Pavol Střelec, prevádzkovateľ spartak.sk mi napísal:
dovoľujem si informovať Vás o novinárskych chybách v súvislosti s informovaním o zápase 1. kola nového ročníka Corgoň ligy - MFK Ružomberok - FC Spartak Trnava. Zápas Ružomberok - Trnava odvysielala STV v priamom prenose v nedeľu 15.06.2007, informácie čerpám z jej priameho prenosu a z článku Jána Kráľa pre web spartaka.
Počas uvedeného zápasu v 73.minúte, za stavu 2:0 pre domácich, hostia z Trnavy rozohrali priamy kop - lopta smerovala na útočníka Trnavy Kožucha, ktorý bol zozadu stiahnutý hráčom Ružomberka Bakošom. Kožuch bol faulovaný v pokutovom území (video) v a mal nasledovať pokutový kop proti domácim ružomberčanom. Rozhodca Pavlík však penaltu neodpískal, na faul ho neupozornil ani asistent na čiare, ktorý stál priamo pod sektorom hostí, odkiaľ bol na Bakošov faul dobrý výhľad. Kamery STV uvedený incident nasnímali a v opakovanom zábere počas priameho prenosu potvrdili nesprávnosť počínania rozhodcovskej trojice. Na to zo sektoru fanúšikov hostí zaznela vlna nevôle v podobe vulgárneho skandovania a na hraciu plochu dokonca vyletelo niekoľko vytrhnutých sedadiel, čo opätovne dokumentovala STV zábermi odvysielanými počas priameho prenosu.
V správe agentúry SITA sa informácia o neodpískanom pokutovom kope neobjavila, vytrhnuté sedadlá áno. Redaktor SITA dokonca nepovažoval priamy kop a následnú hrozbu pokutového kopu ani za náznak šance:
"... V 69. min však jej hradby povolili - P. Maslo ideálne vysunul Kúkola, ktorý v behu technicky obhodil Kamescha - 2:0. Potom bolo na ihrisku viac nervozity a faulov ako peknej hry, v sektore trnavských fanúšikov zasa pokračovalo peklo v podobe vulgárnych výrazov a vytrhávania sedadiel, ktoré lietali na hraciu plochu. Domáci až do konca držali opraty pevne vo svojich rukách a súpera ani do náznaku šance nepustili."
Správu SITA prebrali printové i webové médiá, napr. sme.sk , pravda.sk , profutbal.sk
TV Markíza si v Športových novinách (opäť raz) prifarbila skutočnosť po svojom, moderátor Jaroslav Zápala uviedol reportáž zo zápasu slovami:
„... no zastúpili ho fanúšikovia, ktorí po každom inkasovanom góle vytrhávali sedadlá ...“
Na záver dodám, že motiváciou k zaslaniu uvedeného upozornenia na nedostatky v práci športových novinárov nie je snaha ospravedlniť vandalizmus niektorých indivíduí, ale upozornenie na spravodajské informácie, ktoré vykresľujú fanúšikov Spartaka len ako deštruktorov.
Z hlavných médií o faule informoval len Šport a TA3, na rozdiel od vandalizmu:
SME (SITA) Hostia vyvádzali
Trnava po prestávke útočila viac, ale bez náznaku gólovej príležitosti. Ružomberok mal okrem úvodu hru pod kontrolou, vyhral zaslúžene.
Pravda (Ján Svrček)
...Dvanásť minút pred koncom začali zo sektoru hostí lietať na hraciu plochu povytrhávané sedačky, fanúšikovia Trnavy sa však aspoň čestného úspechu nedočkali.
Šport (Pavol Kubiš, Ivor Lehoťan)
Rozhodca Pavlík sa bude istotne myšlienkami vracať do 72. minúty zápasu, keď pri štandardke hostí pridržal domáci Bakoš za dres Kožucha v pokutovom území, čo nemalo zostať bez ohlasu... Pavlíkovi mladí asistenti majú teóriu v malíčku.
Môj šéf v INEKO Eugen Jurzyca ten neodpískaný faul tiež videl v prenose STV. Okrem médiami prehliadanej skutočnosti tvrdí, že je to hlavne poškodenie futbalu, nielen Trnavy:
Komentovali to tak, ze islo o nespravodlivost voci trnave, nik tak, ze islo o poskodenie atraktivnosti futbalu - pokojne to mohol byť jeden z najkrajších gólov roka. Rozdiel je v tom, ze ak prijmeme to prve vysvetlenie, budeme spokojni, ak rozhodca kompenzuje chybu aj na druhej strane tym, ze ani v sestnastke Ruzomberka "neuvidi" faul. Ale kto chce vidiet dzudo, ked prisiel na futbal?
Športoví novinári sa radi navážajú do funkcionárov zväzu, že kvalite ligy nepomáhajú, prinajhoršom že dokonca kryjú korupciu. Ale tým, ako povrchne o futbale sami píšu, prispievajú predsa k dnešnému stavu aj oni.
Mohamedova minulosť: Arabista Emo Beška našiel dva problémy vo včerajšom článku Jany Shemesh v SME „ Kalendár sa začal púťou Mohameda“:
Niektorí arabisti tvrdia, že Mohamed podnikol prvú hidžru už v roku 615, keď so svojimi stúpencami načas odišiel do Habeša na území dnešnej Etiópie.
Beška: S týmto názorom som sa nestretol nikde v serióznej odbornej literatúre. Dokonca ani Wikipedia neuvádza, že Prorok Mohamed odišiel do Etiópie (ale len jeho stúpenci – g.š.) .
Mohamed a jeho stúpenci sa stávali terčmi útokov a keď bolo jeho prenasledovanie neúnosné - údajne ho chceli dať zabiť, rozhodol sa so sedemdesiatimi najvernejšími Mekku opustiť. Zamieril do oázy Jathrib, kde ho uvítali o niečo lepšie. Dokonca z neho urobili arbitra v spore medzi miestnymi arabskými kmeňmi aj medzi Arabmi a tamojšou židovskou obcou.
Beška: Prorok Mohamed (Muhammad) odišiel do Jathribu ako posledný spolu s neskorším prvým kalifom Abú Bakrom. Nezamieril tam náhodou (ako sa javí z autorkinho textu), ale po predchádzajúcej dohode s predstaviteľmi jathribských arabských kmeňov. To, že sa stane arbitrom bolo tiež dohodnuté dopredu.
Daniš o stratégovi Ficovi: komentátor Pravdy. Raz tak, raz tak.
16.3.
Ficov Smer sa prepracoval k ďalšiemu rekordu. K volebným preferenciám na hranici 40 percent (MVK).
... Fico dnes nevyhráva len v taktike, ale aj v stratégii. Ficovým cieľom po odchode z SDĽ bolo zjednotiť ľavicové sily, odstaviť HZDS a postaviť proti pravici silnú stranu, ktorú nebude možné obchádzať. Všetko sa mu darí.
Jeho masovú popularitu však treba brať vážne. Aj keď je za ňou okrem ctižiadosti hlavne - šťastie. Robert Fico, navonok radikálny, ale vnútri mäkký, je politik do dobrého počasia. Mal šťastie, že bol v správnom čase na správnom mieste. Dokonca aj v roku 2002, keď prehral voľby. A keď Dzurindova vláda musela šetriť, dvíhať regulované ceny a (pod tlakom Bruselu) likvidovať elektrárne. Vtedy by Ficova pohodlná „tretia cesta" zaručene nevynášala.
Fico totiž nie je šikovný stratég a učiteľ. Je len šikovný žiak.
Pozerači YouTube: Tomáš Czwitkovics ma upozornil na problematické stotožňovanie ľudí a zhliadnutí (views) pri YouTube videách, ktoré spravila dnes Kateřina Šafaříková v SME:
K včerajšiemu dňu videlo ľahko erotickú reklamu na slávne európske filmy 3,6 milióna ľudí. Ide o ten zostrih ľúbostných scén, ktoré Európska komisia nedávno umiestnila na špeciálnu eurostránku pod serverom YouTube, a ktorý vyvolal rozruch.
Šafaříková robí tu chybu opakovane, nevyhol sa jej nedávno ani Marian Timoracký v stĺpčeku o reklame či Štefan Hudec, všetko SME. Počet ľudí, ktoré video videli, sa nedá určiť, rátajú sa len prehliadnutia (hoci relatívne prísne). Podobne ako návštevnosť webstránok je videnie videa nestotožniteľná s počtom ľudí – môže to byť ďaleko menej, ale aj viac... Najlepšie je teda ostať pri prehliadnutiach.