť navštíviť aj jednu školu na východnom Slovensku, ktorá produkovala zlatníkov a hodinárov – pýtam sa – kto dnes potrebuje taký veľký počet hodinárov alebo zlatníkov?

Z týchto slov sa teda celkom jasne dá vyrozumieť podpora odbornému učňovskému vzdelaniu (a to odborov žiadaných na trhu), ale vonkoncom nie znižovanie významu vzdelania. Pri hodnotení gymnazistov to chce trochu pochopenia, ale z kontextu sa dá predsa len vyčítať, že nejde o ich degradáciu, ale o kritiku prílišného dôrazu na gymnaziálne štúdium ako jedinej cesty k dobrej kariére.

SkryťVypnúť reklamu

Tiež pozri podobné vyjadrenia Fica na tlačovke spred dvoch týždňov:

Študent na gymnáziu študuje na gymnáziu preto, lebo chce ísť na vysokú školu. Povedzte mi, akú kvalifikáciu má študent, ktorý skončí gymnázium - no žiadnu. Ja hovorím o kvalifikácii, hovorím o odbornej kvalifikácii. A práve stredné odborné školstvo a učňovské školstvo úplne ako keby nám zanikalo. Venuje sa veľká pozornosť všeobecnému vzdelaniu bez toho, aby ľudia získavali potrebnú kvalifikáciu, keď chce ísť niekam pracovať.
...Ja som gymnazista a prečo by som mal zaznávať gymnaziálne vzdelanie? Ak niekto ide ďalej na vysokú školu, je to najlepší spôsob prípravy. Ale ak niekto skončí stredoškolské vzdelanie a má iba gymnázium, tak nemá nič. Ja som iba toto povedal, nepovedal som nič iné.

Je toľko x-krát opakovaných myšlienok premiéra, o ktorých by sa dalo písať...načo strácať čas a bez prípravy a overovania si vymýšľať ďalšie?

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu