
Sledujúc včerajšie televízne správy sa divák dozvedel, že prišiel politik z veľkej a dôležitej krajiny. Ale o čo menej sa mohol dozvedieť o stave domovského štátu hosťujúceho politika, o to viac dostával informácie o ňom so zbytočne veľkým rešpektom, a s priveľkým dôrazom na banality.
Napríklad:
Bratislava dnes víta vzácnu návštevu, ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva (STV1).
Aj napriek tomu, že ruský prezident Dmitrij Medvedev je nižšieho vzrastu - meria niečo vyše 160 centimetrov - má povesť veľkého štátnika. Bez problémov sa totiž prispôsobí hostiteľskej krajine.(Markíza)
Takmer 1000 ochrankárov a policajtov stráži hlavu Ruskej federácie počas návštevy na Slovensku. (TA3)
K Medvedevovým koníčkom patrí aj plávanie a možno si tak bude chcieť zašportovať aj u nás. Z jedného brehu Dunaja na druhý by musel preplávať 5-krát, keďže denne zvládne 1,5 kilometra. (Joj)
Z Ruska sa akreditovalo vyše 60 žurnalistov. (Markíza)
Samozrejme, televízie nezabudli na jedno z najhorších žurnalistických klišé pri veľkých udalostiach:
Bratislava je dnes jedným z najstráženejších miest na svete. Prišiel Dmitrij Medvedev. (Markíza)
Bratislava sa od zajtra stane jedným z najstráženejších miest na svete. (Joj)
Bratislava sa na 2 dni stane jedným z najstráženejších miest na svete. (TA3)
Hoci to nie je taká sláva, ako pred piatimi rokmi, keď sa na Dunaji stretol Bush s Putinom, aj tentoraz je Bratislava strážená ako oko v európskej hlave. (Joj)
Čo sme sa naopak o návšteve ruského „veľkého štátnika“ nedozvedeli:
Rusko patrí k štvrtine najskorupomovanejších krajín sveta (Transparency International).
Rusko je v praxi niekde medzi demokraciou a medzi autoritárskym štátom v dolnej polovici krajín z pohľadu slobody. (EIU Democracy rankings)
Rusko patrí k osmine krajín s najhoršou slobodu médií na svete (Reportéri bez hraníc)
Rusko patrí medzi tretinu svetových krajín s najnižším priemerným vekom úmrtia. Muži sa v Rusku dožívajú v priemere 62 rokov (U.N.World Population Project)
O proteste aktivistov Amnesty International informovali v hlavných správach Markíza a STV stručne, len o uskutočnení protestu, nie o faktoch, na základe ktorých majú viacerí ľudia o Rusko obavy (ani v dnešných serióznych denníkoch nie je o tieto témy okrem SME záujem). Pritom keď naši politici či firmy robia s inou krajinou veľké dohody o spolupráci, je dôležité vedieť, o akej krajine je reč, ako sa tam robí politika a biznis. Televízie aj kvôli kváziakčným obrázkom sa viac zamerali na formality ako na podstatu.
Aby som nezabudol, objavil sa aj mimoriadne unikátne dokonalý živý vstup ako prvá (!) informácia včerajších Hlavných správ TA3:
Zuzana WENZLOVÁ, hlásateľka
--------------------
Najsilnejší muž Ruska v najbližších chvíľa priletí na oficiálnu návštevu Slovenska. Pozornosť sa sústreďuje teraz najmä do prezidentského paláca, kde ho už čaká slovenský prezident Ivan Gašparovič. Na mieste je už aj náš kolega Peter Bielik. Peter, tak je už všetko pripravené na návštevu najsilnejšieho muža Ruska?
Peter BIELIK, redaktor
--------------------
Áno samozrejme z našej strany je všetko pripravené. Počujeme sa trocha horšie, keďže za mnou hrá už vojenská kapela. No, ale na základe toho vidíme, že naozaj je pripravené všetko tak z našej strany, zo strany TA3 ako aj zo strany organizátorov tohto podujatia. Naozaj všetko dokonale. Zo strany TA3 preto, pretože na mieste máme až 3 kamery, ktoré o 19 hodine, keď je naplánovaný príchod ruského prezidenta budú na živo prenášať tento príchod a samotné prijatie. Mali by teda naši diváci mať hodnotný zážitok najmä z toho prijatia, pretože máme kameru umiestnenú tak tu na nádvorí ako aj na balkóne a v útrobách prezidentského paláca. Oproti ostatným médiám teda máme exkluzívne a mimoriadne postavenie a budeme vám môcť priniesť naozaj mimoriadne zábery. Čo sa týka samotnej návštevy, tá je po bezpečnostnej a samozrejme aj protokolárnej stránke naozaj pripravená dokonale.
Tak prvá správa dňa je, že TA3 si robí svoju prácu. A návšteva ešte nezačala a už je všetko podľa novinára dokonalé. Ani Gašparovičov hovorca (bývalý redaktor TA3) by to nepovedal lepšie.
Inak nepochybne prvú cenu za zahlásenie príspevku o návšteve ruského prezidenta získava TV Joj:
Prišli k nám Rusi. Opäť ako hostia, tentoraz však tanky nechali doma.
Opäť preferencie bez nových strán: Čitateľ ma upozornil na reportáž Anny Vojtekovej z TA3, ktorá z grafu preferencií podľa agentúr Focus a Polis nemenovala strany Most a SaS, teda 4. a 5. najpopulárnejšiu stranu. Okrem toho chýba aj HZDS, ktorá mala v prieskume Focusu nad 5%, hoci v Polise 4,4%. V tej istej reportáži vysielanej ešte včera poobede bola pôvodne tabuľka s číslami všetkých menovaných strán (viď reprofoto dole vľavo). Vo verzii pre Hlavné správy o 18:40 už komplet tabuľku nahradila tá o tri politické strany ochudobnená grafika. Obzvlášť pred voľbami by si na takéto veci mali televízie dávať pozor.

