Je Braňo Ondruš tajomným Jakubom Topolom z týždenníka Slovo?

Alebo je nosným komentátorom Slova plagiátor?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (89)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - Thirteen Letters Photography)

5.decembra minulého roka sa na stránke Mladých ľavičiarov, združenia ľavicových mladých ľudí, objavil článok „ Jakub Topol je Braňo Ondruš“:

V týždenníku SLOVO publikuje pomerne dlhý čas autors menom „Jakub Topol“. Jakub Topol vo vydaní č. 46/2007 veľminepríjemným spôsobom napáda Mladých ľavičiarov a nazýva ich„nemyslivcami“. Mladí ľavičiari boli až doteraz ochotní akceptovaťvýstrelky Braňa Ondruša, avšak týmto článkom pretiekol pohár našejtrpezlivosti. Podľa informácií, ktoré majú Mladí ľavičiari zo zdrojablízkeho týždenníku Slovo pod pseudonymom Jakub Topol píše BranislavOndruš, známy moderátor televíznych Novín Televízie JOJ.
... Podľa informácií z už menovaného zdroja je dôvodom fakt, žeTelevízia JOJ si nepriala, aby Braňo Ondruš akýmkoľvek spôsobomkomentoval dianie na slovenskej politickej scéne.

Prečo je zaujímavé zistiť, či Ondruš vo voľnom čase pod pseudonymomnaozaj komentuje slovenskú politiku ako publicista ľavicovéhotýždenníka? Vzťah medzi TV Joj a Ondrušom nemusí verejnosť trápiť.Problém ale je, ak písanie pod pseudonymom poškodzuje atmosférukvalitnej spoločenskej diskusie. Politológ IVO Grigorij Mesežnikov,ktorý podľa informácií z vlastných zdrojov tiež nepochybuje, že JakubomTopolom je v skutočnosti Ondruš, tvrdí:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Myslim si, ze v demokratickej spolocnosti by kazdypublicista mal pisat pod svojim vlastnym menom, ist tak povediac skozou na trh so svojimi nazormi a byt podrobeny "scrutiny" verejnostou.Pripustam, ze vo vynimocnych pripadoch moze autorove meno byt utajene zdovodu bezpecnosti. Je vsak neprispustne, ked sa pseudonym zamernepouziva na utajovanie konfliktu zaujmov. Brano Ondrus pise v Slove ovsetkom moznom (pricom najcastejsie, jemne povedane, kriticky) - opolitickych stranach, roznych statnych instituciach, mimovladnychorganizaciach, think-tankoch, podnikoch, kolegoch-novinaroch, ale ako"Jakub Topol" je mimo obliga. Je to absurdne a trva to uz niekolkorokov.
... V slusnej spolocnosti by mali platit iste pravidla.


Súhlasím, že v dnešnej dobe dlhodobo komentovať politiku s utajenímidentity nie je voči čitateľom a verejnosti fér, nech už je toktokoľvek. Ale obzvlášť to platí pre akúkoľvek verejne činnú osobu spolitickou minulosťou. Navyše, ak Ondruš naozaj píše články ako Topol,opakovane by verejnosť podvádzal. Články sa totiž z času na časdotýkajú vlastných záujmov Ondruša:

1. Ondruš je bývalým hovorcom a podpredsedom SDĹ(stranu medzičasom pohltil Smer). Počas prvej Dzurindovej vládykritizoval korupciu v strane, najmä v rezorte ministerky Schmögnerovej.Topol v dvoch článkoch analyzoval vývoj v SDĽ, napríklad:

Jakub Topol, Ad: Brigita Schmögnerová Slovo č.19/2004
Úryvok z článku: Krátka pamäť nepoučiteľnej Brigity Schmögnerovej

SkryťVypnúť reklamu
Ako hlboko sa dnešná výkonná tajomníčka EHK OSNnedokázala poučiť, svedčí aj jej interpretácia príčin neúspechu SDĽ."Jedným z nich bolo aj to, že nebola schopná vysvetliť rozdiely medzipravicovými a ľavicovými reformami," tvrdí v Slove. Nebola schopná,lebo žiadne neexistovali. Alebo boli také nezásadné, že sa ľavicovýchvoličov, obyčajných ľudí žijúcich z vlastnej práce, nijako nedotkli.Brigita Schmögnerová to nechápala ani vtedy a zjavne to nechápe anidnes.
... A to už nerozoberáme korupciu a rozkrádanie, ktoré sprevádzalooddlžovanie bánk. Dnes sa už preň vedú aj policajné vyšetrovania, lenžeuž za pôsobenia B. Schmögnerovej sa o ňom otvorene hovorilo.

2. Ondruš tiež pracuje pre TV Joj od roku 2002, najprv ako redaktor spravodajstva, teraz ako moderátor. Topol komentuje aj Joj, prípadne médiá a novinárov.

Jakub Topol, 2.11.2005, VYTRHNUTÉ Z INTERNETU

Nie som fanúšik reality šou, ktorými vás (tých,ktorí ich pozeráte) teraz denne kŕmia dve najsledovanejšie slovenskételevízie. Nevidel som ani jednu časť z Big Brother ani z VyVolených.Ale pozrel som si ich webstránky na adresách www.vyvoleni.centrum.sk awww.bigbrother.markiza.sk.
Už na stránke TV JOJ dominujú VyVolení. Samotná stránka šou je bohatá ana prvý pohľad pestrejšia než stránka konkurenčného programu.Jednoducho a rýchlo sa na nej zorientujete a v prehľadnom menu nájdete,čo hľadáte. Nechýbajú informácie o súťažiacich, krátke správy o dianívo vile, komentáre...

Jakub Topol, 3.1.2007, Médiá a politici: dobrý sluha, zlý pán

Súboj médií a politikov je prirodzený a do veľkejmiery spoločnosti aj osožný. V našom prípade by si však do svedomiamali vstúpiť jedni i druhí. Smeru by nepochybne pomohlo, keby médiámohli pri kritickom hodnotení vládnej politiky osloviť naozajnezávislých analytikov rôznych názorov, aby verejnosť získalaobjektívny obraz. A novinári by zase mali menej podliehať propagande aobčas sa bližšie pozrieť na to, kto a ako financuje bohorovnýchkritikov všetkého, čo vybočuje z rámca voľného trhu vo všetkýchoblastiach spoločnosti.

3. Ondruš je tiež spoluzakladateľom a od roku 2001 prezidentom občianskeho združenia Partnerstvá pre prosperitu . Topol si pre túto mimovládku a jej ciele našiel priestor v troch článkoch. Napríklad:

Jakub Topol, 4.10.2006, POCHYBNÉ PRIORITY MINISTRA JANUŠKA

Odborná verejnosť to považuje za katastrofálnusprávu. Už koncom augusta zaslalo občianske združenie Partnerstvá preprosperitu (PPP) Janušekovmu ministerstvu pripomienku so zásadnýmnesúhlasom so znížením prostriedkov na informatizáciu. "Slovenskárepublika patrí jednoznačne medzi najzaostalejšie členské štátyEurópskej únie v oblasti rozvoja Informačnej spoločnosti," píše sa vnej.

Jakub Topol, 19.5.2004, Dzurindova vláda ignoruje vlastné uznesenie

Odborníci už dlhodobo kritizujú slovenské vlády zaich absolútny nezáujem o informatizáciu Slovenska. Z obsahové hľadiskaje podľa nich stratégia síce dobrá, ale neveria, že sa ňou vláda budenaozaj riadiť. Líder v tejto oblasti na Slovensku - občianske združeniePartnerstvá pre prosperitu (PPP) - urobil nedávno prieskum medzi"informatickými" združeniami s varujúcimi výsledkami.

4. Topol dokonca citoval Braňa Ondruša ako tretiu osobu, v odborných/pozitívnych súvislostiach. Slovo uverejnilo štyri takéto články, napríklad:

Jakub Topol, 27.6.2007, Bratislava: pravicová arogancia moci na pokračovanie

SkryťVypnúť reklamu
"Na každé naše zasadanie prichádzajú občianskenávštevy a ešte sa nám nestalo, že by sme im nedali slovo. Ani si toneviem predstaviť, veď s tými ľuďmi žijeme, stretávame sa s nimi naulici, na pošte, v obchode," krúti hlavou Braňo Ondruš, ktorý jenezávislým poslancom v neďalekej Stupave. Akoby si bratislavská vládnapravica kompenzovala stratu moci na centrálnej úrovni.

Jakub Topol, 20.9.2006, MINISTERSTVO NAVRHUJE ZNÍŽIŤ FINANCOVANIE INFORMATIZÁCIE, ODBORNÍCI PRED TÝM DÔRAZNE VARUJÚ

Počudovanie nad návrhom Ministerstva výstavby aregionálneho rozvoja SR vyjadril aj novinár Braňo Ondruš, ktorý satejto problematike venuje už sedem rokov. "Budovanie informačnejspoločnosti je jednou z kľúčových podmienok na zachovanie a rastkonkurencieschopnosti Slovenska, ako aj nevyhnutný základ na budovanievedomostnej spoločnosti a teda aj úspešného Slovenska," argumentuje.Ondruš upozorňuje, že informatizácia síce prináša úspory, ale vyžadujesi veľké úvodné investície.

Jakub Topol, 3.11.2004, Chudoba na Slovensku naďalej narastá

Ale odborníci na seminári upozornili, že ani všetkytieto údaje neodrážajú skutočné počty chudobných. "Oni ich zbierajútak, že do domácnosti zanesú mnohostranový dotazník a poprosia o jehovyplnenie," približuje metódu výskumníkov politológ Braňo Ondruš.

Jakub Topol, 19.5.2004, Dzurindova vláda ignoruje vlastné uznesenie

"Naozaj si myslím, že im je to jedno,nezaregistroval som žiadnu výzvu na adresu ministra Prokopoviča, anilen obyčajné upozornenie, aby okamžite návrh vláde predložil," hovoríprezident PPP Braňo Ondruš. Vo zverejnených zápisoch či komuniké zrokovania vlád nie je o tomto meškaní ani zmienka.

Tento prípad je len ďalším z dôkazov, že naše priepastné zaostávanie vinformatizácii je výsledkom ignorantskej politiky vlády. "Tozaostávanie je naozaj katastrofálne a neraz nás na to upozornila ajEurópska komisia," komentuje B. Ondruš.


Takže, skrýva sa za Jakubom Topolom naozaj Braňo Ondruš? Skúsil som pátrať.

Pýtam sa rovno šéfredaktora Slova Michala Poláka. Odpovedá mi220-slovnou odpoveďou najmä o tom, ako je pre redakciu dôležitý obsah,nie autor komentárov. K Topolovi aka Ondrušovi žiadna reakcia. Anivylúčenie, že to Ondruš nie je. Nedostanem ani kontaktný mail čitelefón na „stáleho spolupracovníka.“ Ten ma vraj osloví sám, ak budemať záujem. Nemal.

Telefonicky sa pýtam Petra Nedoroščíka, povereného vedením redakcie Slova (Polákmomentálne študuje v zahraničí). Nedoroščík mi o Topolovi nepovie nič,odkáže ma na Poláka. Píšem Radovanovi Geistovi, exšéfredaktorovi aprispievateľovi Slova. „Lutujem, ale nie som opravneny poskytovat informacie o autoroch tyzdennika Slovo,“ prichádza odpoveď.

Reakciu som nedostal ani od samotného Ondruša z jeho joj-kárskehomailu. Zhodou okolností v ten istý deň Ondruš žiadal nejaké údaje odôchodkovej reforme od môjho kolegu v INEKO. Kolegovi na neskorší mailz joj-kárskej adresy odpovedal, so mnou sa ani po opakovanej žiadostinebavil. Kolega ho popýtal, aby mi skúsil odpovedať. Žiadna reakcia.Takmer po týždni som získal na Ondruša telefón a spýtal sa ho naTopola. Nie, on to nie je, ako Topol do Slova nepíše, povedal.

Takže mali Mladí ľavičiari či Mesežnikov zlé informácie?

Skúsil som ešte osloviť pár ľudí, s ktorými podľa archívu Topol pre Slovo robil rozhovor. Na mail nereagovali, prípadne odpoveďou bolo, že sľúbili neprezradiť skutočnú identitu Topola.

Topol je jedným z najčastejších autorov v Slove – archív týždenníka uvádza zhruba 230 jeho článkov od konca roku 2003. V tiráži je uvedený na prvom mieste medzi stálymi spolupracovníkmi týždenníka. Pod článkami býva uvedený mnohými charakteristikami, často podľa obsahu komentáru:

SkryťVypnúť reklamu
Autor je stály spolupracovník Slova
Autor je politológ
Autor je pacient a poistenec
Autor je futbalový fanúšik
Autor je politológ a šofér
Autor je publicista
Autor je politológ a ekonomický publicista
Autor sa od roku 2000 venuje analýzam tzv. dôchodkových reforiem
Autor je ekonomický novinár
Autor je dobrovoľníkom od roku 1990

Texty kritizujú najmä pravicu a jej reformy – obzvlášť tú dôchodkovú,prácu médií, pravicové think-tanky. TV Joj (jej spravodajstvo apublicistika) je zhodou okolností aj najcitovanejšou televíziou vTopolových komentároch. Na názory a životopis Ondruša by to mohlo sedieť. Ale určite aj na iných.

Pri čítaní článkov Topola v Slove a Ondruša na jeho blogu som narazil na zaujímavé zhody. Na svojom blogu Ondruš 14. septembra minulého roku v krátkom článku „Výhodnosť“ druhého piliera reagoval na reláciu Slovenského rozhlasu:

...Druhým zaujímavým momentom z vysielania SRo bolovysvetlenie Jána Oravca z pochybného Združenia podnikateľov Slovenska,ktoré v skutočnosti združuje len zopár slovenských podnikateľov asamotný Ján Oravec je typický podnikavec, nie podnikateľ. No a tento chlap platený bohvie kým vysvetlil,prečo je navrhovaná zmena na zníženie odvodov do druhého pilieranevýhodná: Pretože keď si odvádzate menej, samozrejme, menej sinasporíte a budete mať nižší dôchodok.
... Ak je pravda, čo povedal jeden z najväčších bojovníkov za tzv. druhý pilier – že aksi odvádzate málo, budete mať nízky dôchodok – tak ľudia, ktorízarábajú málo budú mať nízke penzie aj v terajšom systéme, bezakýchkoľvek zmien. V podstate je to tak, že DSS nie sú perpetummobile na peniaze: človek s nízkou alebo priemernou mzdou si našetrílen na nízky dôchodok. Takže tento systém je naozaj výhodný iba prebohatých ľudí, ktorí majú už teraz poriadne vysoké príjmy.

O dva týždne neskôr Topol v politicko-analytickejšom článku v Slove ku koncu napísal (totožné pasáže som vyboldoval):

...Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec prednedávnom v Slovenskom rozhlase vysvetlil,prečo je navrhovaná zmena na zníženie odvodov do druhého pilieranevýhodná: Pretože keď si odvádzate menej, menej si, samozrejme,nasporíte a budete mať nižší dôchodok.
... Ak je to tak. Ako to povedaljeden z najväčších bojovníkov za tzv. druhý pilier – ak si odvádzatemálo, budete mať nízky dôchodok, ľudia, ktorí zarábajú málo, budú maťnízke penzie aj v terajšom systéme, bez akýchkoľvek zmien. V podstateje to tak, že DSS nie sú perpetuum mobile na peniaze: človek s nízkoualebo priemernou mzdou si našetrí len na nízky dôchodok. Takže tentosystém je naozaj výhodný iba pre bohatých ľudí, ktorí majú už terazporiadne vysoké príjmy.

3.marca 2008 Ondruš napísal pre joj.sk článok „Podľa analytika Radičová nehovorí pravdu“:

Podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová v Sobotnýchdialógoch na Rádiu Slovensku vyhlásila, že „cieľom dôchodkovej reformybolo riešiť demografický problém. Všetko ostatné, ktoré sa pripisujereforme, sú už efekty, ktoré v pôvodnom nastavení nemala.“ Lenže podľaanalytika, ktorý niekoľko rokov pracoval pre pravicové think-tanky abol tiež v Kaníkovom „reformnom“ tíme je to nezmysel. Demografickýproblém sa takto vyriešiť nedá.

O dva dni vyšli (teda napísané museli byť zhruba v rovnaký čas) v Slove Topolove články
Zamotávanie do vlastných lží“a „Demografický problém a kapitalizačný systém,“ktoré síce zdrojovali www.joj.sk, ale boli obsiahlejšou (!) verzioupodstaty článku Ondruša – citátov Martina Thomaya a Michala Poláka.

Iveta Radičová – najpravdepodobnejšia prezidentskákandidátka pravice – v sobotu vyhlásila, že cieľom dôchodkovej reformybolo riešiť demografický problém. „Všetko ostatné, čo sa pripisujereforme, sú už efekty, ktoré v pôvodnom nastavení nemala,“ povedala vdiskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy. Ak je to naozajtak, je to pre tzv. dôchodkovú reformu poriadny podraz. V takom prípadebola totiž celá zbytočná a je to podvod, ktorý nás stojí stovky miliárdkorún. Vyplýva to z tvrdení jedného zo spoluautorov reformy.

Kto je teda Topol? Ondruš so skrytými konfliktami záujmov? Aleboobčasný plagiátor a obdivovateľ Ondrušovho zmýšľania? Či kolektívautorov? Ak by týždenníku Slovo šlo o férovú diskusiu, nemlčal by.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu