Naše médiá ignorujú Greenspanove spresnenie o Iraku a rope

Opäť raz novinári nesledujú príbeh do konca

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Pravda aj SME včera z prvej strany ponúkli slová bývalého šéfa americkej centrálnej banky Alana Greenspana o vojne v Iraku:


SME: Greenspan: Vojna v Iraku bola pre ropu

„Mrzí ma, že je politicky nepohodlné priznať to, čo všetci vedia: Vojna v Iraku bola najmä o rope,“ citovala bankárovu knihu agentúra Associated Press.
Bush pritom od roku 2002 tvrdil, že nebezpečenstvo predstavujú Saddámove zbrane hromadného ničenia, spojenie s teroristami, a že ide o boj za slobodu a demokraciu. Greenspan však intervenciu z marca 2003 od začiatku chápal ako ochranu blízko východných ropných rezerv.

Podobne Pravda: Greenspan: Irak bol dosť o rope

Tvrdenia Bieleho domu, že za vpádom do Iraku nestáli záujmy o takzvané čierne zlato, dostali vážny úder od jednej z najuznávanejších postáv amerických novodobých dejín. "Som prekvapený, že je politicky nevhodné priznať to, čo všetci vedia: iracká vojna je výrazne o rope," napísal Alan Greenspan v dlho očakávaných pamätiach, ktoré sa v pondelok dostanú do predaja v USA.
... Americké médiá podotýkajú, že slová 81-ročného uznávaného finančníka a republikána o tom, že prvoradým motívom v Iraku bola ropa, znamenajú šok pre Biely dom. Prezident USA George Bush sa nikdy s takýmto výkladom invázie nestotožnil a vojnu odôvodňoval snahou odstrániť Saddámov režim, ktorý bol podľa neho vážnou hrozbou v podobe vývoja zbraní hromadného ničenia.

Včera vo rozhovore s Washington Post Greenspan objasnil svoje slová (pozri aj Reuters). Tvrdí, že on sám obhajoval odstránenie Saddáma s argumentom, že treba zabezpečiť veľké ropné polia pred možným zneužitím, a tak predísť možnej globálnej ekonomickej pohrome. Greenspan tiež dementoval interpretáciu, že podľa neho bola ropa pre Bushovu administratívu skutočným motívom pre vojnu.

Pritom naše médiá práve dávali Greenspanove slová do protikladu so slovami Bushovej administratívy. Navyše SME v titulku na prvej strane „Greenspan: Do Iraku sme išli pre ropu“ priamo stotožnili Greenspanove slová s vedením krajiny, čo on (teraz) explicitne popiera.

Či už Greenspan stále myslel to isté alebo zrazu zmenil názor, je na diskusiu. Ale kde majú dnes SME a Pravda Greenspanove nové spresnenie? Tieto informácie boli von už včera doobedu nášho času. Vysvetlenie stihli zaregistrovať dnešné tlačové vydania českého Práva či poľskej Gazety Wyborcza , ale naše hlavné denníky nie, respektíve im to nestálo za zmienku.

PS Také aktualne.sk tiež žiadny update nemajú, a to je akože server s čerstvými správami.


Formálna STV: Dva pekné príklady zo včerajšieho spravodajstva STV, ako urobiť „povinný“ príspevok vlastne o ničom, hlavne že sa tam vyskytujú vládni politici. Najprv školstvo, potom internetizácia. Štýl spred 15ich rokov.

Odporúčam: Kristína Magdolenová kritizuje novinárov za povrchné (zaujaté?) pokrývanie deložovania neplatičov z Nových Zámkov (s očividnou výnimkou SME), a Juraj Lörinc zas gúľa očami pri čítaní a pozeraní správ o politických preferenciách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Agent ŠtB ako expert: Koncom mája SME uverejnilo informáciu ($), že Ivo Samson je zaregistrovaný ako agent ŠtB. Po pár mesiacoch sme sa so stážistom SPW Jakubom Joštom rozhodli zistiť postoj slovenských médií k oslovovaniu Samsona ako experta. Z oslovených médií reagovali len dve; TA3 a SME.

Šéfredaktor SME Matúš Kostolný, ktorý v máji vo videopríhovore naznačil, že sa v SME témou budú zaoberať, emailom napísal:

Nevidim dovod, aby sa Ivo Samson uz neobjavoval v novinach. Od momentu, ked vieme, ze spolupracoval s StB vsak ovela doslednejsie zvazujeme, ku ktorym temam by sa mal vyjadrovat. Iva Samsona nadalej povazujem za odbornika na zahranicnu politiku a jeho nazory sme pripraveni zverejnit. Rovnako ako sme zverejnili informaciu, ze spolupracoval s komunistickou tajnou sluzbou.

Ivo Samson sa od zverejnenia jeho spolupráce s ŠtB v pozícii experta v SME neobjavil, podobne ako v denníku Pravda. Naopak, v ostatných monitorovaných médiách (HN, TA3, STV, Joj, Markíza) sa objavil v úlohe minimálne dvakrát. Takmer polovicu všetkých expertných vystúpení od konca mája mal Samson v STV. V TA3 sa objavil 5-krát, výhradne k zahranično-politickým otázkam. Vedúci domáceho oddelenia TA3 Oto Nittmann sa nám vyjadril:

SkryťVypnúť reklamu

...Postoj redakcie k jeho minulosti je neutrálny. Prax ukazuje, že minulosť dnes v mnohých prípadoch nie je relevantná. Otázkou je skôr nedostatok odborníkov – analytikov, ktorých súčasný mediálny trh ponúka.

Celkovo boli v sledovaných médiách dve tretiny Samsonových citácií o zahranično-politických témach (terorizmus, radarové základne v Čechách, zdravotné sestry v Lýbii, Irak, Rusko). Komentáre k domácim témam zahŕňali najmä nešťastie v Novákoch či osud údajného teroristu Mustafu Labsiho.

Keďže vplyv expertov citovaných v médiách je na verejnú mienku často porovnateľný s vplyvom ľudí vo verejných funkciách, bude zaujímavé sledovať, či si médiá udržia konzistentnosť a nebudú kritizovať nominácie spolupracovníkov ŠtB do funkcií bez toho, aby sa pozreli na ich odbornú kvalifikovanosť.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu