
Hric dnes na názorovej strane Pravdy píše :
Asi nie je celkom pravda, že progresívna daň z príjmu skrachovala všade na svete. Ešte stále prevažne chudobné Slovensko patrí medzi niekoľko štátov s najväčšími rozdielmi medzi mini a maxi príjmami. Azda len Rusko, USA a Čína nás v tomto predbiehajú. Rozdiely v bohatom Švédsku, Nórsku, ale aj v Dánsku, Británii, vo Francúzsku sú nepomerne nižšie.
Namiesto žonglovania s slovkom „azda“ by sa slušný publicista mať pozrieť v prvom rade na najlepšie dostupné čísla. Eurostat nás podľa rozdielu medzi najvyššími 20% a najnižšími 20% platmi zaraďuje na podpriemer EÚ, teda s menšími rozdielmi ako väčšina krajín EÚ. Máme nerovnejšíe príjmy ako škandinávci, ale zato o tretinu menšie platové rozdiely ako podľa Hrica egalitárskejšej Británii, a rovnaké ako vo Francúzsku. Najznámejší ukazovateľ nerovnosti príjmov je tzv. Gini koeficient, ten ukazuje podobné výsledky (akurát Francúzi podľa neho majú nerovnosť nižšiu ako my). A to Európa patrí medzi príjmovo najvyrovnanejšie kontinenty sveta.
V stredu si Hric podal ekonómov:
1.10., Obrazovka na vajciach
Aj naši ekonómovia viac ako vlastným očiam veria štatistike. Zo 4-percentnej ročnej inflácie majú ľudia neskrývanú srandu. Na takéto zdraženie stačí pár dní. Na slepú vieru v štatistiku doplatila pri voľbách aj minulá vláda. Ľudia si do peňaženky vidia lepšie ako štatistici.
Tie rozdiely vo vnímaní sú dávno známe – nie ekonómovia, ale ľudia prestreľujú infláciu, lebo viac vnímajú zvýšenie cien opakovaných malých nákupov ako sú potraviny, ale nie stagnáciu či pokles relatívne vysokých cien spotrebných predmetov, ktoré kupujú len raz za čas. Dá sa to celkom rozumne vysvetliť. Hric namiesto toho bez akéhokoľvek dôkazu či argumentu upevňuje mýtus, že štatistiky o realite klamú.
18.9. Cena plynu
V jednej veci tej Európe nerozumiem. Keď supermarket zníži cenu rožkov, asi ide o krížové financovanie. A Európa mlčí ako hrob. ...Lenže pri plyne krížové financovanie EÚ zakazuje.
Aj tu Hric preukázal neznalosť problematiky. Keď niečomu nerozumiem a idem o tom písať desiatkam tisícov ľudí, tak si to snáď ako zodpovedný novinár naštudujem. Krížové dotácie sú problém len pri monopoloch, ktoré sú regulované a kde dotácie do iných sektorov poškodzujú konkurenciu (a teda prelievajú problém s monopolmi do iných trhov). Pri supermarketoch, kde už konkurencia vládne, to regulátora vôbec nemusí trápiť, pretože to dotuje z vlastných peňazí, nie z monopolnej renty.
Nerozumiem, prečo Pravda opakovane dáva Hricovi priestor šíriť ignoranciu a mýty medzi jej čitateľmi.
PS Začiatkom tohto roka získal Hric cenu od Slovenského syndikátu novinárov „za vysoko aktuálne fejtóny a glosy v denníku Pravda, ktoré, v súčasnej kríze novinárskych žánrov, patria v vrcholom profesionálneho majstrovstva.“
Elektra: Však nikoho neprekvapilo, že jedinou televíziou, ktorá doteraz ani slovom nespomenula zistenia SME o Mečiarovej vile bola STV?
Platy učiteľov: majú budúci rok ísť hore o 7% (základné a stredné školy), respektíve o 5% (vysoké). Rita Bočáková z STV ponúkla divákom vo svojej reportáži aj takýto citát o platoch v školstve:
František PALKO, štátny tajomník Ministerstva financií SR
--------------------
Je to v súlade s Programovým vyhlásením vlády, ktoré hovorí o tom, že ich priemerky majú kopírovať priemerku v národnom hospodárstve.
Kebyže si novinárka aj overila, ako má rásť priemerný plat v hospodárstve podľa očakávaní samotného ministerstva financií, zistila by, že Palko nehovorí pravdu. MinFin ten priemerný rast totiž vidí v čerstvej predpovedi na 8,8% a školstvu núka tých 5-7%. A ešte sa pred nedôslednými novinármi chváli, že plní vládny program.
PS Všimli ste si, ako dôsledne americké médiá overovali faktické výroky vice/prezidentských kandidátov v ich televíznych diskusiách? The Washington Post to dokonca robil online live počas samotných debát pomocou piatich svojich reportérov.
Krátka správa týždňa: Komplet krátka správa odznela v utorok v hlavných správach na TA3 takto:
Na konferencii Slovensko v zrkadle európskeho sociálneho modelu sa hovorilo aj o sociálnej politike postavenej na princípoch solidarity. Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča občan potrebuje štát a štát občana. Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová zas pripomenula prijaté a pripravované sociálne opatrenia.
Skvelá správa so skvelou myšlienkou Gašparoviča. Robí TA3 službu divákovi či tlačový servis prezidentovi a ministerke?