Martin Kováčik z Pravdy si z motoristov robí srandu, upozornil ma Tibor Blažko:
28.8., Lacné palivá sú menej kvalitné , Martin Kováčik
Menej známe čerpacie stanice či netypickí "pumpári", ako napríklad Tesco, predávajú liter paliva v priemere o dve koruny lacnejšie ako veľké značky, motoristi však musia rátať s nižšou kvalitou.
... Slovnaft, OMV či Shell však palivá smerujúce na vlastné pumpy ešte zlepšujú.
včera, Benzín od Shell má kvalitu ako v Tescu , Martin Kováčik
Natankovať najpredávanejší základný benzín Natural 95 na prestížnych pumpách trhovej dvojky a trojky OMV a Shell nezaručí vodičovi vyššiu kvalitu paliva ako u lacnejšej, ale menej známej konkurencie. Tesco a ďalší netypickí pumpári totiž rovnako ako ich významnejší súperi pri základnom Naturale 95 „len" spĺňajú európsku normu na kvalitu a daný benzín ďalej neupravujú.
...Tesco...ponúka Natural 95 v priemere asi o dve koruny lacnejšie ako Shell a OMV...
Takže teraz zase novinár tvrdí, že lacné palivá nie sú menej kvalitné ako tie drahšie. Výnimkou má byť Slovnaft. Tu sa však stále odvoláva na test, ktorý si robil Slovnaft sám... A to nový text sa tvári, ako keby žiadny článok na rovnakú tému no s inými tvrdeniami v Pravde pred pár týždňami nevyšiel.
Priemerný plat vs priemerný človek: Komentátor SME Ivan Štulajter píše:
Správa, že priemerný Bratislavčan zarába 27 690 korún, včera patrila k najčítanejším na sme.sk. Priemerná mzda v Bratislave je takmer 31 percent nad celoštátnym priemerom. V prípade chudobných regiónov je rozdiel ešte väčší.
Štulajter ako aj titulok k tej správe TASR si zamieňajú pojmy, upozornil ma Michal Onderčo. Písal som už o tom dávnejšie, ale ešte raz: priemerný človek nezarába priemerný plat. Platy sú dole ohraničené zákonným minimom, hore sú ohraničené len trhom. Vysoké no zriedkavé platy tak vyťahujú priemerný plat do výšok nad väčšinu ľudí (u nás štatistiky naznačujú, že dve tretiny zarábajú menej ako priemer). Naopak priemerný človek je človek bežný, taký, ktorý zarába toľko, ako väčšina iných. Zarába plat, ktorý sa nerovná platovému priemeru, ale modusu – najpočetnejšej/najbežnejšej platovej hodnote. Modus býva u platov nižší ako priemer, u našich platov zhruba o tretinu. Odhadoval by som teda, že priemerný Bratislavčan zarába okolo tých 19-20 tisíc.
Reportéri: Celkom sa mi páčia príspevky Reportérov STV (ale aj Čierneho Petra v TA3 a Paľby na Markíze) v novej sezóne. Včera bola z Reportérov najlepšia Ingrid Drozdíková o mestských radaroch. Slabšia bola zase reportáž Lýdie Kokavcovej o zdravotníctve, na 10-minútový rozsah by to už aj chcelo trochu viac rozprávať o riešeniach. A nedala slovo Zajacovi či ľuďom z jeho tímu, hoci sa o ich reformách viacerí negatívne vyslovovali.
Pochybná mapa: Tibor Blažko ma upozornil, že k dnešnému článku Tomáša Hudáka v SME je uverejnená aj infografika s mapou Číny a Taiwanu s chybami. Severne od Taiwanu je napísané Juhočínske more, hoci to sa nachádza južne od Taiwanu. Nad Taiwanom je totiž Východočínske more. Viaceré zemepisné názvy sú zase raz prepísané do slovenčiny, inokedy zas ponechané v angličtine.