
„Darwin je medzi vedcami kontroverzný aj v 21.storočí,“ informovali svojich čitateľov včera Hospodárske noviny priamo v titulku (v online verzii článku je titulok "Darwinova evolúcia vyvoláva kontroverzie medzi vedcami aj v 21. storočí").
Že kontroverzný? Potom je kontroverzný aj Newton a Pytagoras. Darwinova teória je vedcami široko akceptovaná, spochybňujú ju len marginálne skupiny. Takmer 70 zástupcov národných akadémií vied (vrátane slovenskej) podpísalo vyhlásenie o podpore evolučnej teórie v roku 2006. Podobne najväčšia svetová vedcov asociácia s viac ako 120 tisíc členmi (American Association for the Advancement of Science, vydáva prestížny časopis Science) vydala v tom istom roku vyhlásenie, že „evolúcia je jeden z najsilnejších a najširšie akceptovaných princípov v modernej vede.“ Ale pre autora titulku je Darwin vedecky kontroverzný.
Pritom autorka článku v HN Katarína Šimurková aj píše, čo si myslí väčšina vedcov:
Hoci väčšina vedcov Darwinovo dielo uznáva, nájdu sa i takí, ktorí ho odmietajú.
Vedecký konsenzus samozrejme neznamená nutne pravdu, ale povinnosťou novinárov je informovať o vedeckom konsenze pravdivo.
Ďalším problémom článku je, že sama Šimurková dobre nerozumie evolučnej teórii, keď píše:
V spoločnosti prežije len ten jedinec, ktorý je najsilnejší. Známa téza, ktorou jej tvorca britský prírodovedec Charles Robert Darwin narobil v svojom období nemalý rozruch.
Práveže prežitie „najsilnejšieho“ je bežný omyl. Ide o skôr o prežitie v zmysle najprispôsobivejších druhov. Veľká sila je náročná na potravu a v mnohých situáciách je vlastne slabinou.
Srandu z evolučnej teórie a zo seba si včera robila aj moderátorka Markízy (respektíve Jana Žitňanská, autorka reportáže, na webe č.15):
Marianna ĎURIANOVÁ, moderátorka
--------------------
Keby žil, oslávil by dnes dvesto rokov, jeho teória však žije aj naďalej. Charles Darwin ako prvý v histórii prišiel s revolučnou myšlienkou, že človek pochádza z opice.
S tou myšlienkou práveže prišli ľudia, čo Darwina dezinterpretovali. Evolučná teória vysvetľuje, že človek a opica majú spoločného predka, nie že jeden pochádza z druhého. Toto je učivo základnej školy.
Prečo ma v rádiu nehrajú?: Vôbec sa mi nepáči, že akurát redaktor SME Peter Bálik napísal článok „Prečo z rádia musíme počúvať to isté.“ Je predsa v ukážkovom konflikte záujmov. Bálika okrem novinárčiny živí aj hudba, je gitaristom alternatívnych Živých kvetov (Bálik svoj konflikt záujmov čitateľom ani len neuvádza, hoci online čitatelia by si zmienku o jeho hudobnej kariére mohli nájsť v profile autora). To ako keby o Kii písal novinár, čo inak pracuje aj pre Volkswagen, či o nejakom tendri novinár inak pracujúci aj pre jedného z neúspešných uchádzačov o zákazku. Na článok ani netreba žiadne špeciálne znalosti hudby, ktokoľvek v redakcii SME by ho vedel napísať, akurát s väčším nadhľadom ako hudobník Bálik.
Pritom SME vie riešiť aj tento konflikt svojho redaktora eticky. V januárovej recenzii nového albumu Živých kvetov je aj poctivé priznanie, že člen skupiny je redaktor SME.
Makrodezinformácie: TASR zle informuje o definícii recesie, a SME správu dnes v tlačenej verzii preberá, hoci už podľa textu by ekonomický novinár mal poznať, že TASR je mimo:
Výkon španielskej ekonomiky sa v 4. kvartáli 2008 znížil medziročne o 1 %. V predchádzajúcom 3. štvrťroku 2008 klesol hrubý domáci produkt (HDP) krajiny o 0,3 %. To znamená, že španielska ekonomika oficiálne upadla do recesie, ktorá je definovaná ako medziročný pokles reálneho štvrťročného HDP aspoň v dvoch po sebe nasledujúcich kvartáloch.
Recesia je práveže definovaná ako medzikvartálny, nie medziročný pokles. Španielska ekonomika v 4.kvartáli nešla dole o percento medziročne, ale práve medzikvartálne (Update 16.2.: dobrý článok o definíciách recesie má hlavný ekonóm českej Patria Finance David Marek).
Hospodárske noviny už tradične čitateľom zle hlásia inflačné čísla. Včerajší článok Stanislavy Luppovej o januárových číslach informoval:
Medzimesačne sa inflácia zrýchlila o 0,7 percenta.
Nie inflácia (rast cien) sa zrýchlila, ale jednoducho ceny o 0,7% vzrástli, hlási Štatistický úrad a všetky ostatné médiá. Mesiac predtým ani nešlo o medzimesačnú infláciu, keďže ceny klesli o 0,2%.