"Zaujimalo by ma, aká je to tá dôchodcovská spoločnosť, to tam spravujú dôchodcov?"
DSS spravujú dôchodky, nie dôchodcov. Správne je dôchodková správcovská spoločnosť, ako to vysvetľujú stránky samotných DSS (1 2 3), ale aj zákon 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení, základný zákon druhého piliera:
§ 6
Sporiteľ
Sporiteľ podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá má zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou zapísanú do registra zmlúv o starobnom dôchodkovom sporení (ďalej len "register zmlúv") podľa § 64a ods. 2, a fyzická osoba, ktorej Sociálna poisťovňa určila dôchodkovú správcovskú spoločnosť podľa § 64 ods. 4atď.
(hoci, aj keď zjavne omylom, je slovo "dôchodcovská" použité aj v tomto zákone, a to dvakrát v paragrafoch o sankciách a nútenej správe DSS :)
Za posledný týždeň vyšlo minimálne 20 článkov či reportáži s nesprávnym pomenovaním, naposledy Žemlová zo SME, Zverková/Velecký z HN, Oravová z TA3 či Goldírová z Markízy.
Spory Indie a Pakistanu: Arabista Emo Beška ma upozornil na viaceré chyby v zahraničnom spravodajstve SME:
"Autor včerajšieho článku Tomáš Hudák uvádza, že jediným územným sporom medzi Indiou a Pakistanom je otázka Kašmíru: "Pakistan vyšiel z rozdelenia horšie, až 90 percent priemyslu pripadlo Indii, a Pakistan dostal z finančných rezerv bývalej ríše len pätinu. Demarkačná línia, ktorá rozdeľuje Kašmír na indickú a pakistanskú časť, je poslednou jazvou po cisárskom reze vzniku oboch štátov."
India a Pakistan však majú od rozdelenia ešte dva známe územné spory - Siachen na severe a Sir Creek celkom na juhu.
Pre nepresnosti kritizuje Beška aj piatkový článok SME "Šiiti oslavovali zakázaný sviatok" od Jany Shemesh:
"Hlavná osoba, ktorej sa článok týka je Imám Músa al-Kázim a nie ako píše autorka, "imám Kadím". Autorka uvádza, že "Imám Kadím bol jedným z 12 uznávaných imámov šiitov." Tu by sa zišlo dodať, ktorej odnože šíi sa to týka - ide o takzvanú ithná´ašaríju, pretože iní napr. ismá´ilíja alebo zajdíja uznávajú odlišný počet imámov. Ďalšie tvrdenie autorky nie je pravdivé: "Včerajšia púť nepatrí k najvýznamnejším šiitským náboženským podujatiam, je dôležitá skôr preto, že za Husajnovho režimu bola zakázaná." Sviatok imáma Músu al-Kázima patrí medzi významné šíitske sviatky , aj keď sa nemôže porovnávať s najdôležitejším šíitskym sviatkom ´Ášúrou. Baathistický režim však nezakazoval len tento sviatok, ale potláčal aj ostatné šíitske sviatky vrátane ´Ášúry. (Nasr, Vali: The Shia Revival. 2006, s. 18, 19, 187)
Titulok dňa: „Historik z Matice už je v Ústave pamäti národa,“ k článku Moniky Žemlovej v SME, v ktorom sa píše:
Historik z Matice slovenskej s pozitívnym postojom k slovenskému štátu je členom redakčnej rady časopisu Pamäť národa.
Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan Petranský zmenil zloženie redakčnej rady časopisu Pamäť národa, ktorý ústav vydáva. Medzi novými členmi je aj historik Matice slovenskej Peter Mulík alebo cirkevný historik Jozef Haľko.
Ako ma upozornil čitateľ, titulok navádza, že historik z Matice pracuje v Ústave. Členovia redakčnej rady časopisu sú však väčšinou externisti. V štatúte časopisu sa píše, že
Redakčná rada je odborným garantom časopisu Pamäť národa.
Mne osobne v článku najviac chýba informácia, koľko členov má redakčná rada. Žemlová píše o dvoch výmenách. Ale aký to môže mať vplyv v redakcii? Je rozdiel, či má 3 alebo 10 ľudí. Podľa webstránky časopisu tvorí tú radu 16 osôb. Prečo nenapísať, že väčšinovo pracuje rada po starom?
Kto rozumie Ficovi: Hlavný komentátor Pravdy Dag Daniš včera napísal, že Ficove správanie chápe:
Stres a agresivita Roberta Fica sa nedajú ospravedlniť. Dajú sa všakpochopiť. Fico po roku vládnutia narazil. Na vlastnú bezradnosť. Aneschopnosť plniť vládny program.
...Fico v tejto mizérii zúfalo hľadá vinníka. A nachádza ho: v podnikateľoch, zdravotných poisťovniach a dôchodkových firmách.
Ja pre zmenu nie celkom chápem Daniša. Že Ficova mizéria a bezradnosť? Ani nie pred mesiacom po vydaní nového prieskumu o preferenciách Daniš napísal:
17.7, V bezvetrí
Fico, Slota a Mečiar si môžu vychutnať prázdniny v úplnej pohode. Rokpo voľbách sú preferencie ich strán vyššie, ako boli ich volebné zisky.Presne opačne sú na tom opozičné strany.
... „Boľševik Fico", na ktorom SDKÚ zarábala do júna 2006, dnesneexistuje. Realita, zodpovednosť a koaliční partneri dotlačili Fica kopatrnej stredovej (možno ružovej) politike, ktorá na jednej straneslušne mobilizuje voličov koalície. A na druhej strane nevytáča voličovopozície.
A ešte v máji podobne:
2.5, Ružoví kapitalisti
Fico je vo svojej politike sľubov a prázdnych rečníckych cvičení celkomúspešný. Otázku, do akej miery plní program a očakávania, zodpovedaliprieskumy verejnej mienky. Vo voľbách mal podporu 29 percent. Dnes mápodporu viac ako 40 percent.
...Ficovipomohlo, že namiesto plnenia radikálnych predvolebných sľubov (rušeniereforiem, prudké zvýšenie rozpočtových výdavkov) sa vyhol útoku - azaradil voľnobeh. Mohol si to dovoliť. Zvyšovanie životnej úrovne (apríjmov rozpočtu) bude ťahať silný hospodársky rast, naštartovanýDzurindovou vládou. Pre Fica je celkom výhodné zabudnúť na „socializmuss ľudskou tvárou". A hrať „kapitalizmus s ľudskou tvárou".
Daniš chápe Fica asi ako ja Daniša.