Postreh čitateľa pri sledovaní médií:
„Zaujimave je porovnanie medzi komentovanim politiky domacej a zahranicnej v slovenskych mediach. Napriklad vyslovi sa spojenie "nacionalisticka strana Pravo a Spravodlivost" pricom media sa neodvazia povedat "nacionalisticka SNS", ale maximalne "SNS, ktora je obvinovana z nacionalizmu"
Tu sú nedávne príklady zo spravodajstva o poľských voľbách, alebo gréckych či nemeckých (doplnené 8.11.):
Markíza (a kopa iných, vrátane SITA), včera
Poľský premiér Jaroslaw Kaczyński dnes podal očakávanú demisiu a odstúpil aj so svojou vládou. Uvoľnil tak cestu novému tímu politikov, ktorí v októbri v predčasných voľbách porazili jeho konzervatívnu nacionalistickú stranu.
Do parlamentu by sa mala dostať aj Agrárna poľská ľudová strana a opozičná aliancia Ľavica a demokrati. Dve z troch strán rozpadnutej vládnej koalície, nacionalistická Liga poľských rodín a populistická Sebaobrana sa podľa prieskumov už do parlamentu nedostanú.
Keďže v nedeľu bude stačiť na vstup do parlamentu len trojpercentný volebný zisk, po prvý raz by sa mohla radovať nacionalistická a xenofóbna Ľudová ortodoxná výzva (LAOS) na čele s populistom Jorgosom Karadzaferisom.
Xenofóbna NPD nemá v spolkovom parlamente žiadne kreslá, ale v posledných rokoch sa jej podarilo preniknúť do regionálnej politiky - zastúpenie získala vo východných spolkových krajinách Sasko a Mekelnbursko-Západné Pomoransko.
Kedy už len naše médiá informovali vecne o „populistickom Smere“ či „nacionalistickej SNS“?
Fakt pozor na políciu: Ján Petrovič z STV včera o o obžalovanom na súde povedal (ako ma upozornil čitateľ):
Polícia jeho záverečnú reč nekomentuje. Označila ju za účelovú obranu. Súd však musí výpoveď expolicajta preveriť.
Štrajk scenáristov: Nora Krchňáková z Markízy v pondelok počítala:
Dvanásťtisíc členov scenáristickej únie žiada väčší podiel zo ziskov z televíznych seriálov predávaných na DVD a ponúkaných na internete, mobilných telefónoch a iných mediálnych nosičoch. Autor dostane z predaja jedného kusa od štyroch do piatich centov, čo je v prepočte dvadsaťjeden až dvadsaťšesť korún. Teraz žiadajú asi štyridsaťdva korún za jedno predané DVD.
Americký dolár dnes stojí 23 korún, 5 centov bude koruna aj niečo.
PS The Independent má celkom fajn krátky článok vysvetľujúci ekonomické záležitosti, o ktoré slovenské médiá nemajú záujem.
Konflikt záujmov či nie: Toto sa týka viac športu ako žurnalistiky - ako ma upozornil čitateľ, moderátor spravodajstva TA3 Richard Trutz je inak aj futbalovým rozhodcom, ktorý rozhoduje aj našu top Corgoň ligu. Jedným z tímov je aj Artmedia Petržalka, ktorú vlastní podnikateľ Ivan Kmotrík. Ten istý Kmotrík vlastní TA3. Inak povedané: Trutz rozhoduje zápasy, ktoré majú vplyv na umiestnenie (biznis) Artmedie, pričom jej majiteľ zamestnáva tohto rozhodcu v civilnom, hlavnom povolaní.
Keď v roku 2005 slávny taliansky rozhodca Pierluigi Collina podpísal sponzorskú zmluvu so značkou Opel, čo bol aj hlavný sponzor tímu ACMilan, talianska futbalová federácia v tom videla veľký konfliktzáujmov a Collinu odpísala.
Rozhodli Taliani dobre či zle? A vôbec, aké sú limity na konflikty záujmov rozhodcov, čo všetko v civilnom povolaní môžu a čo nie? Možno tip na článok... (skúšal som sa spýtať na slovenskom futbalovom zväze, ale majú ma na háku).
Update 8.11: Pripájam stanovisko TA3 (pred týždňom som oslovil aj samotného Trutza, ale jeho reakcia sa veľmi mojich otázok netýkala):
V prípade moderátora TA3 Richarda Trutza nehrozí konflikt záujmov vzhľadom na jeho rozhodcovskú činnosť. Keďže Trutz pochádza z Bratislavy, nepíska zápasy bratislavských klubov, len v prípade ak ide o derby.
Richard Trutz žiadny zápas Artmedie nepískal, bol nominovaný jediný raz ako štvrtý, náhradný rozhodca, ktorý nemá vplyv na dianie na ihrisku.