Naozaj sa podnikatelia v duálnych cenovkách zlepšujú pomaly?

Porovnanie dvoch kôl kontroly obchodnej inšpekcie to nedokazuje. Ani zlepšovanie, ani zhoršovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu
(zdroj: sme.sk / Oliver Filan pre SME)

Hlavný piatkový článok Hospodárskych novín od Vladimíra Turanského oznámil , že podnikatelia sa v duálnom označovaní cien veľmi nezlepšili.

Obchodníci a prevádzkovatelia služieb sa za posledný mesiac v duálnom označovaní cien príliš nepolepšili. Približne polovica z nich v tom stále robí chyby. Počas prvých dvoch týždňov povinného zobrazovania cien v korunách aj v eurách (od 24. augusta do 7. septembra) pracovníci obchodnej inšpekcie zistili nedostatky v takmer 46 percentách kontrolovaných obchodov.
V posledných dvoch týždňoch kontroly dobrovoľného duálneho zobrazovania malo takéto chyby viac ako 49 percent preverených prevádzok. Zlepšenie je tak len o tri percentá. Tieto údaje pochádzajú z kontroly vyše 3 500 prevádzok.
 "Situácia nie je zlá, lebo vo výsledkoch sú zahrnuté aj tie najmenšie porušenia zákonov,“ povedala včera ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) Nadežda Machútová. Aj podľa vládneho splnomocnenca pre zavedenie eura Igora Baráta pri celkovom duálnom označení cien "došlo k výraznému a citeľnému zlepšeniu“.

Ako ma upozornila Silvia Augustínová, problémom je, že kontroly SOI (pozri prvý a druhý) nie sú porovnateľné z viacerých pohľadov. 
1. z pohľadu zloženia kontrolovaných prevádzok V aktuálnom druhej kontrole bol napríklad podiel prevádzok obchodných reťazcov len polovičný oproti prvej kontrole (13 vs 6%) – a pritom reťazce sú v cenovkách najdôkladnejšie. Naopak päť trikrát vyšší podiel mali služby (5 vz 15%).
2. z pohľadu sortimentu. Kým v prvej kontrole tvorili potraviny 38% kontrolovaného tovaru, v druhej 27%. Potraviny boli v oboch kontrolách najchybovejším sortimentom.
3. podľa krajov. Zdvojnásobil sa podiel kontrolovaných prevádzok v Prešovskom kraji, ktorý patril v prvej kontrole k chybovejším. Naopak na takmer polovicu spadol podiel Trnavského kraja.

Sortiment, kraj, či typ kontrolovaného subjektu sú pritom dôležité faktory – v závislosti od nich sa chybovosť odlišuje bežne o 20-40 percentuálnych bodov. Inak povedané, vzorky v dvoch prieskumoch sú výrazne odlišné, a teda na základe ich celkových výsledkov sa nedá povedať, či sa situácia v cenovkách deje. Či došlo k „citeľnému zlepšeniu“ alebo si firmy „príliš nepolepšili“ sa z čísel nedá odvodiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PS Naša STV opäť neoveruje výroky:

I. ŠTEFANEC, bývalý splnomocnenec pre zavedenie eura (SDKÚ DS):
"Evidentne informovanosť je silnejšia, na druhej strane tá kampaň zrejme sa míňa účinkom, lebo počet ľudí, ktorí sa netešia na euro, tak stúpa."

Príspevok nespomenul, z akého to prieskumu vyplýva. Lebo hlavný a najopakovanejší prieskum, ktorý robí Štatistický úrad, Štefancove slová vôbec nepotvrdzuje. Minimálne to mal reportér Marek Zgalinovič spomenúť. Upozornila ma na to Silvia Augustínová.


Kto to bankrotuje: TA3 včera v hlavných správach oznámila:

Dnešný deň drasticky zasiahol americký finančný trh. Vedenie štvrtej najväčšej banky Spojených štátov Lehman Brothers oznámilo bankrot.

To nie je pravda. Lehman nie je banka ako ju poznajú bežní diváci, ale špecifický typ banky – investičná. Tá pracuje na kapitálových trhoch s cennými papiermi, nevyberá vklady či nepožičiava ľuďom ako tie skutočne najväčšie banky USA, ktorých podstatou je komerčné bankovníctvo, prípadne aj poistenie.
Takže skrachovala „len“ štvrtá najväčšia investičná banka v USA.

Plagiátorstvo v TASR: sleduje na blogu Imrich Rešeta ml.

Obamova popularita: Michal Lehuta ma upozornil na zradnosť infografiky SME Svet chce radšej Obamu“:

SkryťVypnúť reklamu
v tomto grafe je velkost preferencii priamoumerna priemeru kruhu. Ale obsah kruhu sa zvacsuje s mocninou priemeru/polomeru, cize vacsie polomery pre Obamu vyznievaju v kruhoch omnoho viac pre Obamu (pomer obsahov kruhov je iny ako pomer preferencii).

Inak povedané, grafika vizuálne skresľuje. Konkrétny príklad - v Kanade je pomer preferencií Obama: McCain podľa grafu 64% : 14%, teda Obama má zhruba 4,7krát viac priaznivcov ako McCain. Ale kruh, ktorý SME priradilo Obamovi je viac ako 22krát väčší ako u McCaina.

Tomanovej odporúčanie: SME minulý týždeň napísal:

Ministerka včera povedala, že „neplánuje zvýšiť pre podnikateľov a živnostníkov výšku odvodov“. Tvrdí však, že svojimi nedávnymi vyjadreniami chcela živnostníkov len upozorniť na to, že ak si platia odvody z minimálnej mzdy, vyjde im veľmi nízka penzia. Preto im odporúča, aby si platili odvody z vyššej ako len z minimálnej mzdy, alebo aby si popri nízkych odvodoch šetrili do penzie aj dobrovoľne, teda napríklad v životných poisťovniach alebo doplnkových dôchodkových spoločnostiach.

Médiá sa chytili témy, či sa chystajú odvody skutočne zvýšiť alebo nie. Ale za zváženie stojí aj otázka, nakoľko si ľudia vedia zodpovedne sporiť na ten dôchodok. Príklady z okolia mojich kolegov sú rôzne, od zodpovedných po ľudí nezodpovedných či neuvedomelých. Možno by stálo za to spýtať sa v Sociálnej poisťovni, koľkým ľuďom sa v poslednej dobe vyrátali maličké dôchodky povedzme do 3 tisíc korún mesačne, a či trú chudobu alebo sú to väčšinou ľudia zabezpečení zo súkromného sporenia. 

Nové grantové kolo: pre investigatívnu prácu vyhlasuje INEKO:

SkryťVypnúť reklamu
Cieľom je podporiť dlhodobú investigatívnu prácu najmä v oblastiach, ktoré sa na Slovensku opakovane nedarí zreformovať: súdnictvo, zdravotníctvo, školstvo či efektivita verejných financií (viac v prílohe). V prvom kole z celkovej sumy grantov 250.000Sk získal týždenník .týždeň na tému dopadov školskej reformy 80.000Sk. Ostávajúcich 170.000Sk plánuje INEKO rozdeliť 1-2 najlepším ponúknutým projektom v druhom grantovom kole.

Uzávierka je koncom septembra. Viac o projekte.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu