O Ficových hrozbách vyvlastnenia v STV ešte nepočuli

Po nástupe nového riaditeľa sa spravodajstvo STV ešte viac posunulo k alibizmu a totálnej rezignácii na povinnosť kontrolovať politikov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - Adrian Purser)

Už dva dni všetky hlavné slovenské médiá informujú a hodnotia výrok predsedu vlády, že v boji proti „monopolom“ je na stole aj vyvlastnenie. Jedno jediné médium, ktoré o tomto výroku ešte neinformovalo je spravodajstvo Slovenskej televízie.

Ďalšie príklady z posledných dní, že STV je "mimo":

Rita Bočáková včera spravila reportáž „ Školské jedálne: V niektorých nižšie platby “:

Jarmila HARGAŠOVÁ, moderátorka
--------------------
Rodičom by mali klesnúť výdavky na stravovanie detí v školských jedálňach. Od septembra budú platiť už len za potraviny. Náklady na prípravu jedla sa do ceny rátať nebudú. Školským jedálňam ich uhradia zriaďovatelia.

Rita BOČÁKOVÁ, redaktorka
--------------------
Platby v školských jedálňach by už nemali byť nadhodnotené. Tvrdí to ministerstvo školstva, ktoré chce dosiahnuť, aby školské jedálne nakupovali potraviny rozumne.
...
V niektorých jedálňach sa však nič nebude musieť meniť.

Magdaléna ŠKERKOVÁ, vedúca školskej jedálne
--------------------
Rodičia našich stravníkov platili iba úhradu za potraviny, v ktorej hodnote boli obedy uvarené. Žiadne režijné náklady neznášali v našej školskej jedálni.

Bočáková necituje jedinú jedáleň, ktorá by potvrdila, že teraz účtujú aj režijné náklady a že teda od septembra budú znižovať ceny. Naopak, cituje len takú, ktorá vlastne opatrenie a tvrdenie ministerstva školstva popiera. A tak hodí divákom klasickú salámovú formulku že "niektoré" jedálne" znížia ceny, hoci nič také nezistila. Priestor nedostali ani samosprávy (zriaďovatelia škôl), ako vidia nové opatrenie a či vôbec budú schopní dotovať tie jedálne – ak ich teda doteraz nedotovali. A tak sa divák nedozvedel, či opatrenie ministerstva niečo naozaj zmení alebo je to len marketing, a či to bude pre krajinu prospešné alebo nie. Maximálny alibizmus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nedeľu zase Miroslav Frindt informoval, ako Tomanovej ministerstvo chce zrušiť sprísnenie vyplácania invalidných dávok. Slovo dal len hovorcovi ministerstva, nik za minulé vedenie či opozíciu priestor nedostal. Frindt nepovedal ani slovo o tom, koľko nové opatrenie bude stáť štátny rozpočet. Ak by reportáž robil samotný hovorca Tomanovej, neurobil by ju inak ako Frindt.

Kto je diktátor: Tomáš Velecký z Markízy včera v reportáži označil prezidentov Venezuely (Chavez) a Bolívie (Morales) za diktátorov – a zároveň myslenie Fica prirovnal k nim:

Mesiac po tom, ako plynári požiadali regulačný úrad o povolenie zdražovať, prechádza do protiútoku premiér Robert Fico. Majiteľom všetkých energetických monopolov odkázal, že ich podiely môže kedykoľvek znárodniť. K tomu sa v posledných desaťročiach vo svete uchýlili len dvaja juhoamerickí diktátori.
... V nedávnej minulosti znárodňovali len latinskoamerickí diktátori Hugo Chávez a Evo Morales.

Lenže ani Chávez ani Morales diktátormi nie sú. Vyšli z demokratických volieb a pohybujú sa v zásade (nahrubo) v demokratických normách. Chávez koncom minulého roka prehral referendum a rešpektoval – aspoň formálne – jeho výsledky. Áno, obaja sú populisti a Chávez určite nie je demokrat, ale označiť ich za diktátorov je vysoko prehnané.

Revolučný vynález: V nedeľu nám Markíza oznámila:

SkryťVypnúť reklamu
Dvaja študenti zvolenského gymnázia vynašli to, o čo sa pokúšajú mnohé veľké počítačové firmy a univerzity na celom svete už roky. S pomocou ich vynálezu možno o niekoľko rokov prestaneme používať počítačovú myš.

Fajn, ale prečo autor reportáže Jaroslav Krafka citoval len tých dvoch chalanov? Prečo neoslovil nejakú autoritu z IT školy či firmy, kto by vedel dosvedčiť, že ide o niečo revolučné? Takto je z toho nepresvedčivý príspevok na úrovni stredoškolského časopisu.

Titulok dňa:Ceny v obchodoch sa zbližujú,“ znel hlavný titulok dňa vo včerajšom SME:

Cestovať za nákupom krížom cez mesto už nie je recept na veľkú úsporu peňazí. Ceny najlacnejších a najdrahších obchodov sa priblížili.

Ale odkiaľ to SME vie? Veď spravili len jeden prieskum, teraz v júli. Na tvrdenie o približovaní cien treba prieskumy aspoň v dvoch časových obdobiach. S čím to teda presne porovnávajú, keď tvrdia, že trendom sú menšie cenové rozdiely?

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu