reklama

Naozaj robí nový program z SDKÚ ľavičiarov?

Komentátor Peter Schutz prehliada sľuby strany o zmenšovaní štátu na svetové maximá

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu

Schutz v komentári na margo nového programu SDKÚ v SME pod titulkom „ Predbiehanie zľava “ napísal:

V pretekoch o to, či z prebytkov nadštandardného rastu (ktorému dohára sviečka) sa lepšie vypláca podplácať dôchodcov, alebo rodiny s deťmi, sa vyhrávajú voľby, ale prehráva budúcnosť. Slovensko nepotrebuje „kontrabalíčky“ a Smer číslo 2 ako „catch all party“ na pravej strane, ale odpovede na fundamentálne otázky, ako čo s udržateľnosťou prvého piliera (ktorý „zmrvila“ SDKÚ osobne), vymedzenie rozsahu starostlivosti hradenej z verejného „poistenia“, zníženie nákladov práce. A podobne ešte desať ďalších. Alternatívou Fica nie je ten, kto navrhuje inak prerozdeliť cudzie peniaze, ale ten, kto konečne povie, že štát je pre najslabších (nie pre stredné vrstvy!) a náš plán je vrátiť ostatným do rúk zodpovednosť za vlastné životy, na čom nielenže zbohatneme všetci, ale inak to ani nejde, pretože globálna konkurencia nás zmetie.
...Do akých koncov vedie „predbiehanie zľava“, názorne ukazuje nielen príbeh Fideszu a Maďarska. Programová konferencia SDKÚ je novým míľnikom na víťaznom pochode Fica a Smeru. V spore o charakter štátu ohlásili Dzurinda s Miklošom veľkolepú kapituláciu.

Nový program SDKÚ má skutočne väčší dôraz na sociálny program, vrátane konkrétnych sľubov na výdavky. Ale ide o predbiehanie zľava, o totožný charakter štátu ako ho chápe Smer? 

Program SDKÚ v jeho prvej kapitole o hospodárstve definuje ako prioritu znižovanie (!) podielu štátu v ekonomike (ako pomer na HDP):

priority hospodárskej politiky: Ďalšie mierne znižovanie miery prerozdeľovania na úroveň 30 – 32% HDP

Podľa Eurostatu bol tento podiel v roku 2007 u nás 36,9%, čo už v celej EÚ znamenal štvrtý najnižší podiel štátu v ekonomike. Kebyže máme len tých 32%, boli by sme úplne najliberálnejší, aj pred Estónskom či Írskom. Ešte aj USA by v pohode ostalo za nami.

Podľa programu chce SDKÚ robiť ďalšie znižovanie daní:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ďalšie znižovanie daňového zaťaženia na úroveň okolo 25 – 27% HDP

zvýšiť sumu nezdaniteľného základu na 6 násobok priemernej mzdy (o 18 000 Sk) a každoročne ju valorizovať nie o infláciu ako doteraz, ale priamo úmerne k rastu priemernej mzdy. Tým by sa zabezpečilo, aby pri raste reálnych miezd nedochádzalo k skrytému rastu zdanenia najmä u nízko a stredne príjmových skupín obyvateľstva.

či zavedenie školného pre vysoké školy (od magisterského stupňa). Ak je v programe naozaj nejaký problém, tak je to skôr schopnosť splniť tie zvýšené výdavky (sociálne výdavky, školstvo, veda ), keď sa zároveň znižujú dane a celkovo úloha štátu v ekonomike. SDKÚ hovorí o úsporách (zrušiť ministerstvo hospodárstva a ďalšie inštitúcie, sľubuje vyššiu transparentnosť pri štátnych zákazkách), ale či je to reálne je na veľkú debatu.

Samozrejme je legitímne, ak predstava úlohy štátu u Schutza jeradikálne menšia oproti stavu aj tých ekonomicky najliberálnejšíchvyspelých krajín v súčasnosti. Ale je zábavné vidieť kritiku strany,ktorá sľubuje posunúť krajinu viac k Schutzovým predstavám, presnejšie kliberálnej špičke v celosvetovom meradle, z ľavicovosti. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

PS Schutz sa tiež mýli, keď kritizuje, že sa strana nevenuje definovaniu solidárneho balíka v zdravotnom „poistení.“ Program presne to sľubuje (str.57):

Nariadením vlády chceme garantovať dostatočný objem tzv. „bezplatnej“ zdravotnej starostlivosti plne hradenej z verejného zdravotného poistenia. Zabráni sa tak špekulatívnemu vyberaniu platieb od pacientov. Za týmto účelom je potrebné vytvorenie katalogizačných komisií zložených z odborníkov z danej medicínskej oblasti, katalogizovanie štandardných diagnostických a terapeutických výkonov, reálne ocenenie všetkých výkonov pri každej diagnóze a určenie rozsahu zdravotnej starostlivosti plne hradenej z verejného zdravotného poistenia.


Kupujeme autá častejšie ako na Západe?: Tvrdil to Tomáš Halán z Markízy, keď včera porovnával situáciu (príspevok č.9) v predaji áut u nás a celkovo v Európe:

Finančná kríza vo vyspelých krajinách ovplyvňuje ľudí, ako minú svoje peniaze. Obyvatelia západnej Európy už prestali kupovať nové autá, výrobcovia automobilov tam znižujú výrobu. Na Slovensku je situácia iná a predajcom predovšetkým malých a úžitkových áut sa darí dobre.
...Od začiatku roka kúpili Španieli o dvadsaťjeden percent a Íri o necelých sedemnásť percent menej áut ako pred rokom. Slováci naopak kupujú nové autá stále viac. Oproti minulému roku ich pribudlo takmer dvadsať percent.
... Lepšia ekonomická situácia slovenských rodín a ich starý vozový park predajcom automobilov zaručuje, že sa im aj v najbližšom období bude u nás stále dariť. Slováci budú kupovať nové autá oveľa častejšie ako ľudia v západnej Európe.

Holán si zmýlil veľkosť zmeny objemu predaja a samotný objem predaja. Kým dynamika je u nás naozaj jedna z najoptimistickejších, to ešte neznamená, že objem predaja (resp. frekvencia nákupu áut) je vyšší ako v starších krajinách EÚ. Pohľad na štatistiky ukazuje, že objem predaja je u nás práveže ďaleko nižší.

Spomínané Írsko za prvých osem mesiacov roka 2008 síce predalo o 17% menej ako v rovnakom období 2007, ale stále to znamená predaj 138 tisíc osobných áut. U nás sa v rovnakom období predalo necelých 65 tisíc áut, a to má Slovensko o milión obyvateľov viac ako Írsko. Španielsko za rovnaké obdobie predalo 882 tisíc áut, čo je viac ako 13-násobok nášho predaja. Pritom Španielov je len 7,5krát viac ako Slovákov.

Napriek zlepšovaniu sa teda autá kupujeme stále ďaleko menej ako na momentálne zmenšujúcich sa trhoch. 

Číňania na Mesiaci: Milan Cerovský ma upozornil na utorkovú dezinformáciu agentúry SITA, že čínski kozmonauti sa tento týždeň chystajú poprechádzať po Mesiaci. Správu prebrali sme.sk, pluska.sk či vysielanie TA3:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Čína vyšle na Mesiac trojčlennú posádku
Zuzana WENZLOVÁ, moderátorka
--------------------
Čína dáva svojmu ambicióznemu vesmírnemu programu novú dimenziu. Tento týždeň pošle na Mesiac trojčlennú posádku. Tá sa má po ňom poprechádzať. Raketa, ktorá posádku do vesmíru vynesie, sa volá Veľký krok a je vyššia ako Socha slobody v New Yorku.

V skutočnosti šlo len o výstup kozmonautov do voľného vesmíru, prechádzka po Mesiaci hrozí najskôr v roku 2017.

Výborná reportáž: o korumpovaní lekárov farmaceutickou firmou spravila ČT. Zaznievajú tam aj hlasy slovenských lekárov. Škoda, že u nás reportáž nenašla odozvu. Vo videu je to druhá reportáž , zhruba od 24:20.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu