Markíza straší eurom

A STV ďalej prokoalične stagnuje

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - David Hegarty)

Minulý týždeň Štatistický úrad zverejnil prvé porovnanie pohybu cien pri 196 tovaroch a službách. Porovnal prvých 10 dní s druhými desiatimi dňami augusta. Úrad zistil, že ceny sa „ v úhrne znížili o 0,2%. “ V 31 položkách sa ceny vôbec nezmenili, v 86ich sa zvýšili a v 79ich sa znížili. Zníženia boli v priemere silnejšie ako zvýšenia, ale takmer všetky pohyby boli v jednociferných percentách (výnimkou boli zlacnenia paradajok a petržlenu o 13%, resp. o 10%). Správu si následne všimli viaceré médiá:

Hospodárske noviny, Hlavná obava z eura? Ceny hore nejdú
02.09.2008
Pravda, Euro zatiaľ ceny nerozhýbalo
30. augusta 2008,
TA3, Priemerné ceny tovarov a služieb sa znížili
28.8.2008

Na rozdiel od kolegov urobil Tomáš Velecký z Markízy celkom inú reportáž (č.7), všimla si Silvia Augustínová. O úhrnnom znížení nepadlo ani slovo:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jaroslav ZÁPALA, moderátor
--------------------
Ani dvojité cenovky nezabránili obchodníkom v zdražovaní. Štát začal sledovať ceny pri zavádzaní eura každých desať dní a kontroly odhalili, že z týždňa na týždeň zdraželo v obchodoch osemdesiatšesť položiek.

Tomáš VELECKÝ, redaktor
--------------------
Ak ste si minulý týždeň kupovali bravčový bôčik či práškový cukor, zaplatili ste za nákup o šesť a pol koruny viac ako pár dní predtým. V priebehu jedného týždňa zdražela takmer polovica tovaru sledovaného kontrolórmi Štatistického úradu. Či je za tým euro, ešte nikto oficiálne povedať nevie. Ekonómovia vláde neodporúčajú ceny regulovať ani vtedy, ak sa toto podozrenie potvrdí. Reguláciu by podľa nich o rok vystriedalo o to väčšie zdražovanie.

Ale ak sa rozoberá vplyv eura, je podstatná celková cenová hladina, nie len vybrané tovary. Prečo divákom nepovedať, že celkovo šli ceny vlastne máličko smerom dole? Nehovoriac o tom, že je celkom bežné, že jednotlivé ceny sa v závislosti od ponuky a dopytu či stratégie priebežne menia, a snažiť sa čítať v maličkých zmenách časti tovarov nejaké veľké trendy je zbytočné:

Tomáš VELECKÝ, redaktor
--------------------
Odhad tohtoročného priemerného rastu cien už zvýšilo aj ministerstvo financií.

Ján ONDA, pracovník Tlačového oddelenia Ministerstva financií SR
--------------------
Pôvodný štátny rozpočet počítal s nárastom spotrebiteľských cien na úrovni dve percentá, avšak aktualizovaná prognóza hovorí o zvýšenej hodnote, a to na úrovni štyri celá tri desatiny percenta.

Tomáš VELECKÝ, redaktor
--------------------
Ceny teda rastú dvakrát rýchlejšie ako štát pôvodne čakal. Prieskumy tvrdia, že zdražovania po zavedení eura sa bojí každý tretí Slovák.

Lenže tá prognóza ministerstva financií je dva mesiace staršia ako prezentovaný prieskum Štatistického úradu a bola dokonca urobená pred určením definitívneho fixného kurzu koruny k euru. S augustovým prieskumom teda ani nemôžu súvisieť.

SkryťVypnúť reklamu
Tomáš VELECKÝ, redaktor
--------------------
Či ceny rastú aj kvôli euru, alebo len vinou vyššej domácej spotreby, bude skúmať Slovenská obchodná inšpekcia.

Podstatou toho medziročného (nie medzitýždenného) nárastu sú predsa globálne drahšie palivá a potraviny, euro či domáca spotreba sú oproti tomu zanedbateľné faktory. Vysoké rasty cien už boli aj v prvej polovici roka, keď koruna voči euru a ostatným menám ešte silne posilňovala.


STV o obvinení z korupcie na BBSK mlčí: STV ako jediná venovala policajnému obvineniu pravej ruky župana Murgaša (nominanta Smeru) z banskobystrického VÚC vo svojom hlavnom večernom spravodajstve nulový priestor. Dve stručné informácie vyšli len na STV2, aj to len v osobitnej relácii z regiónov a potom vo večerných Správach a komentároch. Dokopy 5 viet. Upozornil ma na to Marek Poracký.

STV prifarbila štedrosť koalície: Zuzana Čižmáriková včera v správach STV povedala:

SkryťVypnúť reklamu
Rada Slovenského pozemkového fondu bude mať päť členov - troch z koalície a dvoch z opozície.

Čo podporila aj grafika s nadpisom Rada Slovenského pozemkového fondu:

Obrázok blogu


To je však pekná dezinformácia, upozornil ma kolega Dušan Zachar. Rada bude mať po novom 11 členov a z toho všetkých okrem dvoch menuje koalícia: 6 navrhuje rovno vláda a 3 koaličné strany (čo vyplýva z príncípu pomerného zastúpenia strán v parlamente). Uvedie STV opravu?


Tisíckrát menej: Hospodárske noviny zverejnili minulý týždeň zo zdrojov ČTK správu, na ktorú ma upozornil čitateľ:

Český energetický podnik ČEZ a rakúska EVN chcú znížiť zamestnanecké stavy v Bulharsku pre nízko regulované ceny. Chcú tak urobiť na základe vyhlásenia nemeckého koncernu E.ON, ktorý na základe nízkych cien energií v Bulharsku prepustí 170-tisíc ľudí.

170 tisíc? V krajine s o tretinu väčšou populáciou by tak museli mať zhruba 15-násobné množstvo zamestnancov, ako na Slovensku robí v celej výrobe a rozvode elektriny.
Eon Bulgaria má v skutočnosti dokopy 2350 zamestnancov. A prepúšťať chystá 170 ľudí, informovala agentúra Reuters deň skôr ako HN.


Kontrola tvrdení politikov: z diskusie Kaliňák vs Mikloš v nedeľu na TA3, keďže samotní novinári sa k tomu nemajú – vybral som tvrdenia, ktoré som ešte v minulosti neoveroval:

SkryťVypnúť reklamu
Mikloš: ...používajú sa nesúťažné metódy obstarávania v takej miere, v akej sa nikdy pred tým nepoužívali. Nikdy pred tým. Vtedy Robert Fico, keď bol v opozícii kritizoval verejné obstarávanie, tvrdil, že tam chce ušetriť dvadsať až tridsať miliárd korún, nikdy sa nesúťažné formy nepoužívali toľko ako sa používajú teraz...
Kaliňák: To je úplný nezmysel...

Podľa výpočtov Transparency International Slovensko z júna 2008 sa transparentnosť verejného obstarávania od nástupu súčasnej vlády zhoršuje, kým za minulej vlády sa zlepšoval. Ale v roku 2004 bol stav ešte horší ako minulý rok. Mikloš teda podľa tohto indexu zavádzal.

Kaliňák: ...pána Beblavého, ktorý bol štátny tajomník za SDKÚ a dnes je vysokým funkcionárom SDKÚ, tak táto...
Mikloš: To nie je pravda...
Kaliňák: Pracuje na ústredí? Pracuje na ústredí.
...
Mikloš: Pán minister zavádzate. Keď hovoríme napríklad o pánovi Beblavom, nikdy nebol ani len členom strany, nikdy nepracoval pre stranu a ani dnes nepracuje pre stranu...
Kaliňák: Bol štátnym tajomníkom za SDKÚ?
Mikloš: Bol štátnym tajomníkom za SDKÚ. Nebol nikdy ani členom strany a nepracuje pre stranu...
Kaliňák: Robí vám poradcu na centrále SDKÚ?
Mikloš: Nerobí poradcu. Tak takto zavádzate vo všetkom, lebo chcete...
Kaliňák: Teraz klamete...

Spýtal som sa M. Beblavého, ten mi napísal: "nikdy som nebol v pracovnom pomere k SDKU, ani som nebol inak plateny SDKU priamo alebo nepriamo, ustredim ani inou strukturou. Nikdy som nebol clenom SDKU ani inej politickej strany, statny tajomnik som bol ako nestrannik nominovany SDKU. Ako externy expert som bol pocas poslednych dvoch rokov prizvany na 2 alebo 3 odborne konferencie a seminare SDKU k teme vzdelavania."

Kaliňák: Koeficient klesá, koeficient je menší ako za vás...
Mikloš: Neklesá. Miera vnímania korupcie narastá...
Kaliňák: Tak si pozrite... to nie je pravda...

Index vnímania korupcie od Transparency International pre rok 2007 (nový bude za pár dní) ukázal ďalšie zlepšenie. Ale ten index stál na číslach za rok 2006 a starších, čiže o súčasnej vláde skoro nič nepovedal. Ani jeden z politikov nehovoril k veci.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu