Čitateľ ma upozornil na článok TASR na sme.sk „ Inflácia v SR je po desiatich rokoch nižšia ako v ČR.“ V článku sa píše o „takmer“ desiatich rokoch, ale aký význam tu má niečo zaokrúhľovať? Porovnanie čísel za SR a ČR ukáže, že slovenská inflácia vyskočila po rokoch nad tú českú v januári 1999, a že odvtedy ubehlo 8 rokov a 4 mesiace.
Čo vedie novinárov k plagiátorstvu?: Prípady plagiátorstva sa akosi opakujú a opakujú, tak je dobré sa spýtať, aké sú vlastne príčiny plagiátorstva. Možno by sa ľahšie našlo riešenie, ako mu predchádzať.
Tu sú hypotézy, ktoré sa mi zdajú najsilnejšie:
Silná konkurencia medzi novinármi, snaha byť lepší, no schopnosti chýbajú
Tlak vedenia k nerealistickému výkonu novinárov
Neznalosť novinárov, dedičstvo nášho školstva, nejasné štandardy v redakciách
Nezáujem vedenia, slabý monitoring, tolerancia konkurencie (nepísanie o prešľapoch novinárov), nízke tresty
Veľká ponuka materiálov cez internet - kradnúť texty je ľahšie ako kedykoľvek inokedy. To síce platí aj o odhaľovaní plagiátorstva, ale to predsa len zaostáva za možnosťami kradnúť
Každý prípad bude mať iný mix dôvodov. Pre vedenia redakcií by okrem lepšieho vysvetlenia pravidiel malo byť hlavnou úlohou lepšia organizácia práce.
Máte nejaké nápady pre boj s plagiátorstvom?
Paľba o zdravotníctve sklamala: Ľudmila Lukáčová z Markízy vo včerajšej Paľbe povedala v príspevku zhruba toto: naši lekári majú nedôstojne nízke platy, oproti takým lekárom v Nemecku, kam potom tí naši odchádzajú.
Wow. Ak by šlo o reprízu príspevku spred 10 rokov, asi by sme si to ani nevšimli. Ale ani reportáž k starej téme veľa neponúkne, o náznaku analytického myslenia nehovoriac. Reportáž stojí na predpoklade, že štát dáva málo do zdravotníctva, vrátane platov lekárov, a tí potom utekajú do zahraničia.
Čísla hovoria jasne - ročne skončí lekárske fakulty na Slovensku šesťsto študentov. Z toho má len polovica šancu uplatniť sa v našich nemocniciach.
Lenže – nie sú platy nízke napríklad aj kvôli tomu, že lekárov je u nás oproti Západu priveľa (vrátane tých študujúcich), čo potom stláča ich domáce platy? Porovnanie počtov lekárov na obyvateľa z dát WHO (rok 2002) tomu práve nasvedčuje... S čim by mohol súvisieť aj argument, že máme aj priveľa nemocníc a lôžok a potom jasne, že nič nie je poriadne zaplatené a profesionálne robené.