Kto viac v nedeľu zavádzal, Mikloš či Maďarič?

Kedy začnú novinári pravidelne overovať faktické výroky politikov z diskusií?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (72)
Obrázok blogu

Na to, ako veľa je u nás diskusných relácií politikov je záhadou, prečo sa žurnalisti takmer nevenujú overovaniu ich obsahu. V podiskusných televíznych reportážach sa skôr dozvieme, že opäť bola nejaká „koalično-opozičná prestrelka“, že niekto zaútočil prípadne pourážal, ale sotva kedy dostane divák informáciu o pravdivosti vysloveného. Myslím samozrejme faktické tvrdenia, nie názory. Ani printoví žurnalisti sa v kontrole výrokov nepretrhnú. V nedeľnom markizáckom dueli Mikloš-Maďarič zaznelo množstvo faktických tvrdení, ktoré sa dali ľahko od stola overiť a verejnosti ukázať ich pravdivostná hodnota. Moderátorka Zlatica Puškárová aj medzi rečou poznamenala potrebu overenia štatistikmi, ale ani v nedeľu večer ani včera sa už v spravodajstve za nimi nevybrala... Takže skúsim niekoľko tvrdení overiť ja:

Čo predpovedal Mikloš o eure pri nástupe Ficovej vlády?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Maďarič: ...po dvoch rokoch môžeme povedať, že to vládnutie je úspešné. A to nielen vo svetle toho, ako boli ľudia strašení, dokonca aj tu pánom Miklošom, ktorý pred dvomi rokmi hovoril o tom, že je ohrozený ekonomický rast touto vládou a euro bude prijaté najskôr v roku 2012, ale aj vo svetle reálnych výsledkov. To ste povedali v televízii JOJ, ja to viem presne doložiť citátmi
... Ja vám môžem doložiť skutočne vašimi citátmi, že ste hovorili v roku 2006, že touto vládou je ohrozený ekonomický rast a prijatie eura pri tejto vláde hrozí najskôr v roku 2012. .... To je citát z dvadsiateho deviateho šiesty, televízia JOJ napríklad... Môžem vám tie citáty ako uviesť, hovorili ste o nekompetentnej, nezodpovednej vláde
Mikloš: Ja sa s vami stavím, že nič o roku 2012 som nepovedal. Kľudne sa s vami stavím, že som nič o roku 2012 nepovedal. Áno, spochybňoval som to, že svojou politikou ohrozujete prijatie eura.

Fakty: Noviny TV Joj, 29.6.2006

Lucia BARMOŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Nová opozícia zložená z SDKÚ, SMK a KDH bude v parlamente v menšine. Jej predstavitelia už teraz tvrdia, že vláda pod taktovkou Roberta Fica zo sebou nesie rôzne riziká, od politických až po ekonomické.
...
Ivan MIKLOŠ, podpredseda SDKÚ-DS
--------------------
Koalícia, ktorá vznikla, je zlou správou. Zlou správou pre Slovensko, zlou správou pre ekonomiku.

Igor DOVAL, redaktor
--------------------
Podľa Mikloša pri realizácii programu Smeru, HZDS a SNS je ohrozený vysoký a udržateľný ekonomický rast, ktorý Slovensko má. Rovnako prijatie eura sa podľa neho môže presunúť najskôr na rok 2012. SMK už avizovalo obavy v súvislosti s menšinovými problémami.

30.6.06, Hospodárske noviny: Euro sa dá odložiť najskôr na rok 2012

Postoj novej vlády k prijatiu eura je podľa analytika ING Bank Jána Tótha kľúčový pre ďalší vývoj ekonomiky po roku 2007. Predseda strany Smer Robert Fico pripustil jeho oddialenie z plánovaného termínu - roka 2009 o rok neskôr.
... Posun eura o rok by aj za predpokladu splnenia maastrichtských kritérií podľa ministra financií Ivana Mikloša neznamenal ani rok 2010, ani 2011, ale najskôr rok 2012. „Vstup v roku 2010 by znamenal, že euro by sa zavádzalo päť mesiacov pred voľbami. To považujem za politicky veľmi nepravdepodobné, pretože so zavedením eura sú spojené isté ťažkosti a možné obavy občanov. Strany vo vláde by do takéhoto politického rizika nešli,“ myslí si minister. Problémovo vidí aj rok 2011, keďže Európska centrálna banka rozhoduje, či krajinu prijme do eurozóny, v máji a júni predchádzajúceho roka. „Bolo by to v čase budúcich parlamentných volieb. Takéto rozhodnutia európska banka pár týždňov pred voľbami nerobí."

Mikloš teda podľa Joj varoval podmienečne pri splnení programu a keďže program sa plní len čiastkovo a pomaly , sotva sa dá považovať za jednoznačnú pravdu, že Mikloš strašil bezdôvodne. Na druhej strane Mikloš o roku 2012 naozaj hovoril, aj keď podmienečne ako o najbližšom možnom roku prijatia eura, ak sa nová koalícia neprihlási k roku 2009, čo vtedy týždeň po voľbách Smer ešte nebol ochotný spraviť.

Čo hovoria indikátory kvality podnikateľského prostredia?

Mikloš: ...podľa všetkých analýz, ktoré sú tu robené, či už domácimi alebo zahraničnými inštitúciami sa práve počas posledných dvoch rokov, počas vládnutia tejto vlády, zhoršuje podnikateľské prostredie.
Maďarič: Teraz aktuálne bol zverejnený prieskum na základe stanovísk renomovaných ekonómov, podnikateľov zo zahraničia z vybraných päťdesiatich dvoch krajín, aj zo Slovenska, v ktorom sa hodnotili parametre konkurencieschopnosti ekonomiky, rozvoja ekonomiky, efektivity vlády. Vo všetkých týchto číslach oproti vlaňajšku Slovensko postúpilo o niekoľko priečok, päť, šesť, desať, neviem koľko.
Mikloš: ... ja poznám ako sa tieto rebríčky robia. A robia sa tak, že do aktuálnych výsledkov sa premieta vývoj s dvoj až trojročným oneskorením. Čiže dnes si pripisovať toto...

Fakty: Viac indikátorov (ale nie všetky) ukazuje na zhoršenie podnikateľského prostredia v posledných dvoch rokoch ako naopak.

Poradie, prípadne skóre Slovenska v rebríčkoch podnikateľského prostredia a konkurencieschopnosti:

SkryťVypnúť reklamu

 

2006

2007

zmena

Doing Business
(Svetová Banka)
-subindex vstup do podnikania

31.

64.

32.

72.


Index konkurencieschopnosti (Svet. ekonomické fórum)

4,54 / 37.

4,45 / 39.

Index konkurencieschopnosti (IMD Business School)

-subindex Efektivita vlády

34.

37.

30.

31.


Index ekonomickej slobody (Heritage Foundation)

-subindex sloboda podnikania

68,4 / 36.

70,7

68,7 / 35.

69,3


Index podnikateľského prostredia

(Podnikateľská Aliancia Slovenska, ročný priemer)

125,7

122,7

Ten najnovší prieskum konkurencieschopnosti od švajčiarskej IMD bol robený z 55 krajín, nie 52, a väčšinou už zahŕňal aj výsledky minulého roka, nie 2-3 roky staré údaje. Na druhej strane kroky vlády v ekonomike sa samozrejme väčšinou ukazujú v číslach až po niekoľkých rokoch. Prieskum IMD je založený na „základe stanovísk renomovaných ekonómov, podnikateľov zo zahraničia“ len z jednej tretiny, hlavnou časťou sú tvrdé dáta, ekonomické štatistiky typu rast HDP, objem exportu či inflácia. O to viac je vo výsledku tá zotrvačnosť.


Čo povedal Ivan Švejna z Hayekovej nadácie?

Maďarič: Teraz aktuálne bol zverejnený prieskum... v ktorom sa hodnotili parametre konkurencieschopnosti ekonomiky, rozvoja ekonomiky, efektivity vlády. Vo všetkých týchto číslach oproti vlaňajšku Slovensko postúpilo ... Komentoval to na Slovensku pravicový inštitút, ktorý skutočne nie je priaznivcom sociálno-demokratickej vlády - Nadácia F. A. Hayeka a komentoval to spôsobom, že tieto výborné výsledky sa dajú pripísať vládnutiu súčasnej vlády.
Mikloš: Vôbec nie, vôbec to tak nekomentovali... ilustrácia, ako zavádzate, ako zavádzate, pán Maďarič, ako zavádzate pri interpretácii toho, čo uviedla Hayekova nadácia. Hayekova nadácia, pán Maďarič, uviedla. Že áno, konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky vzrástla podľa tohto rebríčku, ale nie vďaka, ale napriek vládam a napriek každej vláde. Čiže oni povedali, že vláda vôbec neovplyvňuje to, či konkurencieschopnosť vlády rastie alebo klesá...
Maďarič:"Slovensko žije v dobrých časoch, v podstate sa nachádzame v polovici volebného obdobia tejto vlády. Prvýkrát môžeme povedať, že v skutočnosti výsledky, ktoré sa štatisticky spracovávajú alebo trendy, už sa dajú prisúdiť súčasnej vláde." A ja som tie trendy pomenoval...
Mikloš: Ja som čítal iné vyjadrenie pána Švejnu, ktorý povedal, že napriek každej vláde.

Fakty: Podľa médií Švejna oba navzájom protirečivé výroky skutočne povedal, a obaja politici sa chytili im vhodnejších výrokov.

SkryťVypnúť reklamu

15.5.08, SITA/pravda.sk: Slovensko vie opäť lepšie konkurovať

"V podstate sa nachádzame v polovici volebného obdobia tejto vlády. Prvýkrát môžeme povedať, že v skutočnosti výsledky, ktoré sa štatisticky spracovávajú alebo trendy už sa dajú prisúdiť súčasnej vláde," informoval predseda správnej rady Nadácie F. A. Hayeka Ivan Švejna.

15.5.08, SME: Švejna: Je lepšie. Napriek vláde

Slovensko je tridsiatou najkonkurencieschopnejšou krajinou sveta a oproti minulému roku sme si polepšili o štyri priečky.
... Podľa predsedu správnej rady nadácie F. A. Hayeka Ivana Švejnu prvýkrát možno povedať, že spracované štatistické výsledky sa dajú prisúdiť tejto vláde. Švejna ocenil náš posun v rebríčku. „Žijeme v dobrých časoch, ekonomika je naštartovaná dobre, životná úroveň rastie. Toto treba využiť teraz, kým je taká možnosť,“ povedal. Na otázku, či za lepšie umiestnenie môže súčasná vláda, povedal: „Máme sa dobre nie vďaka vláde, ale napriek vláde. A to ktorejkoľvek.“

Švejna s Chrenom potom v minulotýždňovom článku v HN napísali , že oceňujú obe vlády v podpore konkurencieschopnosti krajiny:

..v našom stanovisku jasne zaznelo, že pod týmito úspechmi sú podpísané naštartované reformy z minulosti..., ale aj kontinuita, ktorú nová vláda prebrala najmä v rozpočtovej oblasti.


Čo hovoril Smer o reformách pred voľbami?

Mikloš: Slovensku a slovenskej ekonomike sa darí aj vďaka tomu, že vláda nezrealizovala svoje sľuby, kedy sľúbila, že bude rušiť reformy. Čiže chvalabohu...
Maďarič: k tým sľubom...Ja som bol pri tom, keď sme pred voľbami tvorili politiku a tvorili aj určité jasné posolstvá. Bol som svedkom toho, ako ste pred voľbami zavádzali verejnosť, že neustále ste nám vkladali do úst, že my ideme všetko zrúcať a presne viem ako sme my dôsledne, ale bohužiaľ ten mediálny prenos nebol taký, hovorili. Že áno, niektoré veci zásadne zmeníme, niektoré skorigujeme a na niektoré dobré naviažeme. Toto sme my hovorili.
Mikloš: ...veď to, že dnes spochybňovať to, že Smer tvrdil, že zruší reformy, tak to je absurdné. Veď to si všetci pamätáme.
Maďarič: my sme nehovorili o rúcaní reforiem, ale o zásadných zmenách, kde je to potrebné, o korigovaní, kde je to takisto potrebné, ale aj o nadviazaní, kde je to možné

Fakty: Volebný program Smeru – jeden z troch základných cieľov strany:

Zásadne opraviť a ak je nevyhnutné aj zrušiť tzv. reformné kroky pravicovej vlády, ktoré deštruovali model sociálne a ekologicky orientovaného trhového hospodárstva

Spolu so častými slovami o „ krajne pravicovej vláde “ či „ zvrátenej podstate Dzurindových reforiem “ bol podľa mňa odkaz Smeru verejnosti ďaleko bližší rušeniu, ako k selektívnym zmenám v závislosti od charakteru a úspechu reforiem. Navyše rušiť a zásadne zmeniť je predsa takmer významovo totožné.


Rástli ceny potravín za predchádzajúcej vlády?

SkryťVypnúť reklamu
Mikloš: Realita je taká... realita je taká, že rastú ceny potravín, pričom za našej vlády nerástli.

Fakty: Ceny potravín vzrástli zhruba o 9% za celé minulé štvorročné volebné obdobie (zdroj Štatistický úrad). Je to takmer rovnako, ako nárast za ostatných 12 mesiacov . Teda ceny potravín v minulom volebnom období určite rástli, aj keď omnoho pomalšie ako momentálne, a pomalšie aj ako celková priemerná inflácia za ten čas.

Čo sa deje s dôchodkami?

Mikloš: Zase poviem konkrétnu vec, lebo konkrétnosť... sú najlepšie dôchodky. Dali ste si do Programového vyhlásenia, že bude narastať aj miera náhrady...
Maďarič: aj narastá
Mikloš: Miera náhrady klesá. Miera náhrady, podiel dôchodku priemerného na priemernom plate klesá, pán Maďarič. Ak tvrdíte niečo iné, zavádzate...
Maďarič: To je otázka, ako sa na porovnáva.
Mikloš: Máte v Programovom vyhlásení jasne napísané rast...
Maďarič: Reálne dôchodky stúpajú..

Fakty: Programové vyhlásenie vlády z roku 2006 sľubuje :

Prioritou vlády bude zabezpečenie finančnej stability priebežne financovaného dôchodkového systému tak, aby spolu so systémom starobného dôchodkového sporenia poskytovali primerané hmotné zabezpečenie v starobe. ... Vláda vynaloží maximálne úsilie na stabilizovanie miery náhrady mzdy a naštartuje jej zvýšenie.

2002

2003

2004

2005

2006

2007

45,2%

45,3%

44,5%

44,7%

43,8%

44,1%

Miera náhrady nebola nikdy v histórii SR nižšia ako posledné dva roky, ale na druhej strane minulý rok mierne stúpla, hoci stále zaostáva za predchádzajúcim volebným obdobím (zdroj: Sociálna poisťovňa). Reálne dôchodky vďaka zabudovanému mechanizmu (inflácia plus polovica rozdielu rastu mzdy mínus inflácia) rastú.


Na týchto príkladoch mi teda vychádza, že vo faktických tvrdeniach Maďarič o niečo viac zavádzal ako Mikloš, aj keď tých dezinformácií bolo na oboch stranách dosť.

Ale to hlavné: ak nás médiá len zahlcujú informáciami v kvázivyváženom formáte „jeden tvrdí, druhý mu oponuje...“ bez pravidelnej snahy overiť faktické výroky, nepomáhajú novinári verejnosti v kontrole politikov. Čo je horšie, v očiach voličov tak zvýhodňujú postavenie výrečných či dobre vyzerajúcich no obsahovo zavádzajúcich či prázdnych politikov.

PS Pre inšpiráciu: minulý september začala webová stránka prestížnych The Washington Post robiť pre overovanie výrokov blogový stĺpček The Fact Checker, a podobne aj floridský denník St.Petersburg Times pod názvom PolitiFact (o význame takýchto projektov pre žurnalistiku písal aj Jack Shafer v Slate). Ďalším príkladom je FactCheck.org. Možno by takú stránku mohli pre začiatok u nás spraviť aj študenti politológie na jednej z univerzít.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu