Čitateľ ma upozornil na piatkovú správu (video od 1:42) Televíznych novín na Markíze:
Veľký a malá
Patrik ŠVAJDA, moderátor
--------------------
Najvyšší muž sveta, dvestotridsaťšesť centimetrov vysoký mongolský pastier mal deň po svojej svadbe nezvyčajné stretnutie. Privítala ho pravdepodobne najmenšia žena na našej planéte, ktorej sa zároveň splnil najväčší sen.
redaktor
--------------------
Najvyšší muž na svete, ktorého prezývajú stĺp, si svadobných radovánok príliš veľa neužil. Už dnes sa stretol so ženou, ktorá je od neho o neuveriteľný meter a pol nižšia Bao Xi Chcun, päťdesiatšesťročný pastier bezkonkurenčne kraľuje medzi najvyššími ľuďmi sveta. Ping Ping zase meria len sedemdesiattri centimetrov a patrí medzi najnižšie ženy na zemi. Po stretnutí s takmer dva a pol metrovým obrom túžila už niekoľko rokov.
Ako informujú iné médiá vo svete (pozri ale aj doma), tá malá žienka je v skutočnosti muž. Snáď sa to dalo vytušiť aj z oblečenia.
Pokiaľ ide o to bezkonkurenčné kraľovanie vo výške, tak Bao je vyšší o dva milimetre ako iný chlapík z Tuniska.
Markíza si tiež zjavne primyslela ten „najväčší sen“ – agentúry hovoria, ako Markíza v reportáži sama neskôr zmäkčila, že šlo o dlhodobý sen. Čí najväčší nevedno, ale možno o tom dosť pochybovať.
Tiež mi nie je celkom jasná poznámka, že ten vysoký si svadobných radovánok veľmi neužil. To stretnutie akože malo byť preňho také nepríjemné a išiel tam proti svojej vôli?
Katastrálny úrad neférovo kritizovaný: Milan Čupka z Pravdy dnes v glose "Katast(e)rofa" píše:
Hurá! Tak sa nám úradníci konečne začali radiť s odborníkmi. Napríklad taký Bratislavský katastrálny úrad sa na leto pripravoval zrejme v súčinnosti so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Na letné prázdniny si totiž skrátil pracovný čas „pre nepriaznivé klimatické podmienky". Raz o hodinku, inokedy o dve. Pritom nestíhal ani v „riadnom" pracovnom režime.
O skrátení úradných hodín napísala agentúra ČTK, správa vyšla na sme.sk aj pravda.sk . Ako ma upozornil Juraj Frindrich, ide o falošné správy. Úrad si čas neskrátil, jednoducho si hodiny posunul o hodinu dopredu. Na ich webstránke je to jasne porovnateľné (úradné hodiny pred letom a v lete ). Kritika je mimo.
Ako mladí zomierajú na cestách: Príklad, ako neuvádzať štatistiky včera predviedla STV:
Ivan JANDA, moderátor
--------------------
Pri dopravných nehodách zomiera každých deväťdesiat sekúnd mladý človek. V snahe znížiť tragické štatistiky odporúča OECD svojim členom, teda aj Slovensku, prijať viacero opatrení.
...
Marek ZGALINOVIČ, redaktor
--------------------
V krajinách OECD ročne zomiera na cestách asi deväťtisíc mladých ľudí.
O čom je tá prvá veta moderátora, o úmrtiach v Mlynskej doline, v Bratislave, na Slovensku, v OECD, vo svete? Z ďalších viet by sa zdalo, že snáď je to o krajinách OECD. Lenže to zas nesedí s číslom reportéra Zgalinoviča. 9tisíc ročne je zhruba jedna smrť za hodinu. Jedna smrť za 90 sekúnd zase dáva ročné číslo cez 350 tisíc.
Chápem, že úvod má diváka ohúriť, ale takto?
Inak štúdia OECD hovorí o čísle cez 8500 mladých ročne za OECD a 25 tisíc ročne za všetky priemyselné/vyspelé krajiny.
Čo SME nepovie o predajnosti: SME na strane o médiách dnes oznamuje „Pravda nedodáva údaje o predaji “:
Denník Pravda prestal dodávať údaje o predajnosti. Dôvodom je nesúhlas vydavateľa denníka, vydavateľstva Perex, patriacemu k britskej skupine Daily Mail and General Trust, so zmenami stanov Kancelárie pre overovanie nákladov ABC SR, ku ktorým došlo v polovici mája.
Vtipné, že akurát takáto technická správa sa dostane do tlačovej verzie SME. To hlavné, teda aká je vlastne predajnosť SME či iných periodík, je pre tlačené SME v podstate tabu. Nie náhodou – predajnosť väčšinou klesá. SME sa v apríli a máji 2007 predalo druhý, respektíve tretí najmenší počet výtlačkov za posledného 4 a pol roka.