Obraz Katolíckej cirkvi v slovenských médiách je zväčša neutrálny

*Matúš Demko, študent žurnalistiky na UK v Bratislave Často vychádza z úst predstaviteľov Katolíckej cirkvi kritika médií z rozličných dôvodov. Jedným z nich býva aj to, že médiá negatívne pokrývajú témy týkajúce sa Katolíckej cirkvi. Čo ukazuje prieskum 4 hlavných serióznych slovenských médií?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska je obraz Cirkvi v slovenských médiách „misijný“. „Cirkev bude do určitej miery vždy znakom protirečenia. Bude vydávať svedectvo o pravde, ktorá nebude vždy ani populárna, ani pohodlná. To si však nemôžeme popliesť s neprofesionalitou. Je potrebné v oblasti médií pracovať profesionálne, no treba prijať aj fakt, že Cirkev nebude vnímaná vždy pozitívne. Nečakáme, že nás budú médiá chváliť, ale chceme, aby sa k nám stavali objektívne,“ hovorí Jozef Kováčik.

Redaktorka denníka SME Zuzana Uličianska si myslí, že „väčšina stúpencov cirkvi má a bude mať ku katolíckej cirkvi pozitívny vzťah bez ohľadu na to, čo o cirkvi hovoria médiá. Mnohých tzv. „liberálov“ ich zas akákoľvek zmienka o cirkvi len utvrdzuje v ich presvedčení, že by sa povedzme nemala cirkev financovať zo štátnych prostriedkov. Dôvodom je jednostranná výchova na oboch stranách. Média sa podobne ako politici trochu poučili v tom, že je nebezpečné cirkev priveľmi kritizovať, neprispieva to totiž na Slovensku k zvýšeniu čítanosti či k zvýšeniu popularity nejakej strany.“

Akým spôsobom sa hlavné slovenské médiá stavajú ku cirkvi? Skúmali sme, či sa správy a iné príspevky týkajú domácich alebo zahraničných udalostí a či tvoria pozitívny, neutrálny alebo negatívny obraz Rímskokatolíckej cirkvi (RKC). Sledovali sme denníky SME a Pravda a televízie Markíza a STV v období od 1.1.2006 do 18.12.2007. Každý mediálny výstup bolo treba začleniť do spomínaných kategórií, no toto hodnotenie a samotné rozčlenenie podlieha subjektívnemu pohľadu na vec.

Ako pozitívne boli vyhodnotené tie príspevky
- kedy médiá informovali o heroizme kňaza, ktorý neváhal obetovať svoj život za komunizmu,
- keď médiá dali väčší priestor zástupcom RKC, napr. komentáre Mons. Františka Tondru (predsedu Konferencie biskupov Slovenska) v denníku SME,
- keď sa pápež angažoval v ekologickej oblasti a obliekol si zelené rúcho,
- keď sa cirkev v spolupráci s políciou aktivizuje proti nehodám,
- alebo keď slovenskí a maďarskí biskupi prosili o vzájomné odpustenie.

Ako neutrálne boli vyhodnotené tieto príspevky:
- bežné správy z prostredia domácej RKC, príp. informácie z Vatikánu,
- správy z pápežských zahraničných návštev,
- informácie o novom spôsobe liturgie,
- citáty z pápežských a biskupských posolstiev.

Za negatívne boli považované mediálne prejavy
- o spolupráci kňazov s ŠtB,
- o sexuálnych škandáloch kňazov,
- o odsúdených kňazoch za iné priestupky,
- o tom, ako podľa médií zlyhala cirkev v minulosti, príp. ako nevie zaujať k minulosti jasné stanovisko,
- o spájaní biskupa Jána Vojtaššáka s fašistickými gestami či postojmi,
- o kritike cirkvi, keď sa médiám nepáči napr. celibát alebo nemožnosť ženského kňazského svätenia a pod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

médium

SME

Pravda

STV

Markíza

rok

2006

2007

2006

2007

2006

2007

2006

2007

Pozitívne

16,4%

4,1%

17%

16,2%

19,5%

6,9 %

15,6%

12,5%

Neutrálne

57,5%

67,3%

57,6%

43,2%

78%

79,2%

71,9%

56,3%

Negatívne

26,1%

28,6%

25,4%

40,6%

2,5%

13,8%

12,5%

31,2%


Výsledné čísla potvrdil aj hovorca KBS Jozef Kováčik: „V podstate [prieskum] potvrdil aj naše čísla. Myslím si, že reflektujú skutočnosť v mediálnom prostredí na Slovensku.“ V porovnaní rokov 2006 a 2007 každé skúmané médium prejavilo nárast negatívnych a pokles pozitívnych príspevkov. Môže za to kauza arcibiskupa Jána Sokola (ŠtB a vyjadrenia o politikovi a kňazovi Jozefovi Tisovi). Na vrub negatívneho vnímania RKC sa v roku 2007 pripísali aj vyjadrenia riaditeľa poľského katolíckeho Rádia Maryja, ktoré sú považované za antisemitské a veľké súdne spory losangeleskej diecézy s obeťami sexuálneho zneužívania.

Je však nesporné, že počet negatívnych príspevkov v spomínaných médiách násobne prevyšuje pozitívne príspevky. Napr. oproti roku 2006 denník SME mal v roku 2007 takmer 7-násobne viac negatívne ladených článkov než pozitívnych, Pravda 2,5-krát, STV 2-krát a Markíza 2,5-krát.

Najviac príspevkov o RKC mal v oboch skúmaných rokoch denník SME, ktorý vždy prevyšoval dvojnásobným počtom príspevkov aj Pravdu. SME sa venovalo v roku 2006 pápežovým návštevám v Nemecku a Turecku a hodnotilo ročné pôsobenie Benedikta XVI. Nemálo sa venovalo zmluve o výhrade svedomia zo začiatku roka 2006. Za celý rok 2006 malo SME 134 článkov o Cirkvi v porovnaní s 59 článkami Pravdy. Televízia Markíza mala 32 správ za rok 2006 i za obdobie 2007 (do 18.12.2007), Slovenská televízia pripravila 41 (rok 2006) a 29 správ (rok 2007). Slovenskú televíziu zaujímali v roku 2006 najmä príspevky z domáceho prostredia (53,7 %). V roku 2007 sa garde obrátilo. Nadpolovičná väčšina (53,1%) príspevkov Markízy sa týkala domácej Cirkvi.

Názorový rozdiel medzi predstaviteľom Cirkvi a predstaviteľkou médií prichádza pri otázke, aký je mediálny obraz sociálnej a charitatívnej činnosti Cirkvi. Zuzana Uličianska to nehodnotí ako mediálnu tému Cirkvi. „Jedným z problémov je to, že "tzv. bežná, každodenná" charita v ústavoch je mediálne nezaujímavá, ak cirkev nerobí zo svojej charity mediálnu udalosť ako niektoré televízie, to by sa jej mohlo v zásade pripísať ku cti. Iná otázka je tá, či je angažovanosť cirkvi v sociálnej a charitatívnej oblasti zodpovedajúca jej príjmom a možnostiam, a hlavne jej nespornému vplyvu na spoločnosti. Veľmi zbežný komentár - bezdomovci nestoja pred kostolom častejšie ako pre inými verejnými budovami. Podľa mňa je to preto, že ani ochota ľudí prispieť po východe z kostola nie je radikálne vyššia ako pri východe z Tesca. Skutočný stav vzťahu cirkvi a charity by som sa neodvážila hodnotiť, mediálne to ale vyzerá tak, že to nie je veľmi veľká téma dnešnej cirkvi na Slovensku.“

Hovorca KBS Jozef Kováčik to vidí inak: „Cirkev bude zaujímavá mediálne vtedy, ak bude hovoriť o pomoci núdznym (okrem škandálov), čo aj robí. Myslím si, že v poslednom čase sa nám darí oveľa viac poukazovať na to, čo Cirkev robí práve v sociálnej oblasti. Je to aj vďaka výbornej spolupráci medzi KBS a Fórom kresťanských inštitúcií. Zároveň by bolo ale chybou, ak by sme chceli redukovať Katolícku cirkev iba na túto oblasť. Tá je totiž dôsledkom, nie podstatou života Katolíckej cirkvi a jej veriacich. Katolícka cirkev nie je sociálny spolok. Jej sociálne cítenie vychádza z jej viery a presvedčenia. Takže zanedbanie otázok spojených s dôstojnosťou ľudskej osoby by bolo cestou do slepej uličky.“

V každom prípade podľa prieskumu platí, že dominantným charakterom príspevkov o RKC je neutralita. STV, Markíza aj denník SME majú za dva ostatné roky viac než polovicu neutrálnych príspevkoch o Cirkvi. Verejnoprávna STV to číslo ťahá dokonca ku 80 %. A aj v štvrtom sledovanom médiu, Pravde, je, aj keď tesne, stále najpravdepodobnejšie, že ak sa v denníku objaví článok o katolíckej cirkvi, bude mať neutrálne vyznenie.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

107 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu