
V nedeľu predchádzajúceho víkendu bola ministerka práce v STV v diskusii o sociálnych dopadoch krízy s poslancom Brockom. Krátko po skončení relácie vydala agentúra SITA správu, ktorá sa následne rozletela po internete (tvnoviny.sk, topky.sk, atď):
1.11, SITA, Podľa ministerky Tomanovej panuje v SR sociálny zmier
Na Slovensku panuje sociálny zmier a nehrozia sociálne nepokoje. Tvrdí to ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová. "Ťažko hovoriť o tom, že Slovensko je na tom zle," vyhlásila v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Podľa nej naša krajina je aj počas svetovej finančnej krízy "na špici." Ako podotkla, nezamestnanosť nenarastá o nič viac ako v iných krajinách.
Provokatívna zmienka o pozícii Slovenska na špici zaujala, a tak ju silné spravodajské portály dali rovno do titulku.
Pravda.sk: Tomanová: Slovensko na tom nie je zle. Aj počas krízy je 'na špici'
hnonline.sk: Tomanová: Sme na špici, opozícia zavádza
Pluska.sk: Tomanová: Slovensko je na špici
Táto argumentácia sa minulý týždeň dostala aj do tlačenej verzie Hospodárskych novín (a dokonca aj do Športu). V utorok si Tomanovú podal aj karikaturista Pravdy Jozef Danglár (obrázok vyššie).
Čo ale vlastne Tomanová v tej STV povedala? Slovo „špica“ použila v celej relácii len dvakrát, krátko po sebe, a v rovnakej súvislosti. Šlo o diskusiu o čiernej práci a jej príčinách (video od 26:26). Podľa Brocku je čierna práca u nás výsledkom vysokých bariér zamestnávania. Tomanová na to reagovala:
Slovenská republika je na špici... (nedopovedala, s Brockom sa prekrikovali)
(o pol minúty neskôr)...vrátim sa k tomu, čo ste povedali, pán poslanec. Vy skutočne asi žartujete, keď hovoríte o tom, že je tu čierna ekonomika preto, že nevládzu... Slovenská republika, pán poslanec, je na špici z hľadiska... patrí medzi krajiny s najnižším odvodovým a daňovým zaťažením.
Čo je podľa Eurostatu aj pravda. Takže kým tu je reč o daňovom zaťažení, SITA a následne ďalšie médiá posunuli Tomanovú do pozície, ako keby bola reč o našich dobrých sociálnych pomeroch či malom raste nezamestnanosti.
Dokonca ani ten výrok, že Slovensko na tom nie je zle sa podľa slov ministerky netýka absolútneho stavu (samozrejme, že nezamestnanosť je u nás vysoká) ale relatívneho, teda porovnania s ostatnými krajinami. Tu sú jej slová z diskusie:
Je pravdou a vôbec ma neteší vývoj nezamestnanosti. Ale vývoj nezamestnanosti obdobným spôsobom narastá aj v iných krajinách. Ja dnes by som mohla hovoriť o krajinách, dokonca ktoré nám opozícia dávala za smer a neustále nás obracali na ich podmienky a podobne. Môžem hovoriť o Írsku, Lotyšsku, Estónsku, Litovsku. Tiež dnes môžem hovoriť o Španielsku. Prepad nezamestnanosti viac ako osemnásť percent. Krajiny pobaltské sedemnásť, pätnásť percent a podobne. Čiže ťažko hovoriť o tom, že Slovensko je na tom zle.
Horeuvedené články ministerku zosmiešnili, hoci si to – tentokrát – nezaslúžila.
Update k dikusii o čiernej práci: Martin Šuster ma upozornil na štatistiku OECD, ktorá lepšie ukazuje na daňové a odvodové bremeno zamestnávania (teda bez ostatných daní, ktoré v linke vyššie vykazuje Eurostat). Podľa týchto čísel zaťaženia práce sme mali minulý rok pre človeka s priemerným príjmom len 6. najnižšie bremeno z vybraných 20 krajín EÚ.
Krádež na tvnoviny.sk: SME dnes píše o porovnaní našich miezd s inými krajinami v EÚ. K článku je aj tabuľka v klasickom grafickom štýle denníka.
Dnes ráno sa stručný článok o porovnaní platov objavil aj na stránke tvnoviny.sk – s okopírovanou tabuľkou zo SME! Ani zmienka o SME ako zdroji. Tvnoviny.sk je sesterský portál TV Markíza, ktorá ho v správach často promuje.
Update: Reakcia šéfredaktorky tvnoviny.sk Kataríny Ács: "Ospravedlnujem za chybu, ktoru omylom sposobil nas redaktor. My dennik SME vzdy korektne zdrojujeme aj linkujeme. Tabulku z clanku sme odstranili a opravili sme aj zdroj. Mrzi ma to, verim, ze sa to uz viac nestane."