
Tomáš Nejedlý a Monika Laciková z Hospodárskych novín dnes v súvislosti s dotáciami ministerstva školstva na jazykové laboratóriá škôl okrem iného píšu :
Dotácie vlastným?
Spolu ministerstvo rozdelilo školám 25 miliónov korún. Z toho desať miliónov dostali školy, kde starostom obce je koaličný kandidát, kým peňazí pre opozičných bolo o polovicu menej. Okrem školy, na ktorú chodil Ján Slota, získala dotáciu v podobnej výške aj Základná škola Márie Medveckej v Tvrdošíne, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Tomu primátoruje nominant SNS Ivan Šaško. Ďalším starostom obce za SNS, ktorá dostala dotáciu pre školu, je aj Dušan Daloš z Rakovice v Trnavskom kraji.
Lenže autori zabudli porovnať pomer dotácií k pomeru straníckej príslušnosti starostov v obciach. Keby to spravili, zistili by, že nie je o čom (respektíve že treba pátrať ďalej, napríklad k pomerom pre jednotlivé strany). Totiž 10 milíónov pre koaličné obce z 25 mil. Sk je 40% - a koaliční starostovia sú v 37% obcí (pozri čísla na str.4) . A 5 miliónov pre opozíciu z 25 je 20% - a presne taký je aj pomer obcí v SR s opozičnými starostami (str.4).
Kandidát Mikloško: Komentátor SME Peter Schutz dnes kritizuje Františka Mikloška (a jeho stranu KDS), že kandidovaním vo voľbách robí zo seba pajáca a berie hlasy Radičovej:
František Mikloško by bol veľmi dobrý prezident, ale bude mizerný kandidát. Všetky uštipačné a banálne komentáre k tomuto kroku KDS, akože ide len o zviditeľňovanie strany, že vezme len percentá (percento) Radičovej, takže pomáha Gašparovičovi (a podobne), budú mať pravdu. Ignorovať realitu nie je konzervatívna cnosť, ale výstrelok. Voľba prezidenta nie je olympiáda, kde sama účasť sa vie tváriť ako víťazstvo.
Keď v prvom kole minulých prezidentských volieb v roku 2004 kandidát vládnej SDKÚ Kukan neprešiel do druhého kola (za druhým Gašparovičom zaostal o 3 644 hlasov alebo 0,19% hlasov), šéf SDKÚ Dzurinda vinil KDH a SMK, že zbytočne podporili aj vtedy beznádejného Mikloška (ten dostal napokon 129 tisíc hlasov, resp.6,5% hlasov). Peter Schutz vtedy na konto Dzurindovej argumentácie napísal v komentári „Falšovateľ dejín“ aj toto:
Premiér sa opýtal, ako môžu dve strany, ktoré podporovali šesť a polpercentného Mikloška, pripisovať zodpovednosť subjektu, ktorého kandidát získal skoro štvornásobok hlasov. Toto vyzerá dojímavo i efektne. Ale len kým si nezopakujeme, čo bolo kardinálnou príčinou Kukanovej porážky: Nízka účasť, ku ktorej prispeli ľahostajnosť, znechutenie a podcenenie situácie zo strany voličov. To sú všetko okolnosti, ktoré idú na konto buď premiéra samotného, alebo volebného tímu. Nie SMK, a nie KDH, ale Dzurinda a SDKÚ vyprodukovali aféry, ktoré demotivovali koaličných voličov.
...v Kukanovej kampani bol motív účasti trestuhodne zanedbaný. Mikloškove percentá preto nehrajú rolu.
Aj Radičová určite robí a bude robiť chyby, a sedí aj to, že ju podporujú málo populárne a podľa všetkých komentátorov neschopné opozičné strany, navyše s históriou všelijakých škandálov. Ak Radičová nevyhrá, Mikloškova kandidatúra sotva bude hlavnou príčinou jej nezvolenia. Ak je teraz Mikloškova kandidatúra hlúpa, prečo bola hlúpou práve kritika Mikloškovej kandidatúry v predchádzajúcich voľbách?
Zamestnanecký bonus: Kvôli kontinuálnemu vysielaniu zvykne TA3 nové informácie dávať do vysielaniae čo najskôr, najprv telefonátmi či čítaným príspevkom. Až neskôr prichádzajú plne spracované reportáže. Problém je, ak sa s rýchlosťou skombinuje slabá orientácia v problematike. Čitateľ ma upozornil na včerajší príspevok Lenky Šoganičovej vo vysielaní TA3 napoludnie – prvotné spracovanie správy ministerstva financií:
Tí, ktorí zarábajú menej ako je výška minimálnej mzdy, si môžu od budúceho roka prilepšiť. Na ich účet by mali pribudnúť peniaze od štátu - tzv. zamestnanecký bonus. Ministerstvo financií tvrdí, že týmto opatrením chce zlepšiť sociálnu situáciu ľudí s nízkymi príjmami.
... Zavedenie bonusu by malo štát stáť v roku 2010 400 miliónov korún.
V prvom rade minimálna mzda je, ako hovorí názov, minimum, legálne nik na plný úväzok ani menej zarábať nemôže. A nárok na bonus budú mať aj tí, čo pravidelne zarábajú napríklad aj o tisíc viac ako je minimum. Podstatou je skôr výška celkových príjmov za celý rok – cieľovou skupinou sú zjavne ľudia pracujúci za minimálnu či mierne vyššiu mzdu na plný, a najmä čiastkový úväzok, respektíve plný úväzok na obmedzené obdobie roka (viac detailov o návrhu pozri v blogčlánku Jozefa Mihála).
Chybnou informáciou je aj ten náklad štátu v roku 2010 – má to byť 261 mil. a nie 400 (to je pre roky 2010 a 2011 dokopy).
V príspevku do hlavných večerných správ TA3 to Šoganičová potom všetko poopravovala.