Pravda sa ulakomila na lživý inzerát o "úspešnom" Kazachstane

Denník Pravda prekročil hranice slušného podnikania

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Na strane 9 dnešného vydania Pravdy je celostranový inzerát s názvom "Úspechy Kazachstanu pri príležitosti 16. výročia Dňa nezávislosti: politická transformácia kazašskej spoločnosti." Husto popísaná strana informuje čitateľov o úspechoch veľkého to nezávislého Kazachstanu.

Napríklad:

Šestnásť rokov uplynulo odvtedy, ako Kazachstan vyhlásil nezávislosť 16. decembra 1991. Napriek tomuto ťažkému, niekedy dramatickému obdobiu našej nezávislosti sa nám podarilo zabezpečiť si svoje miesto a byť nedeliteľnou súčasťou svetovej hospodárskej a politickej skutočnosti. Obdobie 16 rokov nezávislého vývoja potvrdilo, že sa táto šanca vôbec nepremrhala. Dôkazom toho sú úspechy, dosiahnuté vo všetkých oblastiach rozvoja štátu, spoločnosti a hospodárstva. Dnes Kazachstan presadzuje strategickú politiku, zameranú na zabezpečenie postupnej demokratizácie vo všetkých oblastiach spoločenského a hospodárskeho života. Za krátku dobu sa dosiahla pluralita, vznikol zárodok občianskych práv a slobôd, rozvoj nezávislých masmédií, vznik inštitútov občianskej spoločnosti. Rovnako pozoruhodné sú aj výsledky 16-ročného vývoja nezávislého štátu v ekonomickej oblasti.
...
Kazachstan si získal medzinárodnú prestíž, uznanie a rešpekt za svoj záväzok naďalej podporovať domáci hospodársky a demokratický rozvoj a prispievať ku globálnej a regionálnej stabilite a spolupráci. Dôkazom toho bude fakt, že Kazachstan sa v roku 2010 stane prvým neeurópskym, prvým ázijským a prvým postsovietskym štátom, ktorý bude predsedať Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
...
Po novelizácii ústavy sa v Kazachstane konali 18. augusta 2007 parlamentné voľby. V Dolnej komore parlamentu - Mažilise - bolo k dispozícii 107 kresiel, teda o 30 viac. Vďaka zmenám bolo 98 poslancov volených na základe straníckych kandidátok. Zostávajúcich 9 kresiel je vyhradených pre Zhromaždenie národov Kazachstanu. Voľby do Mažilisu sa vyznačovali procedurálnou čistotou a otvorenosťou, aká doteraz nebola.

Teda nič iné ako vládna propaganda. Propaganda o krajine, ktorá patrí podľa The Economist Intelligence Unit k 50tim najhorším režimom sveta, s úrovňou demokracie na úrovni Burkina Faso, Nigeru či Kuby. Pre rok 2007 ju Freedom House označil za krajinu s 5. najhoršími podmienkami pre slobodu médií z celého bývalého východného bloku.

Ale veď v Pravde to dobre vedia. Pri príležitosti návštevy Kazašského prezidenta u nás v novembri napísal Miroslav Čaplovič, vedúci rubriky zahraničného spravodajstva denníka, aj článok o prezidentovi , ktorý vládne v Kazachstane:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Tridsať rokov si budoval kariéru ako člen komunistickej strany, od rozpadu Sovietskeho zväzu bez prestávky panuje ako neotrasiteľný kazašský prezident. Mení štátnu hymnu, ľud zahlcuje nekonečným seriálom svojich kníh, a pritom sa snaží tváriť skromne, tvrdiac, že napríklad Nobelovu cenu do vitríny ocenení nepotrebuje. Nursultan Nazarbajev, 67-ročný vládca stredoázijskej mocnosti, ktorý pricestoval na dvojdňovú návštevu Slovenska, je politik, čo zostane vo svojom kresle pravdepodobne až do smrti. V máji tohto roku mu parlament odsúhlasil zmenu ústavy, aby po vypršaní tretieho mandátu v roku 2012 mohol kandidovať neobmedzený počet ráz. Poslanci pridali aj kozmetickú úpravu - funkčné obdobie nebude mať sedemročné, ale o dva roky kratšie.
„Riadim demokraciu ázijského typu," znie jeho častá veta, keď opisuje kazašský model moci, v ktorom opozícia nemá šancu uplatniť sa.
...
Pojem práca pre národ úplne podľa Nazarbajevových predstáv z politických strán spĺňa len jedna - proprezidentská s názvom Nur Otan. V auguste tohto roku sa ako jediná dostala do parlamentu; žiadnej z opozičných síl sa nepodarilo prekročiť sedempercentný prah. Úroveň volieb kritizovali pre vážne nedostatky demokracie pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Aha, takže toto znamená tá procedurálna čistota a otvorenosť volieb, o ktorých píše dnešný inzerát v Pravde. Napriek všetkému Pravda inzerát uverejnila.

Médiá vo svete bežne zvažujú, či akceptovať zákazku na inzerciu, väčšinou v záujme svojich čitateľov. Mnohé vylučujú inzeráty vulgárne, jasne zavádzajúce a nepravdivé, či obscénne. Dôvodom na odmietnutie býva aj inzercia od konkurencie (súčasný prípad, keď The Financial Times odmietli inzerát od Murdochovej News Corporation). CNN už odmietla aj inzeráty o politicky citlivých témach ako je Blízky východ. A k bežne neprijímaným inzerentom patria aj extrémisti typu Ku Klux Klan či rôzne nacistické spolky. Médiá sú biznis, ale tiež zvažujú svoju zodpovednosť, a prínos reklamy pre svojich čitateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa cenníku Pravdy stojí inzerenta jedna plnofarebná strana zhruba 200 tisíc korún (Update: Ako ma upozornil v diskusii čitateľ, s reklamnou upútavkou na prvej strane dole by to bolo viac, podľa cenníka by Kazaši mali dokopy zaplatiť zhruba 300 tisíc). Nech padne Pravde na úžitok, keď už sú takí skvelí biznismeni.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

107 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu