Ministerstvo práce minulý týždeň zverejnilo svoju Správu o sociálnej situácii obyvateľstva SR za rok 2006 (dnes z nej SME cituje k problému odchodu absolventov medicíny do zahraničia). Nachádzajú sa v nej aj najnovšie čísla o miere rizika chudoby. Ide o ten bájny indikátor Eurostatu, ktorý poletoval pred voľbami v diskusiách o reformách. Pre pripomenutie:
R. Fico, v STV, 24.3.2006
Chceme, aby sa reformy opravili tak, že budú sociálne únosné, a že tieto obrovské rozdiely, ktoré som teraz povedal, a ktoré sa neustále prehlbujú, vrátane chudoby, regionálnych rozdielov, sa začnú k sebe približovať.
R.Fico, TA3, Téma dňa, 11.4.06
Predseda Európskej komisie priamo podporil reformy...prišiel sem v pozícii predsedu Európskej komisie a použijem taký výraz, predviedol typickú politickú schizofréniu. Pretože je to práve EÚ, ktorá jednoznačne hovorí o Slovensku ako o krajine, kde je najväčšia chudoba, kde je druhá najväčšia nezamestnanosť a kde sú najnižšie platy v EÚ. Toto hovorí EÚ a on sem príde a povie, že v týchto reformách, ktorých dôsledkom je najväčšia chudoba...
R.Kaliňák, v TA3, V politike, 4.6.06
...podľa výsledkov Eurostatu na Slovensku je najväčšia chudoba v krajinách EU... Eurostat vyčíslil, že Slovensko je postihnuté najväčšou alebo je ohrozené najväčšou chudobou, tam sme pred tým neboli, tam sme sa dostali, čiže to je výsledok vládnutia tejto vlády.
Programové vyhlásenie súčasnej vlády , august 2006
Podpora sociálnej inklúzie
Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších. Vláda odmieta tvrdenia, že prehlbovanie chudoby je výlučne výsledkom zlyhania občana.
O zneužití ako aj zlej interpretácií čísel Eurostatu som už písal (šlo o pochybný prieskum, navyše za roky 2002-03). Predbežné čísla Štatistického úradu z minulého apríla, neskôr aj potvrdené Eurostatom už uvádzali číslo 13,3% ľudí ohrozených chudobou. Nová správa Tomanovej rezortu, vydaná minulý týždeň, informuje :
Najdôležitejším indikátorom v oblasti sociálnej kohézie je indikátor, ktorý hovorí o percente ľudí v krajine, ktorí žijú v domácnosti s takým nízkym príjmom, že sú s veľkou pravdepodobnosťou chudobní, tzv. miera rizika chudoby. Podľa predbežných údajov ŠÚ SR získaných na základe štatistického zisťovania EU SILC 2006, miera rizika chudoby na Slovensku v roku 2005 oproti predchádzajúcemu roku (13,3 %) mierne klesla na úroveň 11,6 % (v roku 2004 priemer EÚ25 16 %).
Teda pokles v čase zúriacich reforiem. Je to aj číslo za posledný plný rok vládnutia minulej vlády (2005). Zisťovanie EU SILC je presne tá metóda, ktorú používa Eurostat na porovnávanie medzi krajinami.
Mimochodom, ako update k debate , či zľavy na plyn pre dôchodcov sú tým najsolidárnejším opatrením, ponúkam vyjadrenie správy k dôchodcom:
Podiel dôchodcov pod hranicou rizika chudoby mierne vzrástol (celkovo z 6,9 % na 8,1 %), u mužov i u žien, ide však o mieru rizika chudoby pod priemerom SR.
K novým číslam by sa novinári mohli vrátiť ani nie tak pre pohľad na kvalitu výrokov politikov pred voľbami, ale hlavne pre samotnú debatu o dôsledkoch reforiem. Ak sa riziko chudoby za hlavných reforiem nezvyšovalo, ako vyhlasovala pred časom terajšia koalícia, nemali by tí politici zmeniť aj svoje východiská pre hodnotenie reforiem, a pre svoje súčasné plány?
12-ročný majster: Kolega Dušan Zachar ma upozornil článok Jána Mikulu vo včerajšom SME:
Po roku prestávky sa do francúzskej Ligue 1 vracia Racing Štrasburg, majster Francúzska z roku 1979, keď stál medzi žrďami náš reprezentačný gólman, dnes štyridsaťročný Alexander Vencel.
... [Vencel ml.] má tituly z Československa, Slovenska aj Francúzska.
Vencel veru má 40 rokov, ale v roku 1979 mal 12 rokov, a ako dieťa za Racing teda nehral. Prestúpil tam až v roku 1994. S Racingom nevyhral titul, ale ligový pohár (1997), majstrom Francúzska teda nie je. Hoci Racing ten titul bez Vencela v roku 1979 naozaj vyhral.