Nedeľné vydanie Nového Času prinieslo článok „ Deti: Čím nás rozosmejú .“ Obsahoval vtipné výroky detí, niektoré detí celebrít, iné bez citovaných zdrojov. Boli uvedené všeobecnou vetou:
V týchto dňoch naše ratolesti oslavujú MDD, a tak vám ponúkame niekoľko skutočne perlivých detských bonmotov.
Práve na viaceré anonymné výroky ma upozornil Jozef Mihál – a na ich zhodnosť s diskusiou o deťoch na fóre porada.sk ešte z marca 2006. Plagiátorstvo v Novom Čase objavili samotní pôvodní účastníci diskusie.
Podľa všetkého bola metóda práce www.google.sk, „výroky detí“. Diskusia z porada.sk sa objaví ako linka č.2. Z linky č.1 ( Materská škola Bystré - perličky - výroky detí ) sa napríklad v článku objavil tiež jeden výrok.
Šéfredaktor Nového Času Ján Bednarič mi odpovedal:
po preskumani zdrojov, z ktoreho cerpala redaktorka pri priprave clanku o detskych vyrokoch som dospel k vysledku, ze pri niektorych citatoch naozaj pouzila zdroj bez toho, aby ho uviedla. Momentalne z toho vyvodzujem v ramci redakcie dosledky, pretoze sa takyto postup prieci nasim zasadam a bujujeme proti podobnemu narabaniu s informaciami.
Sucasne hladam sposob, ako sa v dalsom vydani Noveho Casu Nedela skutocnym autorom vyrokov ospravedlnime.
Čo to rieši Pravda?: Zuzana Petková v Pravde píše v hlavnom článku dňa:
Zlomok mladých Slovákov má iba základné vzdelanie, takmer všetci študujú ďalej. Napriek tomu si prácu hľadajú ťažšie ako ich rovesníci v Európe. Kým v počte žiakov, ktorí pokračujú na strednej škole, je Slovensko na špičke Európskej únie, v zamestnanosti mladých visí na chvoste.
...Poradca ministerky práce a poslanec Smeru Robert Madej tvrdí, že je to preto, lebo firmy radšej prijímajú zamestnancov so skúsenosťami. „Aj preto by sme sa v budúcnosti mali viac zamerať na podporu zamestnávania absolventov," uviedol.
Nie je mi vôbec jasné, prečo autorka píše akurát o mladých. Druhú najvyššiu nezamestnanosť majú v EÚ nielen mladí, ale všetky sledované skupiny zo Slovenska – osobitne ženy, muži, vrátane ľudí NAD 25 rokov. A podobne nielen mladí, ale aj ostatné skupiny sú voči priemeru EÚ relatívne vzdelané. Napríklad práve Slováci vo veku 25 až 64 rokov sú druhí najvzdelanejší v EÚ.
Navyše, nezamestnanosť našej skupiny do 25 rokov je veľmi blízka ďalším dvom krajinám (Maďarsko, Francúzsko), kým v skupine 25+ rokov sme na predposlednom mieste dosť beznádejne.
To, že autorka vytrháva z kontextu je problém, lebo práve sústredí pozornosť na skupinu a príčinu, ktoré nie sú pre problém nezamestnanosti podstatou. A samozrejme potom príde skvostný citát Madeja.... ako keby neplatilo, že mladí majú vyššiu mieru nezamestnanosti ako starší všade v únii . A jeho odpoveď ani nevysvetľuje (fiktívnu) záhadu nastolenú v článku.