Pravda straší úrazmi vo výťahoch

Nezohnali sme čísla? Ok, tak použijme „dosť často“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Výťahy zraňujú ľudí dosť často,“ hlási titulok Pravdy na prvej strane. Richard Filipko článok začína:

V nemocnici leží ťažko zranená žena, s ktorou sa odtrhol vo Veľkom Krtíši výťah. Hoci sa takéto nehody vyskytnú iba raz či dvakrát do roka, zranení z výťahov je však omnoho viac. "Veľa výťahov nemá napríklad vnútorné dvere, čo je v rozpore s európskymi normami. V jednom košickom hoteli asi pred štyrmi rokmi zahynulo v takomto výťahu dievča. Nieslo debničky, ktoré sa zachytili o vonkajšie dvere. Debničky sa zdeformovali a dievčinu pritlačili priamo na krku," hovorí predseda Cechu výťahárov Pavol Tuchyňa.

Dosť často, omnoho viac...čo to tak asi znamená? Osem, tristo, šesťtisíc ročne? Citovaný expert Tuchyňa v osobitnom rozhovore používa spojenie „omnoho viac“ v porovnaní s 1-2 prípadmi, ale čo je u neho omnoho viac ostáva záhadou. Filipko žiadne čísla o zraneniach či smrtiach neponúkne (dokonca okrem prípadu smrti v prvom odstavci a aktuálneho zranenia žiadne ďalšie - akékoľvek - zranenie vo výťahu u nás neopíše). A tak je v tomto prípade titulkové „dosť často“ ničnehovoriacou novinárskou formulkou na čitateľa, aby si náhodou nerozmyslel článok nečítať.

Nezodpovedné strašenie nie je zadarmo: podľa psychológov ľudia neustále zle vyhodnocujú riziko: relatívne ďaleko viac sa boja extrémne zriedkavých, no spektakulárnych zdrojov rizík (terorizmus, pád lietadla) ako bežných, a ďaleko viac pravdepodobných zlých udalostí (autonehoda). Pád výťahu vyzerá presne ako ten prvý typ rizika. Zbytočné obavy, samozrejme, znižujú kvalitu života (update 11.7. - Nehovoriac o tom, že sa potom vyhadzujú peniaze na ochranu pred extrémne malými rizíkami namiesto ochrany pred bežnými, ako ma upozornil Eugen Jurzyca).

(Stručný hrubý prepočet: ak je u nás v prevádzke 40 tisíc výťahov, ako píše Pravda, a každý výťah spraví denne povedzme 300 jázd, za rok to je 4,4 miliardy jázd. Ak ročne spadne na Slovensku výťah 2krát, a vy spravíte ročne 1000 jázd, šanca, že spadnete práve vy bude jedna ku 2,2 miliónom. Zhruba rovnaká pravdepodobnosť, že vyhráte jackpot vo veľkej lotérii)

Tiež je škoda, že autor zmiešava prípady porúch výťahov a nedostatočného bezpečnostného vybavenia výťahov, respektíve neopatrnosti pri jeho používaní. Prípad odtrhnutia je jasná porucha, ale väčšina zranení (aspoň podľa americkej štatistiky pri deťoch), vrátane smrti popísanej v článku Pravdy, je kvôli vlastnej neopatrnosti ľudí, respektíve nízkym štandardom výťahu, ale nie kvôli jeho poruche. Ľudia sa zrejme až väčšine zranení môžu vyhnúť svojou lepšou obozretnosťou – naopak riziko odtrhnutia výťahu sami sotva znížia.

PS Keď už je väčšina článku o odtrhnutí, mohol tam byť aj odsek, ako sa v takom prípade zachovať aby došlo k minimalizácii zranení. Najlepšie vraj takto.

PPS Slovenské čísla som nenašiel, tak aspoň pre veľmi hrubé porovnanie rizika smrti tie americké: vo výťahoch tam zomrie ročne v priemere niečo cez 30 ľudí. To je 3-4krát menej ako zomrie v lietadlách, o polovicu menej ako v tornádach, 1,5krát menej ako kvôli blesku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



Hlavné zistenia SPW za posledný štvrťrok: Doplnil som zistenia za posledné tri mesiace na osobitnej stránke. Sú o vzťahu vlády a médií, plagiátorstve, netransparentných tematických prílohách novín a o nekritickom využívaní expertov v spravodajstve.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu