Vo štvrtok v prílohe SME Veda vyplnili dva články o histórii a úspechoch Slovenskej akadémie vied („To predsa nie je zlé dedičstvo“) celú jednu stranu. V článkoch sú citovaní ľudia pôsobiaci v SAV, hlavne jej predseda. Na strane dole pod článkami sme sa dozvedeli, že „Stranu pripravila Adela Štrpková“ (v online verziách sú články anonymné). Ok, typická informácia o mene novinárky, ktorá text pripravila.
Akurát čo sa čitateľ nemá ako dozvedieť je, že Štrpková je vedúcou tlačového odboru Úradu SAV. Čo dosť vysvetľuje ten obsah článkov. A vyvoláva otázky o hraniciach medzi PR, inzerciou a spravodajstvom v denníku.
PS Ľubo Tuchscher ma upozornil na prípad českého denníka Metro s krásnymi príkladmi, ako si vedenie či inzertné oddelenie denníka presadzovalo obchodné záujmy v spravodajstve (aspoň podľa odídeného šéfredaktora). Povinné čítanie pre pochopenie možných tlakov v médiách.
Aký je platový medián?: Ľuboš Jančík dnes v SME píše:
Ďalším dôvodom, prečo sa tvrdenie, že hrubá mzda zamestnancov dosahuje zhruba 20-tisíc korún mesačne, môže javiť ako nepravdivé, je miešanie pojmov priemerný a častý. Priemerný plat totiž nebýva bežný. Spojeniu bežná mzda viac vyhovuje pojem medián. Medián je hodnota, ktorá rozdeľuje platy ľudí na dve (počtom) rovnaké polovice. Je menší ako priemerná mzda. V súčasnosti je medián niečo vyše 11-tisíc korún. Oveľa viac ako polovica zamestnancov teda zarába menej ako priemer. Úplne jednoducho to možno vysvetliť tým, že šéfov a špecialistov je málo a majú vysoké platy – medián teda ťahajú smerom hore pomalšie ako priemer.
Článok je pekným pokusom vysvetliť veci bežnému čitateľovi (takýchto článkov je všeobecne primálo), ale sám autor to trochu domotal.
Medián, v článku správne definovaný, bude pri známom rozdelení platov zrejme o niečo málo „bežnejší“ ako priemer, ale stále môže byť dosť ďaleko od „bežného platu.“ Bežný v zmysle najčastejší, vyjadruje ukazovateľ zvaný modus, teda štatisticky najčastejšia hodnota v súbore.
Spomínaných 11,000 plus bude teda najskôr modusom, nie mediánom. Jančíkov kolega Ivan Kahanec pred mesiacom v SME informoval na základe správy Štatistického úradu (ide síce o trochu iný súbor, ale nie príliš pre našu debatu):
Priemerná mzda je však ovplyvnená malou skupinou ľudí, ktorí zarábajú podstatne viac, ako je priemer. Štatistický úrad preto zverejňuje aj medián miezd, ktorý bol vlani 15 425 korún. Polovica všetkých zamestnancov zarábala menej, ako je medián.
Povedali pred rokom: Vďaka stážistovi SPW Marekovi Porackému sa budeme v lete priebežne vracať k výrokom expertov o novej koalícii či vláde spred roka, a k tomu, nakoľko sa ich očakávania potvrdili. Cieľom je takouto spätnou väzbou zlepšiť kvalitu verejných debát ako aj naše chápanie politiky. Tu sú prvé, ich platnosť si vie každý ľahko vyhodnotiť sám.
Rastislav Tóth, politológ, SITA, 28.6.2006
Rozhodnutie strany Smer-SD prizvať na rokovania o zostavení vlády SNS a ĽS-HZDS je jedno z očakávaných rozhodnutí a pri takomto spojení bude môcť Smer-SD asi najlepšie realizovať svoj program. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Rastislav Tóth. Zároveň dodal, že si nemyslí, že by takéto spojenectvo prinieslo niečo nepríjemné pre Slovensko. "Sme členský štát NATO a EÚ a dominantný subjekt vlády Smer-SD je členskou stranou Socialistickej internacionály, ktorá dominuje v únii aj v komisii," zdôraznil.
Na margo spolupráce týchto strán Tóth uviedol, že Fico bude mať menšie problémy s koaličnými spojencami ako s vlastným klubom, kde je najväčšie nebezpečenstvo rozkladu. "To bude hlavný problém Fica, ukočírovať jednotu vo vlastnom klube," dodal.
Pavel Haulík, sociológ, SME, 29.6.06
Čo sa stane s voličmi a preferenciami
Sociológ Pavel Haulík si myslí, že vznik koalície Smer-SNS-HZDS spočiatku nepohne preferenciami týchto strán, keďže ich voliči si ju želali. Mohla by napríklad zvýšiť popularitu SDKÚ, pretože jej sympatizanti by mali pocit ohrozenia svojich predstáv o vývine krajiny.
Voliči KDH, ktoré sa ocitne v opozícii, zrejme zostanú stabilní a výraznejšie by sa asi nepohnú ani preferencie SMK.
Miroslav Kusý, politológ, SME, 1.7.06
Podľa Kusého bude mať Fico starosti [okrem Slotu] aj so zvládnutím Mečiara -nie je schopný byť v podriadenej úlohe a navyše sa navzájom politici nemajú radi.
„Pri prvej príležitosti začnú vyskakovať. Hneď ako sa ukážu ťažkosti, zaútočia. Mečiar teraz ukazuje sladkú tvár, ale keď bude mať možnosť zahryznúť sa do Fica, urobí to okamžite,“ hovorí Kusý.
Vďaka za tipy: Za posledné tri mesiace som na tejto stránke zverejnil tipy od 36 čitateľov, a celkovo za pomoc im posielam odmenu 23.500Sk (zmluvy pošlem tento týždeň). Ak ste aj Vy z pohľadu žurnalistiky niečo zaujímavé v našich médiách našli, napíšte, budeme vďační.