Kedy oznámi Pravda, že už nie je najčítanejším serióznym denníkom?

Denník Pravda zvykol v posledných rokoch pravidelne zverejňovať od agentúry Median SK výsledky prieskumov čítanosti, ktoré sú považované za tie najkľúčovejšie na trhu, aspoň pre inzerentov, hlavný to zdroj príjmov tlače. Tento október sa však správa o výsledkoch prieskumu do novín nevošla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Pravda je najčítanejší seriózny denník
Pravda - 21.6.2006
BRATISLAVA - Najčítanejšími mienkotvornými novinami je denník Pravda. Denne ju číta 10 percent ľudí. Za Pravdou nasleduje denník Sme - Práca, ktorý má deväťpercentnú čítanosť. Pozíciu najčítanejšieho celoštátneho denníka si udržal Nový Čas, ktorý číta 26 percent ľudí. Vyplýva to z prieskumu Market & Media & Lifestyle - TGI.

Denníky číta na Slovensku vyše 86 percent ľudí
Pravda - 15.2.2006
BRATISLAVA - Čítanosť denníkov na Slovensku od polovice augusta do začiatku decembra minulého roka stúpla o percento. Aspoň raz do týždňa dennú tlač čítalo vyše 86 percent ľudí nad 14 rokov. Vyplýva to z prieskumu Market & Media & Lifestyle - TGI agentúry Median SK.
Najčítanejším mienkotvorným denníkom zostala Pravda, ktorá má viac ako milión čitateľov týždenne...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Najnovšie výsledky zverejnil SME už minulý týždeň:


SME je najčítanejším mienkotvorným denníkom
SME - 12.10.2006
BRATISLAVA - Najčítanejším denníkom na Slovensku je Nový Čas, najčítanejším mienkotvorným denníkom SME a najčítanejším týždenníkom Plus 7 dní. Vyplýva to z prieskumu Market & Media & Lifestyle -TGI, ktorý uskutočnila spoločnosť Median...

A mediálne.sk dnes pod titulkom: „MML: Najväčší prepad zaznamenal denník Pravda.“

Médiá sú tradične selektívne v zverejňovaní svojej úspešnosti, ale od Pravdy by som čakal aspoň toľko poctivosti, že svoj pokles nezamlčí...Potvrdenie známeho postrehu, že čím viac sa informácia dotýka média/vydavateľa, tým viac šachovania v spravodajstve. Problém je, že mimo čítanosti a biznis záujmov vydavateľstiev je tie selektívne ošetrené témy ťažké odhadnúť.

SkryťVypnúť reklamu

HN hlási neúspech bez dôkazov: V hlavnom článku dňa Karol Svozil píše:

Zákaz predbiehania kamiónov na diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou sa prvý pracovný deň týždňa neosvedčil. Nehôd neubudlo, práve naopak: Už pred siedmou hodinou ráno boli na úseku tri a všetky sa stali počas desiatich minút. Na ceste zo Senca do Bratislavy tak vznikla dvojhodinová zápcha.

Ako autor vie, že sa systém neosvedčil? Neponúka žiadne informácie, či tie nehody súviseli s kamiónmi, ktorých sa má opatrenie týkať. Alebo že nehody akokoľvek súviseli s novým poriadkom. Možno by inak bolo nehôd viac. A robiť záver na základe zhluku nehôd v prvých hodinách opatrenia... Ako keby sa tie zjavovali v pravidelných rozostupoch.

Ďalšia rana proklamovanej serióznosti Hospodárskych novín.


Ilustračné foto dňa: upozornil ma naň Ján Štieber:

Foto k článku „Poľnohospodári dostanú viac peňazí “ patrí skôr na folklórne slávnosti. Na Slovensku možno už všetci vedia, že obilie sa už desaťročia mláti kombajnami, nie mláťačkami.

SkryťVypnúť reklamu

Ako nehľadať kvalitné škôlky: Peter Pažitný mi poslal posteh k príspevku Markízy:

"Kedze sme pred par tyzdnami riesili a aj vyriesili otazku skolky pre nasu dceru Nelinku, trocha som sa v teme predskolskeho vzdelavania skusal orientovat (ake su sluzby v BA, co poskytuju, ake je vybavenie skolok, aka je flexibilita skolky voci potrebam rodicov, ako prebieha vyucovaci proces, ake maju vysledky a pod.)


Zaujal ma preto prispevok televizia Markiza s nazvom „Nasa buducnost “ odvysielany 11.10.2006, ktory porovnava sukromne a statne skolky:

Zaverecna veta je carovna: „Po celodennom skumani sme zistili, ze rozdiel medzi sukromnymi a statnymi skolkami je skutocne len v cenach.“

Skutocne?

Moje pripomienky:
Jedna z metod porovnavania kvality sa vola Donabedianov koncept a je zalozena na tom ze porovnava tri komponenty kvality:
1. struktura (vybavenie, ludia)
2. proces (ako funguju procesy a ako je nastavene know-how)
3. vysledok (porovnava vysledok dosiahnuty pri danej strukture a procesoch)

Nuz, Markiza sa zamerala len na porovnanie struktury (aj to len velmi povrchne) s uplnou ignoraciou procesov (ako prebieha vyucovanie) a vysledkov (su deti zo statnych , resp. sukromnych skol sikovnejsie, zrucnejsie, inteligetnejsie alebo nie?)

Zaroven v poslednom cisle (41) Domino Forum je pekny clanok o tom, ako deti zo skolky a skoly Montessori predcia (starsie deti maju mensi naskok a mladsie vacsi) svojich rovesnikov. DoFo clanok prebralo zo Science (29.9.2006). Ja som nasiel summary studie - Students Prosper with Montessori Method.

Zhodou nahod, sucastou Markizackej „studie“ bola aj Montessori v Kosiciach.

Zaver:
Podobne „jednodnove“ studie a-la Markiza vysielane vo frekventovanom case davaju s neznesitelnou lahkostou spotrebitelom informaciu, ktora nie je podlozena ziadnym vedeckym dokazom. A to v tomto pripade hovorime o mimoriadne dolezitych a pre rodicov citlivych veciach – ako je napr. predskolske vzdelavanie deti.

SkryťVypnúť reklamu


Disclaimer: Nasa dcera tiez navstevuje Montessori skolku v Bratislave."

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu