Keď novinári útočia na novinárov

Nielen u nás strácajú médiá zábrany

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - jordanfischer)

Nedávno sme mali tú česť vychutnať si detinské reakcie TA3 na články SME a TRENDU o nekalých praktikách v televízií. K podobnému sporu došlo pred 2 týždňami medzi elitným americkým denníkom New York Times a najsledovanejšou spravodajskou televíziou Fox News v USA. Článok v NYT opisoval, že konkurenti v sledovanosti Fox News dobiehajú.


Následne v talkshow na Fox News dotyčného novinára aj jeho šéfa nazvali útočnými psami a ich fotky zmanipulovali k horšiemu. Vidno, že keď ide o vlastnú reputáciu, niektorí novinári hádžu štandardy vlastného povolania za hlavu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(via Romenesko, Globe and Mail)



Dva nevydarené grafy:

1. Hospodárske noviny

Obrázok blogu


Nepasuje veľkosť stĺpcov s číslami pri nich v tom ktorom odvetví. Veľkosť stĺpcov medzi odvetviami tiež nesedí, také stĺpce pre výrobu áut (2/6 projektov) sú jasne menšie ako stĺpce pre elektrinu (1/3). Chýba zdroj dát.

Inak celý článok od Radovana Žuffu, v ktorom je tento graf, je chaoticky napísaný. Napríklad:

O päťtisíc pracovných miest vytvorili nové projekty vlani ako v roku 2006.

Alebo :

Slovensko sa ocitlo medzi desiatkou lukratívnych stredoeurópskych destinácií. K ôsmemu miestu v rebríčku nás však predurčuje priaznivý pomer medzi počtom obyvateľov a projektov. V skutočnosti nie je naša pozícia až taká ružová.

Aké v skutočnosti? Aj počet projektov v absolútnych číslach, aj v relatívnych k počtu obyvateľov sú predsa skutočné indikátory. Jeden môže byť lepší ako druhý podľa uhlu pohľadu, ale nedajú sa predsa deliť na skutočné a neskutočné.

PS Ani článok Pavla Novotného z HN „Amerika bez víz sa odkladá“ ma nepresvedčil. V článku nie je jediný citát či pevný bod, z ktorého vieme, že bezvízový režim sa odkladá. Nikto nič nepotvrdil, neoznámil, ale len tie dohady nie sú dobre podložené. Mám dojem v poslednej dobe, že HN v (inak chvályhodnej) snahe priniesť niečo nové rýchlo znižujú latku toho, čo môže poctivý novinár zverejniť a čo bez dôkazov nie.

2. SME

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Robiť na porovnanie výšky dôvery k EÚ počas jednotlivých rokov koláčový graf je pekná trúfalosť. Samozrejme to nijako nedáva a ani z princípu nemôže dávať dokopy 100%. V políčkach vedľa seba sú takto navyše ľudia čo majú jeden a ten istý názor. Nehovoriac o tom, že čísla za jednotlivé roky sú si v malom koláčovom grafe veľmi podobné, takže graf ani nepomáha pochopiť trendy. Na trendy to chcelo stĺpcový či čiarový graf s vývojom dôvery oproti času, alebo jednoducho obyčajnú tabuľku s číslami za jednotlivé roky.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu