Pri kandidatúre na komunálneho poslanca mal Grebáč s kolegami kandidátmi-žurnalistami od rozhlasu nariadenú dovolenku kvôli konfliktu záujmov. V Markíze kandidatúry novinárom zatrhli, v TA3 sa s nim dokonca rozlúčili.
Grebáč po odchode z rozhlasu („reorganizácia“) prešiel do spomínaných Novohradských novín, regionálnych novín Petit Pressu, ktoré pokrývajú aj Lučenec. Poslanec Grebáč píše o rôznych mestských problémoch, a stihol už napísať aj článok o politike:
...Lučenskí poslanci zatiaľ svojho zástupcu primátora nezvolili. Záujem o tento post bol zo strany viacerých kandidátov (K. Mičko, E. Balážová, P. Csúz, P. Krokoš), preto museli poslanecké kluby viesť rokovania o podpore kandidáta, schopného získať potrebnú trojpätinovú podporu pri hlasovaní. Podľa našich informácii k dohode už došlo, a tak nový viceprimátor Lučenca by mal byť známy po zasadnutí mestského zastupiteľstva pripravovaného na 23. január.
Inak, „podľa našich informácií“...straníckych, žurnalistických či akých? Povolanie novináropolitik by mohli hádať aj v Inkognite.
Ako fungujú súkromné zdravotné poisťovne: Kto iný ako Zuzana Horníková z TRENDU má výborný článok o tom, ako v praxi menia súkromné zdravotné poisťovne naše zdravotníctvo. Z článku sa dá o súkromných poisťovniach dozvedieť viac ako zo všetkých suchých článkov so slovnými prestrelkami politikov v ostatných médiách za posledné dni.
Koľko párov ročne sa rozvádza?: Lenka Dale z markizáckej Paľby včera v príspevku o dopade konfliktných rozvodov na deti na konci zahlásila:
Na Slovensku sa ročne rozvádza takmer dvadsaťtisíc párov, z nich osemdesiatpäť percent má maloleté deti.
Slovenskí demografi vo svojej publikácii z novembra minulého roka, píšu niečo iné – a pridávajú trend:
V období od roku 2002 do roku 2004 sa počet rozvodov pohyboval tesne pod 11 tisíc. V roku 2005 túto hranicu prekročil, keď dosiahol počet 11,6 tisíc.
...Rozvody manželstiev s maloletými deťmi tvoria približne dve tretiny evidovaných rozvodov...
Celkovo však vývoj rozvodovosti manželstiev s maloletými deťmi môžeme hodnotiť pozitívne – ich zastúpenie sa v sledovanom období postupne znižovalo v prospech rozvodov bezdetných manželstiev.
Najaktuálnejšie verejne prístupné dáta sú za rok 2005 (tie spomína aj publikácia), no demografický vývoj je veľmi postupný – napríklad rozvodov je okolo 11-12.000 ročne posledné štyri roky – takže aj keby Dale teoreticky pracovala s dátami za rok 2006, určite sú nesprávne. A ako to už býva, keď sa používajú zlé dáta, tak smerom k zveličeniu problému...
Stravné živnostníkov: Viera Fidlušová zo SME minulý piatok napísala :
Živnostníci si môžu od nového roka dávať do nákladov 89 korún za každý odpracovaný deň, ako výdavky na stravu. Umožňuje im to zmena v zákone o dani z príjmov...Pri 250 pracovných dňoch v tomto roku si môžu podnikatelia z daňového základu odpísať za stravu spolu 22 250 korún. Za celý rok tak ušetria takmer 4300 korún.
Pracovník daňovej správy Ján Štieber mi však napísal, že od tohto roku je možné skutočne si odpísať až takmer 32.500Sk, a tak ušetriť za celý rok skoro 6.200 korún.Štieber vysvetľuje:
"Rozdiel oproti minulému roku je, okrem iného, aj v tom, že daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov si do výdavkov bude môcť zahrnúť stravné teoreticky za všetky dni kalendárneho roka. Umožňuje to nové znenie § 19 ods. 2 písm. p). Staré znenie – najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (89) - odkazovalo na Zákonník práce. V praxi sa to odkazovalo na § 93 ZP, upravujúceho nárok na trvanie nepretržitého odpočinku v týždni, preto si daňovník mohol uplatniť stravné len na 5 dní v týždni, teda len na 250 pracovných dní v roku. Teda keď napr. účtovníci a daňoví poradcovia teraz šturmujú a robia aj soboty, tak majú nárok na stravné, uplatnia si teda stravné vo výdavkoch aj za soboty."
Počet dní | Výdavky v Sk (dni krát 89Sk) | Ušetrené na dani v Sk výdavky krát 19% |
250 | 22 250 | 4 227 |
298 (so sobotami) | 26 522 | 5 039 |
365 (všetky) | 32 485 | 6 172 |