Kto platí najcitovanejších expertov v našich médiách

*autormi článku sú Martin Dubéci, stážista SPW, študent Fakulty socialních studií v Brne, a G.Š. Pri hodnotení výrokov expertov – politológov, ekonómov, sociológov - v médiách je síce najdôležitejšie sústrediť sa na hodnotu ich argumentov, ale užitočné je aj poznať pozadie expertov. Z akých inštitútov pochádzajú (médiá, najmä TV, sa občas uspokoja len s označením analytik...) a kto ich platí, z akých grantov vlastne žijú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Napríklad expert, ktorý sa vyjadruje k téme týkajúcej sa svojho sponzora, by nemal v médiách k danej veci vôbec vystupovať, alebo ak, tak s upozornením na jeho či jej konflikt záujmov. Pre odhalenie konfliktu treba ale to financovanie expertov poznať. Obzvlášť novinári by mali byť v obraze. Preto naša dnešná snaha o sumár tohto pozadia:

Najzaujímavejšou skupinou sú odborníci z think-tankov (expertných inštitútov), keďže experti zo súkromnej (banky, DSS) ale aj štátnej a verejnej sféry (štátny rozpočet, školné) sú jasne čitateľní.

Vo financovaní aktivít think-tankov hrajú doteraz najväčšiu a na rozpočtoch zvyčajne väčšinovú rolu mimovládne nadácie so zahraničnými zdrojmi. V triáde najvýznamnejších mimovládnych donorov vedie Open Society Institute, ktorý spolu so svojou národnou dcérskou organizáciou Nadácia otvorenej spoločnosti je dominantným prispievateľom v Inštitúte pre verejné otázky (IVO), Transparency International Slovensko, INEKO, Aliancii Fair-play a prispieva aj na Konzervatívny inštitút , Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Nadáciu F.A.Hayeka a M.E.S.A. 10 (ešte v roku 2004 - pri ostatných ide o roky 2005 alebo 2006). Cieľom OSI je rozvoj demokratických hodnôt, ľudských práv, vzdelania a právneho štátu. Jej aktivity sú financované obchodníkom Georgom Sorosom. Založená bola v roku 1984 a jej pôvodným cieľom bolo pomôcť krajinám postkomunistického bloku k prechodu na demokraciu a trhovú ekonomiku. V súčasnosti sa jej programy u nás sústreďuje na podporu menšín (Rómovia, ženy), ľudských práv, vzdelávania a komunitnej filantropie (pozri výročnú správu OSF 2005, prehľad iniciatív OSI v strednej a východnej Európe).

Podobne môžeme charakterizovať ciele dvoch ďalších dvoch významných donorov. Ch.S. Mott Foundation a Ford Foundation. Obe nadácie sú financované z výnosov z majetku, ktorý im prenechali ich zakladatelia. Nadácie financujú granty v oblasti demokracie, ľudských práv a zlepšovania kvality života. Tieto tri nadácie potom spolu s inými (Rockefeller, Pfizer atď.) financujú Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe , ďalší dôležitý sponzor slovenských think-tankov. Trust podporuje INEKO (konkrétne prácu tohto blogu), ale aj Transparency, Nadáciu otvorenej spoločnosti, IVO, Alianciu Fair-play či Konzervatívny inštitút.

Hoci finančný vplyv týchto nadácií je zatiaľ pre slovenské think-tanky pre ich prežitie rozhodujúci, ich vplyv na hodnotové zameranie výrokov expertov v médiách je minimálny. Teda v zmysle otázok: Majú byť dane z príjmov rovné či progresívne? Je odvodový bonus lepší ako X rôznych adresných dávok? Je lepšie mať jednu štátnu či viac súkromných zdravotných poisťovní? Väčšina podporených projektov tvorí skôr infraštruktúru pre verejnú debatu ako podporu jasne definovaného konečného názoru. Nadácie vedia svojimi peniazmi pretlačiť tému (povedzme Rómovia, ale len do malej miere formu výstupu - aké riešenie má analýza navrhnúť). Ľudia zo samotných think-tankov tie názory dopĺňajú z vlastných skúseností a svetonázoru.

Výhľadovo zdroje z veľkých nadácií ustupujú, keďže sa sťahujú na menej rozvinuté krajiny na východ, respektíve na juh. Podobne už pred pár rokmi vplyv financií zahraničných/západných ambasád podľa nášho prehľadu ustúpil na minimum. Stále dôležitejšie sú súkromné zdroje, či už cez priame dary alebo sponzorské zmluvy, ale aj po schválení možnosti prispieť cez schému asignácie 2% z daní firiem od roku 2004. Tvoria však veľmi hrubým odhadom v priemere do 1/5 celkových rozpočtov. K výnimkám patrí Health Policy Institute, kde v minulom roku tvorili súkromné zdroje 4/5 financií. SFPA a INEKO vykazujú po 7 korporátnych sponzorov za rok 2005. (Súkromní darcovia by mali byť silní aj pri INESS, Nadácii F.A.Hayeka, či M.E.S.A. 10., tieto inštitúty ale o svojom financovaní v podstate neinformujú.)

Práve pri darcovstve firiem ekonomickým inštitútom hrozí nateraz najväčšie nebezpečenstvo konfliktu záujmov. Ekonómovia sa vyjadrujú k rôznym témam a môžu prichádzať situácie, keď ide o témy s pôsobiskom ich darcov. Ekonóm Martin Filko nedávno skúmal prepojenie od minulého roku fungujúceho inštitútu INESS na finančnú skupinu Penta cez prácu predsedu INESS v Pente. Pritom INESS sa vyjadruje aj k zdravotníctvu či privatizácii letiska, kde má Penta silné záujmy. INESS sa k svojmu financovaniu odmieta vyjadriť, ako spolufinancovateľov uvádza len pri niektorých projektoch Republikovú úniu zamestnávateľov – aj tú však organizačne ťahá najmä zástupca Penty.

Tretím typom zdrojov pre think-tanky sú verejné zdroje. Ide väčšinou o verejné súťaže, takže vyjadrenia expertov k vládnej politike nemusia byť nutne kvôli záujmu o verejné peniaze ovplyvňované, ale to riziko stále ostáva, keďže v komisiách sú zástupcovia štátu, často z príslušných ministerstiev. Pre think-tanky objemom najväčšími zdrojom je slovenská oficiálna rozvojová pomoc. Naše organizácie v spolupráci s partnermi z cieľových krajín (vybrané krajiny juhovýchodnej Európy s dôrazom na Srbsko, vybrané krajiny Ázie a Afriky) pracujú na humanitárnych ale aj reformných projektoch. V roku 2005 bolo rozdelených zhruba 160 miliónov korún. Z nami skúmaných think-tankov získali peniaze z tohto zdroja aj INEKO, SFPA, Transparency a Nadácia F.A.Hayeka.

Novým trendom pri zvýšenej neistote financovanie je vlastná podnikateľská činnosť. Okrem M.E.S.A. 10 si svoju podnikateľskú sestru zriadili aj ľudia z Nadácie F.A.Hayeka (Hayek Consulting). či Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (Governance Institute) alebo, ako ma dodatočne* upozornil Martin Filko, Health Policy Institute (Health Research & Consulting). Rizikom z pohľadu dôveryhodnosti expertov vo verejnej diskusii je aj tu rastúci potenciál pre častejšie, navyše horšie kontrolované, konflikty záujmov.


Príloha: Prehľad financovania slovenských think-tankov a inštitúcií, pre ktoré pracujú najcitovanejší experti

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PS Blog SPW je projektom INEKO.

*doplnené 15.3

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu